Putin ogłasza zwycięstwo w bitwie o obwód ługański na wschodzie Ukrainy

W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił zwycięstwo we wschodnioukraińskim regionie Ługańska, dzień po wycofaniu sił ukraińskich z ostatniego bastionu oporu w regionie.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział Putinowi podczas telewizyjnego spotkania w poniedziałek, że siły rosyjskie przejęły kontrolę nad Ługańskiem, który wraz z sąsiednią prowincją doniecką stanowi przemysłowe serce Donbasu na Ukrainie.

Szojgu powiedział Putinowi, że „operacja” została zakończona w niedzielę po tym, jak rosyjskie siły zajęły Łyszczańsk, ostatnią twierdzę ukraińskich sił w Ługańsku.

Z kolei Putin powiedział, że jednostki wojskowe „które wzięły udział w rzeczywistych działaniach wojennych i odniosły sukces i zwycięstwo” w Ługańsku „powinny odpocząć i zwiększyć swoje zdolności bojowe”.

ryzyko kordonowe

Ogłoszenie Putina nastąpiło, gdy siły rosyjskie próbowały rozpocząć ofensywę głębiej na wschodnią Ukrainę po tym, jak ukraińskie wojsko potwierdziło w niedzielę wycofanie swoich sił z Łyszczańska. Gubernator Ługańska Serhij Heidi powiedział w poniedziałek, że siły ukraińskie wycofały się z miasta, aby uniknąć oblężenia.

„Istnieło niebezpieczeństwo okrążenia Łysieczańska” – powiedział Hayday Associated Press, dodając, że siły ukraińskie mogłyby wytrzymać jeszcze kilka tygodni, ale zapłaciłyby wysoką cenę.

„Byliśmy w stanie centralnie wycofać się i ewakuować wszystkich rannych” – powiedział Hayday. „Odzyskaliśmy cały sprzęt i od tego momentu wycofanie było dobrze zorganizowane”.

Oglądaj | Ekspert ds. bezpieczeństwa wyjaśnia wydarzenia w Rosji:

Ekspert wojskowy mówi, że Rosja posuwa się do przodu na Ukrainie w wysiłkach „powolnego spalania”

Koncentracja sił rosyjskich na wschodzie Ukrainy pozwala im poczynić postępy przeciwko słabnącej i wyczerpanej armii ukraińskiej, mówi Christian Liobrecht, profesor nauk politycznych w Royal Military College w Kingston w prowincji Ontario.

Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że siły rosyjskie skupiają się teraz na nacisku na linię Siewierska, Fedorówki i Bachmuta w obwodzie donieckim, którego około połowa kontroluje Rosja. Armia rosyjska zintensyfikowała także bombardowania głównych ukraińskich twierdz Słowiańska i Kramatorsk, w głębi Doniecka.

READ  Pelosi mówi na Tajwanie, że świat stoi przed wyborem między demokracją a autorytaryzmem

Lokalne władze poinformowały w niedzielę, że sześć osób, w tym dziewięcioletnia dziewczynka, zginęło w rosyjskim bombardowaniu miasta Słoweńsk, a 19 zostało rannych. Kramatorsk został również ostrzelany w niedzielę.

Poniedziałkowa odprawa wywiadowcza brytyjskiego Ministerstwa Obrony potwierdziła ocenę ukraińskiego wojska, zauważając, że siły rosyjskie „teraz prawie na pewno” zwrócą się do zdobycia Doniecka. Na konferencji prasowej stwierdzono, że konflikt w Donbasie „zacina się i wyczerpuje” i jest mało prawdopodobne, aby zmienił się w nadchodzących tygodniach.

Moskwie brakuje środków do szybkich zdobyczy terytorialnych

Podczas gdy rosyjskie wojsko ma ogromną przewagę w sile ognia, analitycy wojskowi twierdzą, że nie ma żadnej znaczącej przewagi wojsk. Oznacza to, że Moskwie brakuje środków do szybkich zdobyczy terytorialnych i może posuwać się powoli, polegając na ciężkiej artylerii i granatnikach rakietowych w celu rozluźnienia ukraińskiej obrony.

