Science News Roundup: Europa wymienia pierwszego na świecie niepełnosprawnego astronautę; Europa podkreśla swoje kosmiczne ambicje wydatkami, nowymi astronautami i nie tylko

Poniżej znajduje się podsumowanie aktualnych wiadomości naukowych.

Europa mianuje pierwszego na świecie niepełnosprawnego astronautę

W środę Europejska Agencja Kosmiczna sklasyfikowała pierwszego w historii „parastronnautę” jako ważny krok w kierunku umożliwienia osobom niepełnosprawnym fizycznym pracy i życia w kosmosie. 22-narodowa agencja poinformowała, że ​​wybrała byłego brytyjskiego biegacza paraolimpijskiego, Johna McFalla, jako część nowej generacji 17 rekrutów wybranych do szkolenia astronautów.

Kosmiczne ambicje Europy wynikały z wydatków i nowych astronautów

Kraje europejskie zgodziły się w środę na zwiększenie wydatków na przestrzeń kosmiczną o 17%, aby dogonić Stany Zjednoczone i Chiny w ciągu dwóch dni intensywnych negocjacji w cieniu gwałtownie rosnących cen energii. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że ​​jej 22 państwa członkowskie zgodziły się przeznaczyć 16,9 miliarda euro (17,5 miliarda dolarów) na projekty od poszukiwania przeszłego życia na Marsie po badania klimatu w latach 2023-25, w porównaniu z 14,5 miliarda euro w okresie poprzednim . .

Nowe obserwatorium kosmiczne pomaga rozwiązać zagadkę supermasywnych czarnych dziur

Większość galaktyk zbudowana jest wokół gigantycznych czarnych dziur. Podczas gdy wiele z tych obiektów jest względnie uległych, na przykład te w centrum naszej Drogi Mlecznej, niektóre z nich pochłaniają duże ilości otaczającej materii i uwalniają ogromne, niezwykle jasne dżety wysokoenergetycznych cząstek daleko w przestrzeń kosmiczną. Korzystając z danych z niedawno opublikowanego obserwatorium orbitalnego Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE), naukowcy w środę przedstawili wyjaśnienie, w jaki sposób sprawiają, że te dżety są tak jasne: cząstki subatomowe zwane elektronami zostają pobudzone przez fale uderzeniowe poruszające się z prędkością ponaddźwiękową z dala od czarnej dziury . .

(Przy udziale agencji.)

READ  Misja Sojuz mająca na celu wystrzelenie 34 satelitów OneWeb na orbitę

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top