Putin wykorzystuje swoje przemówienie noworoczne, by zaapelować do Rosjan w czasie wojny

Ratownicy pracują na miejscu zniszczonego budynku w Kijowie, Ukraina, 31 grudnia 2022 r.Gleb Garanich/Reuters

Prezydent Rosji Władimir Putin poświęcił swoje doroczne orędzie noworoczne w sobotę na zgromadzenie narodu rosyjskiego za swoimi siłami walczącymi na Ukrainie i ślubowanie zwycięstwa nad ukraińskimi „neonazistami” i Zachodem, który rzekomo dąży do „zniszczenia Rosji”.

W surowym i śmiercionośnym nagraniu wideo, wyemitowanym w ogólnokrajowej telewizji, Putin opisał wojnę – którą nazywa „specjalną operacją wojskową” – jako quasi-egzystencjalną walkę o przyszłość Rosji.

Powiedział, że jej żołnierze walczą o „naszą ojczyznę, prawdę i sprawiedliwość… tak, aby można było zagwarantować bezpieczeństwo Rosji”.

Kreml od miesięcy przedstawia konflikt jako ograniczoną kampanię, która nie wpłynie na życie większości Rosjan.

Ale przemówienie, wygłoszone przed ponurymi żołnierzami w mundurach bojowych, umieściło wojnę w centrum uwagi, mówiąc rodzinom zebranym na główne obchody roku, że nadchodzące miesiące będą wymagały od wszystkich wsparcia i poświęcenia.

Wiadomość została wyemitowana w milionach domów w telewizji państwowej tuż przed północą w każdej z 11 rosyjskich stref czasowych, gdy rodziny jadły świąteczny posiłek i wymieniały się prezentami.

Gdy wojna zbliża się do 11 miesiąca i końca nie widać, Kreml powoli stawia społeczeństwo coraz bardziej na wojennej stopie – wzywając ponad 300 000 rezerwistów, często w chaotyczny sposób, przebudowując gospodarkę zniszczoną przez zalew zachodnich sankcji i mówiąc to głośno, aby walka była długa.

Wygramy

Moskwa nie była gotowa na twardy opór i miliardy zachodnich broni, które przechyliły szalę zwycięstwa na korzyść Ukrainy, zmuszając siły rosyjskie do opuszczenia ponad połowy terytorium okupowanego w pierwszych tygodniach wojny.

W dziewięciominutowym przemówieniu – najdłuższym, jakie sprawuje od 22 lat – Putin wycelował w przeciwników konfliktu, osobistej krucjaty, która teraz definiuje jego kadencję i stosunki Rosji ze światem.

Powiedział, że miniony rok „ułożył wiele rzeczy – wyraźnie oddzielając odwagę i bohaterstwo od zdrady i tchórzostwa”.

READ  Musharraf Biden przygotowuje się do zwrócenia się do Kongresu o zgodę na sprzedaż Turcji samolotów F-16

Odrzucając wezwania Kijowa do wycofania sił rosyjskich jako wstęp do negocjacji, Putin powiedział, że Rosja „broni naszego narodu i naszych historycznych ziem”.

Oskarżył też Zachód o okłamywanie Rosji i prowokowanie Moskwy do rozpoczęcia kampanii wojskowej.

„Zachód kłamał na temat pokoju” – powiedział Putin. Przygotowywało się do agresji… A teraz cynicznie wykorzystują Ukrainę i jej mieszkańców, żeby osłabić i podzielić Rosję.

„Nigdy nie pozwoliliśmy na to i nigdy nie pozwolimy, aby ktokolwiek nam to zrobił”.

Kijów i Zachód odrzucają powtarzające się twierdzenia Putina, że ​​NATO planuje wykorzystać Ukrainę jako platformę do zastraszania Rosji i twierdzą, że prowadził on bezpodstawną agresywną wojnę, próbując przejąć terytorium i zainstalować reżim, który byłby dla niego przyjemniejszy.

Chociaż w ciągu ostatnich sześciu miesięcy Rosja nie dokonała żadnych znaczących postępów na polu bitwy, Putin obiecał ostateczne zwycięstwo.

„Razem pokonamy wszystkie trudności i zachowamy wielkość i niezależność naszego kraju” – powiedział.

„Zwyciężymy dla naszych rodzin i dla Rosji”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top