Putin wykorzystuje swoje przemówienie noworoczne, by zaapelować do Rosjan w czasie wojny

Putin wykorzystuje swoje przemówienie noworoczne, by zaapelować do Rosjan w czasie wojny

Ratownicy pracują na miejscu zniszczonego budynku w Kijowie, Ukraina, 31 grudnia 2022 r.Gleb Garanich/Reuters

Prezydent Rosji Władimir Putin poświęcił swoje doroczne orędzie noworoczne w sobotę na zgromadzenie narodu rosyjskiego za swoimi siłami walczącymi na Ukrainie i ślubowanie zwycięstwa nad ukraińskimi „neonazistami” i Zachodem, który rzekomo dąży do „zniszczenia Rosji”.

W surowym i śmiercionośnym nagraniu wideo, wyemitowanym w ogólnokrajowej telewizji, Putin opisał wojnę – którą nazywa „specjalną operacją wojskową” – jako quasi-egzystencjalną walkę o przyszłość Rosji.

Powiedział, że jej żołnierze walczą o „naszą ojczyznę, prawdę i sprawiedliwość… tak, aby można było zagwarantować bezpieczeństwo Rosji”.

Kreml od miesięcy przedstawia konflikt jako ograniczoną kampanię, która nie wpłynie na życie większości Rosjan.

Ale przemówienie, wygłoszone przed ponurymi żołnierzami w mundurach bojowych, umieściło wojnę w centrum uwagi, mówiąc rodzinom zebranym na główne obchody roku, że nadchodzące miesiące będą wymagały od wszystkich wsparcia i poświęcenia.

Wiadomość została wyemitowana w milionach domów w telewizji państwowej tuż przed północą w każdej z 11 rosyjskich stref czasowych, gdy rodziny jadły świąteczny posiłek i wymieniały się prezentami.

Gdy wojna zbliża się do 11 miesiąca i końca nie widać, Kreml powoli stawia społeczeństwo coraz bardziej na wojennej stopie – wzywając ponad 300 000 rezerwistów, często w chaotyczny sposób, przebudowując gospodarkę zniszczoną przez zalew zachodnich sankcji i mówiąc to głośno, aby walka była długa.

Wygramy

Moskwa nie była gotowa na twardy opór i miliardy zachodnich broni, które przechyliły szalę zwycięstwa na korzyść Ukrainy, zmuszając siły rosyjskie do opuszczenia ponad połowy terytorium okupowanego w pierwszych tygodniach wojny.

W dziewięciominutowym przemówieniu – najdłuższym, jakie sprawuje od 22 lat – Putin wycelował w przeciwników konfliktu, osobistej krucjaty, która teraz definiuje jego kadencję i stosunki Rosji ze światem.

Powiedział, że miniony rok „ułożył wiele rzeczy – wyraźnie oddzielając odwagę i bohaterstwo od zdrady i tchórzostwa”.

READ  Wymuś CUSMA, inaczej nie byłoby to „warte papieru, na którym jest wydrukowane”, mówi starszy biznesmen ze Stanów Zjednoczonych

Odrzucając wezwania Kijowa do wycofania sił rosyjskich jako wstęp do negocjacji, Putin powiedział, że Rosja „broni naszego narodu i naszych historycznych ziem”.

Oskarżył też Zachód o okłamywanie Rosji i prowokowanie Moskwy do rozpoczęcia kampanii wojskowej.

„Zachód kłamał na temat pokoju” – powiedział Putin. Przygotowywało się do agresji… A teraz cynicznie wykorzystują Ukrainę i jej mieszkańców, żeby osłabić i podzielić Rosję.

„Nigdy nie pozwoliliśmy na to i nigdy nie pozwolimy, aby ktokolwiek nam to zrobił”.

Kijów i Zachód odrzucają powtarzające się twierdzenia Putina, że ​​NATO planuje wykorzystać Ukrainę jako platformę do zastraszania Rosji i twierdzą, że prowadził on bezpodstawną agresywną wojnę, próbując przejąć terytorium i zainstalować reżim, który byłby dla niego przyjemniejszy.

Chociaż w ciągu ostatnich sześciu miesięcy Rosja nie dokonała żadnych znaczących postępów na polu bitwy, Putin obiecał ostateczne zwycięstwo.

„Razem pokonamy wszystkie trudności i zachowamy wielkość i niezależność naszego kraju” – powiedział.

„Zwyciężymy dla naszych rodzin i dla Rosji”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *