Trudeau nazywa działania Chin wobec kanadyjskich samolotów „prowokacyjne i nieodpowiedzialne”

Premier Justin Trudeau określił działania chińskich pilotów wobec kanadyjskich samolotów biorących udział w misji ONZ jako „nieodpowiedzialne i prowokacyjne”.

Przemawiając na konferencji prasowej w poniedziałek, Trudeau potępił działania Chin wobec kanadyjskich samolotów, które uczestniczyły w wielostronnej misji ONZ nad Pacyfikiem w celu nałożenia sankcji na Koreę Północną.

„Działania Chin są nieodpowiedzialne i prowokacyjne i nadal będziemy energicznie odnotowywać, że zagrażają one ludziom, a jednocześnie nie respektują rezolucji ONZ” – powiedział premier.

W zeszłym tygodniu armia kanadyjska kilkakrotnie oskarżyła chińskie samoloty o nieprzestrzeganie międzynarodowych norm bezpieczeństwa i zagrażanie kanadyjskim załogom. W oświadczeniu wydanym 1 czerwca Chiński samolot próbował wykoleić kanadyjski samolot patrolowy dalekiego zasięgu, a załoga musiała szybko zmienić kierunek, aby uniknąć potencjalnej kolizji.

„Takie interakcje… są alarmujące i ich częstotliwość wzrasta” – czytamy w oświadczeniu.

Zegarek | Trudeau nazywa działania Chin przeciwko kanadyjskim samolotom wojskowym „prowokacyjne i nieodpowiedzialne”:

Trudeau nazywa działania Chin przeciwko kanadyjskim samolotom wojskowym „prowokacyjne i nieodpowiedzialne”

Premier Justin Trudeau potępił chińskie działania przeciwko samolotom Sił Zbrojnych Kanady uczestniczącym w wielostronnej misji ONZ nad Pacyfikiem w celu nałożenia sankcji na Koreę Północną.

Kanadyjski samolot był rozmieszczony od 26 kwietnia do 26 maja, aby dołączyć do innych krajów w monitorowaniu transferów paliwa między statkami na morzu, co może pomóc Korei Północnej uniknąć sankcji ONZ w związku z testami rakietowymi i nuklearnymi. Podejrzewa się, że w transferach biorą udział chińskie statki. W monitoringu uczestniczyły również Stany Zjednoczone i Japonia.

Chiny broniły w poniedziałek swoich pilotów wojskowych, mówiąc, że działali prawidłowo i chronią swoją suwerenność, po niedawnych skargach Kanady i Australii, że chińskie samoloty zaangażowały się w ryzykowne manewry nad Pacyfikiem.

Rzeczniczka Ministerstwa Obrony Wu Qian powiedziała, że ​​Chiny „szybko podjęły rozsądne, zdecydowane i profesjonalne środki w odpowiedzi na prowokacyjne, nieprzyjazne i nieprofesjonalne działania Kanady”.

READ  COVID-19: Liczba szpitali w Kolumbii Brytyjskiej ponownie spada, gdy prowincja przygotowuje się do zniesienia ograniczeń

W oświadczeniu Wu powiedział, że Kanada zintensyfikowała ścisły nadzór nad Chinami pod pretekstem wdrożenia sankcji ONZ. Powiedział, że Kanada będzie odpowiedzialna za wszelkie poważne konsekwencje tego, co określił jako niebezpieczne i prowokacyjne działania.

W 2001 roku zderzenie amerykańskiego samolotu zwiadowczego z odrzutowcem chińskich sił powietrznych zabiło chińskiego pilota i zatrzymało załogę USA na 10 dni.

Australia również krytykuje manewry

W osobnym incydencie nowo wybrany premier Australii Anthony Albanese podczas wizyty w Indonezji w poniedziałek 26 maja opisał działania chińskiego myśliwca jako niebezpieczny akt agresji na samolot australijskich sił powietrznych, który prowadził obserwację z powietrza w Indonezji. Morze Południowochińskie. .

Premier Justin Trudeau na konferencji prasowej w poniedziałek potępił działania Chin wobec kanadyjskich samolotów biorących udział w misji ONZ nad Pacyfikiem w celu nałożenia sankcji na Koreę Północną. (Justin Tang/The Canadian Press)

Australijski minister obrony Richard Marles powiedział w niedzielę, że chiński samolot J-16 przyspieszył i przeciął przed australijskim odrzutowcem, wyrzucając małe kawałki aluminium, które zostały wessane do silnika tego ostatniego.

Chińskie Ministerstwo Obrony nie skomentowało incydentu.

Rzecznik MSZ Zhao Lijian powiedział, że chińska armia zawsze prowadziła operacje w oparciu o prawo międzynarodowe i praktykę w sposób bezpieczny i profesjonalny.

„Wzywamy Australię do poszanowania interesów bezpieczeństwa narodowego i głównych obaw Chin oraz do zachowania ostrożności w słowach i działaniach, aby uniknąć błędów w obliczeniach, które mogą spowodować poważne konsekwencje” – powiedział.

Chiny roszczą sobie prawo do licznych małych wysp i raf na Morzu Południowochińskim i twierdzą, że obszar wokół tych wychodni to ich wody terytorialne i przestrzeń powietrzna. Wody są ważnym szlakiem żeglugowym dla wszystkich krajów regionu, w tym Australii, która wraz ze Stanami Zjednoczonymi chce zapewnić swobodę żeglugi przez nie.

Zhao powiedział, że Chiny nie pozwolą żadnemu krajowi naruszać jego suwerenności w imię wolności żeglugi.

Oskarżył również Kanadę o szerzenie dezinformacji i powiedział, że powinna przyjąć umiarkowaną i pragmatyczną politykę wobec Chin oraz podjąć konkretne kroki w celu poprawy stosunków między dwoma krajami.

Na tym niedatowanym zdjęciu, opublikowanym przez Ministerstwo Obrony Tajwanu, chiński myśliwiec PLA J-16 leci w nieznanym miejscu. Australia poinformowała w niedzielę, że chiński myśliwiec J-16 wykonał niebezpieczne manewry, po podobnej krytyce ze strony Kanady. (Ministerstwo Obrony Tajwanu / Associated Press)

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top