Rosyjskie reformy wojskowe są odpowiedzią na rozszerzenie NATO na Ukrainie – stanowisko Sztabu Generalnego

Rosyjskie reformy wojskowe są odpowiedzią na rozszerzenie NATO na Ukrainie – stanowisko Sztabu Generalnego
  • Reformy zakładają utworzenie dwóch dodatkowych okręgów wojskowych
  • Korpus Armii będzie stacjonował w pobliżu granicy z Finlandią
  • Siły mają zostać wzmocnione na terytoriach, które Moskwa rzekomo anektowała

23 stycznia (Reuters) – Nowo mianowany generał odpowiedzialny za rosyjskie operacje wojskowe na Ukrainie mówi, że nowe rosyjskie reformy wojskowe są odpowiedzią na możliwą ekspansję NATO i „kolektywnego Zachodu”, wykorzystującego Kijów do prowadzenia wojny hybrydowej przeciwko Rosji.

Walerij Gierasimow w swoim pierwszym publicznym komentarzu od czasu powołania go na to stanowisko 11 stycznia przyznał się do problemów z gromadzeniem wojsk po tym, jak publiczna krytyka zmusiła prezydenta Władimira Putina do zwrócenia uwagi na wojsko.

Reformy wojskowe, ogłoszone w połowie stycznia, zostały zatwierdzone przez Putina i mogą być modyfikowane w odpowiedzi na zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji, powiedział Gierasimow serwisowi informacyjnemu Argumenty i Fakty w uwagach opublikowanych w późny poniedziałek.

— powiedział Gierasimow, który jest jednocześnie szefem Sztabu Wojskowego Federacji Rosyjskiej.

Finlandia i Szwecja złożyły w zeszłym roku wniosek o członkostwo w NATO po tym, jak Rosja najechała Ukrainę.

Zgodnie z nowym planem wojskowym Moskwy korpus wojskowy zostanie dodany do Karelii w północnej Rosji, która graniczy z Finlandią.

Reformy zakładają również włączenie dwóch dodatkowych okręgów wojskowych, Moskwy i Leningradu, które istniały przed ich połączeniem w 2010 roku, w skład Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Na Ukrainie Rosja doda trzy dywizje strzelców zmotoryzowanych w ramach połączonych formacji zbrojeniowych w obwodach chersońskim i zaporoskim, które Moskwa twierdzi, że anektowała we wrześniu.

„Głównym celem tej pracy jest zapewnienie gwarantowanej ochrony suwerenności i integralności terytorialnej naszego kraju” – powiedział Gierasimow.

„Akcja przeciwko całemu zbiorowemu Zachodowi”

Nowoczesna Rosja, dodał Gierasimow, nigdy nie widziała takiej „intensywności działań wojennych”, która zmusza ją do prowadzenia działań ofensywnych w celu ustabilizowania sytuacji.

„Dzisiaj nasz kraj i jego siły zbrojne działają przeciwko kolektywnemu Zachodowi” – ​​powiedział Gierasimow.

READ  Niska liczba przyjęć na OIT, jak dotąd wysoki wskaźnik szczepień podczas Omicron w Ottawie

W ciągu 11 miesięcy od inwazji na Ukrainę Rosja zmieniła swoją retorykę dotyczącą wojny z procesu „rozbrojenia” i „rozbrajania” swojego sąsiada na coraz bardziej przedstawianie jej jako obrony przed agresywnym Zachodem.

Kijów i jego zachodni sojusznicy nazywają to niesprowokowanym aktem agresji, a Zachód coraz częściej wysyła na Ukrainę ciężką broń, aby pomóc jej stawić opór siłom rosyjskim.

Gierasimow i kierownictwo Ministerstwa Obrony spotkali się z ostrą krytyką za liczne niepowodzenia na polach bitew i niepowodzenie Moskwy w zapewnieniu sobie zwycięstwa w kampanii, która według oczekiwań Kremla potrwa krótko.

Ogólnokrajowa mobilizacja około 300 000 dodatkowego personelu jesienią była kontynuowana w chaotyczny sposób.

„System szkolenia mobilizacyjnego w naszym kraju nie jest w pełni dostosowany do nowych, nowoczesnych stosunków gospodarczych” – powiedział Gierasimow. „Więc musiałem wszystko naprawiać w drodze”.

Napisane przez Lydię Kelly w Melbourne; Montaż autorstwa Himaniego Sarkara

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *