Rząd Urugwaju chce stworzyć narodową agencję kosmiczną – MercoPress

Rząd Urugwaju chce stworzyć narodową agencję kosmiczną – MercoPress

Rząd Urugwaju chce stworzyć narodową agencję kosmiczną

Czwartek, 29 grudnia 2022 r. – 10:09 UTC


Minister obrony Javier García podpisał ustawę przesłaną do Kongresu

Rząd prezydenta Luisa Lacalle Poe przygotował projekt ustawy o utworzeniu Urugwajskiej Agencji Kosmicznej, która będzie funkcjonować jako zdecentralizowana agencja podlegająca jurysdykcji głowy państwa, poinformowano w Montevideo.

Misją Urugwajskiej Agencji Kosmicznej będzie „kierowanie, koordynowanie i wdrażanie polityki kosmicznej Republiki wywodzącej się z Narodowej Rady ds. Polityki Kosmicznej i powiązanych instrumentów”.

Zgodnie z art. 5 projektu ustawy Urugwajska Agencja Kosmiczna za „działanie kosmiczne” uzna każdą działalność prowadzoną na wysokości ponad 100 km nad poziomem morza, w tym wystrzeliwanie i powrót obiektów w przestrzeń kosmiczną, operację miejsca wystrzelenia lub powrotu, eksploatacji obiektów kosmicznych na orbicie i ich kontroli, projektowania i produkcji statków kosmicznych, zastosowań nauki i technologii kosmicznej, jak również wszelkiej działalności eksploracyjnej i badawczej prowadzonej przez osoby fizyczne lub prawne, publiczne lub prywatne.

12-artykułowy projekt ustawy podpisany przez sekretarza obrony Javiera Garcíę stwierdza również w art. 4, że agencja „będzie finansowana z prawnie ustanowionych środków budżetowych, pożyczek lub darowizn od organizacji krajowych lub międzynarodowych”, które mogą mieć charakter prywatny lub publiczny, zgodnie z art. dobrze Na inne dodatkowe środki przyznane przez Zarząd.

Wyjaśnił też, że agencja będzie działać zgodnie z wytycznymi ONZ i ratyfikowanymi wcześniej przez ten kraj międzynarodowymi traktatami kosmicznymi.

Agencję utworzą rada dyrektorów oraz biznesowa rada doradcza, w skład której wejdą przedstawiciele krajowych i międzynarodowych firm obecnych w kraju, należących do sektora technologii kosmicznych, powoływani na wniosek zarządu, w zgodnie z artykułem 6.

Zgodnie z art. 2, celem agencji będzie „kierowanie, koordynowanie i wdrażanie polityki kosmicznej Republiki wywodzącej się z Narodowej Rady ds. Polityki Kosmicznej i powiązanych instrumentów”. Dodaje się również, że „będzie promować rozwój sektora kosmicznego Urugwaju, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju gospodarczego i społecznego jego ludności”.

READ  Kondensacja oligonukleotydów za pośrednictwem metali: poszerzanie możliwości prebiotyków na wczesnej Ziemi

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *