Trump mówi, że „kwestia broni jądrowej to mistyfikacja” po raporcie Washington Post

Donald Trump opuszcza Trump Tower dwa dni po tym, jak agenci FBI dokonali nalotu na jego dom w Mar-a-Lago w Palm Beach w Nowym Jorku 10 sierpnia.David de Delgado/Reuters

Były prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek w mediach społecznościowych, że „kwestia broni jądrowej jest mistyfikacją”, odpowiadając na raport Washington Post, że agenci FBI szukali dokumentów nuklearnych w poszukiwaniu jego domu na Florydzie na początku tego tygodnia.

Gazeta powiedziała, że ​​nie jest jasne, czy dokumenty zostały znalezione w kurorcie Trump Mar-a-Lago w Palm Beach. Reuters nie mógł od razu potwierdzić wiadomości.

Departament Sprawiedliwości USA w czwartek poprosił sędziego o wydanie nakazu, który pozwolił FBI na poszukiwanie Mar-a-Lago, po tym jak były prezydent republikanów nazwał to zemstą polityczną.

W piątek rano Trump powiedział na swojej platformie Truth Social, że „kwestia broni jądrowej jest mistyfikacją”, utożsamiając ją z kontrowersją w Rosji, śledztwem prowadzonym przez specjalnego radcę Roberta Muellera i jego zarzutami o impeachment.

„W grę wchodzą ci sami skorumpowani ludzie” – powiedział.

Trump nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie swoich „fałszywych” twierdzeń ani twierdzenia, że ​​przedstawił również dowody, które mogły zostać podłożone.

„Dlaczego FBI nie miałoby pozwolić na podział na strefy w Mar-a-Lago z naszymi prawnikami lub innymi osobami pod ręką?” Powiedział także w Prawdzie Społecznej.

Przeszukanie jego domu było częścią śledztwa w sprawie tego, czy Trump nielegalnie usunął akta z Białego Domu, gdy opuszczał urząd w styczniu 2021 r., z których niektóre według Departamentu Sprawiedliwości są tajne.

Prokurator generalny Merrick Garland, czołowy funkcjonariusz organów ścigania USA mianowany przez demokratycznego prezydenta Joe Bidena, powiedział na konferencji prasowej w czwartek, że osobiście zatwierdził badania. Departament Sprawiedliwości stara się również opublikować poprawione pokwitowanie za zajęte przedmioty.

READ  Protest przeciwko antyazjatyckiemu rasizmowi prowadzi do konfrontacji w sądzie w Richmond

Departament nie podejmuje takiej decyzji pochopnie. Tam, gdzie to możliwe, powiedział Garland, standardową praktyką jest poszukiwanie mniej inwazyjnych środków jako alternatywy dla badań i zawężanie wszelkich prowadzonych badań.

Jego decyzja o publicznym potwierdzeniu przeszukania była bardzo niezwykła. Funkcjonariusze organów ścigania w USA zwykle nie omawiają trwających dochodzeń w celu ochrony praw ludzi. W tym przypadku sam Trump ogłosił przeszukanie w oświadczeniu w poniedziałek wieczorem.

Garland powiedział, że Departament Sprawiedliwości zażądał, aby notatka została upubliczniona „w świetle publicznego oświadczenia byłego prezydenta co do badań, otaczających okoliczności i materialnego interesu publicznego w tej sprawie”.

Trump wezwał pod koniec czwartku do natychmiastowego ujawnienia dokumentów związanych z przeszukaniem. Rząd ma czas do 15:00 czasu wschodniego (1900 GMT) w piątek, aby powiadomić sąd, czy prawnicy Trumpa sprzeciwią się unieważnieniu nakazu aresztowania.

Źródło zaznajomione z tą sprawą powiedziało, że podczas przeszukania FBI odzyskało około 10 pudeł z rzeczami Trumpa.

Trumpa nie było wtedy na Florydzie.

Bezprecedensowe badania stanowią znaczną eskalację jednego z wielu federalnych i stanowych śledztw, z którymi Trump miał do czynienia od czasu sprawowania urzędu i prywatnego biznesu, w tym osobna akcja Departamentu Sprawiedliwości dotycząca nieudanej próby sojuszników Trumpa w celu unieważnienia 2020 roku. wybory prezydenckie, składając fałszywe listy wyborców.

Śledztwo w sprawie usunięcia dokumentów przez Trumpa rozpoczęło się w tym roku, po tym, jak skierował do departamentu Archiwum Narodowe.

Nasze biuletyny Poranne i Wieczorne Aktualizacje zostały napisane przez redaktorów Globe i zawierają zwięzłe podsumowanie najważniejszych nagłówków dnia. Zarejestruj się dziś.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top