Prezydent Rosji Władimir Putin uczynił zdobycie całego Donbasu głównym celem swojej wojny na Ukrainie, która trwa już piąty miesiąc. Wspierani przez Moskwę separatyści walczą z siłami ukraińskimi w Donbasie od 2014 roku, kiedy to ogłosili niepodległość od Kijowa po aneksji przez Rosję ukraińskiego półwyspu Krym. Rosja oficjalnie uznała samozwańcze republiki na kilka dni przed inwazją na Ukrainę 24 lutego.

W swoim wieczornym wystąpieniu wideo ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski przyznał się do wycofania się, ale obiecał, że siły ukraińskie będą walczyć w drodze powrotnej.

„Jeżeli dowództwo naszej armii wycofuje ludzi z pewnych punktów na froncie, gdzie wróg ma największą przewagę ogniową, a szczególnie dotyczy to Łyszczańska, to oznacza to tylko jedno: wrócimy dzięki naszej taktyce, dzięki zwiększeniu w dostawach nowoczesnej broni”.

Oglądaj | Zełenski przysięga przywrócić Łyszczańsk:

Zełenski mówi, że Ukraina wycofała się z Łysieczańska, by chronić żołnierzy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał, że wojska wycofały się z Łysieczańska w obwodzie ługańskim, ale powiedział, że celem jest ochrona życia ukraińskich żołnierzy. Przysiągł odzyskać kontrolę nad obszarem.

READ  COVID-19 w Kolumbii Brytyjskiej: liczba hospitalizacji rośnie, liczba przyjęć na OIT spada

Ponieważ na początku wojny nie udało jej się przejąć kontroli nad Kijowem i innymi obszarami północno-wschodniej Ukrainy, Rosja skoncentrowała się na Donbasie, rozpętując ciężkie bombardowania i angażując się w walki od domu do domu, które spustoszyły miasta w regionie.

Rosyjska inwazja zniszczyła również ukraiński sektor rolny, zakłóciła łańcuchy dostaw nasion i nawozów potrzebnych ukraińskim rolnikom oraz utrudniła eksport zboża, głównego źródła dochodów kraju.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony w opublikowanym w poniedziałek raporcie wywiadowczym zwróciło uwagę na rosyjską blokadę głównego ukraińskiego portu Odessy, która nałożyła surowe ograniczenia na eksport zboża. Prognozują, że ukraiński eksport rolny osiągnie w tym roku tylko 35 procent całości 2021 roku.

Gdy Moskwa zaostrzyła swoją ofensywę na wschodniej Ukrainie, obszary zachodniej Rosji zostały zaatakowane w niedzielę, w wyniku odrodzenia rozproszonych ukraińskich uderzeń za granicą. Gubernator obwodu Biełgorod w zachodniej Rosji powiedział, że odłamki z przechwyconego ukraińskiego pocisku zabiły w niedzielę cztery osoby. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony w rosyjskim mieście Kursk zestrzelono dwa ukraińskie drony.

Oglądaj | Na liniach frontu w Donbasie walczy jednostka armii ukraińskiej:

Na linii frontu w walce z Ukrainą w Donbasie

CBC News uzyskuje rzadki dostęp do ukraińskiej jednostki wojskowej działającej w pobliżu Izyum, kontrolowanego przez Rosjan miasta i bramy do regionu Donbasu.

W innych opracowaniach:

  • Żołnierze ukraińscy powracający z linii frontu w Donbasie we wschodniej Ukrainie, gdzie Rosja prowadzi zaciekłą ofensywę, opisują życie, które przerodziło się w wyczerpującą wojnę na wyniszczenie, jako wstrząsające.
  • Dwa rosyjskie samoloty opuściły Bułgarię w niedzielę z dziesiątkami rosyjskiego personelu dyplomatycznego i ich rodzin, powiedział rosyjski dyplomata, podczas masowych wydaleń, które zwiększyły napięcia między dwoma historycznie bliskimi krajami.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top