Polska bada „katastrofę ekologiczną” jako wymieranie ryb

Warszawa, Polska –

Polska wysłała żołnierzy do oczyszczenia rzeki Odry, która płynie wzdłuż granicy z Niemcami, po tym, jak 10 ton martwych ryb zostało wyrzuconych do cieków wodnych, co jeden z urzędników określił jako „katastrofę ekologiczną”.

Stowarzyszenie rybaków w Zielonej Górze, mieście w zachodniej Polsce, poinformowało w piątek, że zawiesiło połowy w rzece z powodu niepotwierdzonych jeszcze doniesień w niemieckich mediach, że rzeka może być zanieczyszczona rtęcią.

Trwają badania mające na celu ustalenie przyczyny masowego wymierania ryb. Dużą liczbę martwych ryb po raz pierwszy zauważono w pobliżu południowo-zachodniej Polski, miasta Oława pod koniec lipca, wraz ze zwierzętami, takimi jak bobry.

„Głównie mamy do czynienia z przestępstwem polegającym na wprowadzaniu do wody substancji, która powoduje śmierć ryb i innych gatunków. Obecnie jest to weryfikowane” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ostopa.

Polska opozycja polityczna i lokalni mieszkańcy zarzucają rządowi premiera Mateusza Morawieckiego, że jest zbyt powolny w rozwiązaniu problemu.

Z rzeki usunięto już 10 ton martwych ryb – poinformował w czwartek szef Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Wody Polskie Przemysław Daka.

„Pokazuje, że mamy do czynienia z gigantyczną i skandaliczną katastrofą ekologiczną” – powiedział na konferencji prasowej w pobliżu rzeki, na której urzędnicy spotkali się z rozgniewanymi mieszkańcami.

Urzędnicy ds. ochrony środowiska w południowo-zachodnim Wrocławiu powiadomili wcześniej miejscowych prokuratorów, że druga co do długości rzeka w kraju wydaje się być zatruta.

Minister obrony Marius Błaszczak poinformował w czwartek, że do pomocy w usuwaniu zanieczyszczeń z rzeki rozmieszczono zarówno szeregowych żołnierzy, jak i siły bezpieczeństwa.

Znana jako Odra w języku niemieckim oraz Odra w Polsce i Czechach, rzeka płynie setki mil na północ od Gór Odrzańskich w Czechach i uchodzi do Morza Bałtyckiego.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top