Saudyjski podejrzany o morderstwo Khashoggi aresztowany we Francji Nowości

Podejrzany o zabójstwo saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggiego w 2018 roku został aresztowany we Francji, według francuskiego urzędnika sądowego.

Urzędnik powiedział, że podejrzany jest przetrzymywany na podstawie tureckiego nakazu aresztowania. Zażądał, aby jego nazwisko nie było używane zgodnie ze zwyczajowymi praktykami francuskiego wymiaru sprawiedliwości.

Francuskie radio RTL poinformowało, że obywatel Arabii Saudyjskiej, Khaled Ayed Al-Otaibi, został aresztowany na lotnisku Roissy pod Paryżem, gdy próbował wejść na pokład samolotu lecącego do Rijadu.

Al-Otaibi był jednym z kilkunastu saudyjskich urzędników, ukaranych w 2018 r. przez Departament Skarbu USA za morderstwo i poćwiartowanie Khashoggi w 2018 r. w konsulacie saudyjskim w Stambule.

Jak stwierdzono w odtajnionym raporcie amerykańskiego wywiadu, w którym stwierdzono, że saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman „zatwierdził” operację, która zabiła Khashoggi. W raporcie użyto alternatywnego angielskiego zapisu jego nazwiska.

Ambasada Arabii Saudyjskiej w Paryżu powiedziała, że ​​aresztowany mężczyzna „nie ma nic wspólnego z omawianą sprawą” i poinformowała, że ​​ambasada oczekuje jego natychmiastowego uwolnienia. Zauważyła, że ​​Arabia Saudyjska przeprowadziła już proces w sprawie morderstwa, chociaż odbywał się on za zamkniętymi drzwiami, a organizacje zajmujące się prawami człowieka i inne osoby krytykowały orzeczenia za nie przetrzymywanie lub skazywanie nikogo odpowiedzialnego za zorganizowanie, zlecenie lub nadzorowanie operacji, która zabiła Khashoggi. .

We wtorek wieczorem władze francuskie weryfikują tożsamość podejrzanego.

Dyrektor Reporterów bez Granic, Christophe Deloire, przyjął tę wiadomość z zadowoleniem.

Czasami rządy zamykają oczy na ludzi ściganych przez wymiar sprawiedliwości w innym kraju. Z satysfakcją zauważam, że doszło do aresztowania, a policja tym razem nie zamknęła oczu” – powiedział The Associated Press.

READ  Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że Rosja robi „powolny i niekonsekwentny” postęp, gdy wojsko próbuje rozwiązać problemy, które nękały wczesną inwazję

„Al-Otaibi to ktoś, kogo obserwujemy od dłuższego czasu” – powiedziała Deloire. Reporterzy bez Granic wywierają presję na kilka rządów, aby domagały się sprawiedliwości w sprawie morderstwa Khashoggiego, i złożyli pozew w Niemczech za zbrodnie przeciwko ludzkości w tej sprawie.

Turcja nie odniosła natychmiastowego komentarza na temat aresztowania.

Francuskie media podały, że w środę prokurator poinformuje podejrzanego o nakazie aresztowania. Może przyjąć lub odmówić przeniesienia do Turcji. Jeśli odmówi, sędzia zdecyduje, czy pozostaje w areszcie do czasu rozpatrzenia sprawy i ewentualnego procesu ekstradycji, który może potrwać miesiące.

Aresztowanie następuje, gdy saudyjski książę Mohammed bin Salman kontynuuje swoją pierwszą podróż po Zatoce Perskiej od czasu zabójstwa Solejmaniego. We wtorek poleciał z Omanu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Książę spotkał się w sobotę w Arabii Saudyjskiej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Macron powiedział, że prowadzili prywatne rozmowy na temat praw człowieka.

Khadija Cengiz, narzeczona Jamala Khashoggiego, powiedziała w oświadczeniu, że aresztowanie podejrzanego, jeśli zostanie potwierdzone, jest „bardzo ważnym pierwszym krokiem do osiągnięcia sprawiedliwości dla Jamala… sprawiedliwość musi mieć swój bieg… i co najważniejsze”, ci, którzy dokonali, nie mogą być wykorzystani.Plan jest taki, aby chronić tych znacznie przewyższających tych, którzy nakazali zabicie Jamala al-Wahshi, w tym samego następcę tronu. Powinni być również aresztowani i ścigani”.

powiedział Abdullah Al-Odah, dyrektor ds. Zatoki Perskiej w DAWN, amerykańskiej organizacji. Khashoggi przed morderstwem, aby wspierać demokrację i rządy prawa w świecie arabskim. Ojciec Al-Awdy, znany islamski uczony Salman al-Awda, jest jednym z przetrzymywanych w królestwie od 2017 r. przez księcia koronnego. Został aresztowany wkrótce po tweecie, który w tamtym czasie nie popierał saudyjskiego zakazu w sąsiednim Katarze – spór, który od tego czasu się zakończył.

Aresztowanie ma miejsce, gdy książę koronny stara się odejść od piętna swojej reputacji na arenie międzynarodowej i przyciągnąć wielkie nazwiska do zachodnich inwestorów i celebrytów. Obrońcy praw człowieka wezwali celebrytów i gwiazdy sportu do bojkotu wydarzeń w Arabii Saudyjskiej, argumentując, że służą one odwróceniu uwagi kraju od prześladowań krytyków i że takie wydarzenia mają miejsce tylko za zgodą księcia koronnego. Tylko w tym tygodniu królestwo było gospodarzem pierwszego w historii wyścigu Formuły 1, w którym gwiazda pop Justin Bieber wystąpił, mimo że narzeczona Khashoggiego błagała go, by nie brał udziału w proteście. Tymczasem gwiazdy takie jak Hilary Swank i Catherine Deneuve zostały sfotografowane na czerwonym dywanie w poniedziałek podczas otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Morzu Czerwonym w Dżuddzie.

READ  Kilku zginęło w wypadku autobusu przewożącego górników w Peru | Wiadomości z Peru

W zeszłym roku Turcja rozpoczęła proces zaocznie 26 obywateli Arabii Saudyjskiej w sprawie o morderstwo Khashoggi po tym, jak Arabia Saudyjska odmówiła ich ekstradycji i po tym, jak tureccy urzędnicy odmówili procesu niektórych podejrzanych, który miał miejsce za zamkniętymi drzwiami w Rijadzie.

Ale na ostatniej rozprawie w listopadzie sąd w Stambule zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości o skontaktowanie się z władzami Arabii Saudyjskiej w celu ustalenia, czy zostali tam skazani, aby uniknąć sądzenia za to samo przestępstwo.

Aresztowanie w Paryżu następuje, gdy Turcja próbuje poprawić swoje napięte stosunki z królestwem i innymi krajami arabskimi w czasie, gdy jej gospodarka słabnie.

Khashoggi został zabity 2 października 2018 r., po wejściu do konsulatu w celu uzyskania dokumentów pozwalających mu poślubić czekającą na zewnątrz turecką narzeczoną. Tureccy urzędnicy twierdzą, że Khashoggi, który napisał krytykę saudyjskiego księcia dla „Washington Post”, został zabity przez zespół saudyjskich agentów, a następnie poćwiartowany piłą do kości.

Rząd saudyjski przyznał się do popełnienia morderstwa pod silną presją międzynarodową.

Saudyjskie postępowanie sądowe, które było otwarte na wybór zachodnich dyplomatów do udziału, nie było otwarte dla niezależnych mediów do monitorowania.

Rodzina Khashoggi następnie ogłosiła, że ​​wybaczyła mu zabójstwo.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top