Paraolimpijska oferta na Igrzyska Olimpijskie 2030 może być za Sapporo w pozornym wyścigu konnym

Wygląda na to, że podjęta przez rdzennych ludność próba sprowadzenia Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2030 r. do Kolumbii Brytyjskiej natrafiła na pierwszą przeszkodę.

Dwa tygodnie temu Giving Leadership Group ogłosiła szacunkowe koszty hostingu w wysokości 4 miliardów dolarów, w tym 1,2 miliarda dolarów z pieniędzy podatników.

Ale niecały tydzień później zarządca miasta Vancouver opublikował raport krytykujący plan grupy przetargowej, w tym niejasny harmonogram, niejasny model finansowania i brak porozumienia między wieloma zaangażowanymi stronami.

W związku z tym w sprawozdaniu stwierdzono, że nie można zdecydować, czy iść naprzód.

„W tej chwili istnieją poważne obawy co do zdolności personelu miasta do przejęcia roli miasta gospodarza Zimowych Igrzysk w 2030 roku, bez znaczących inwestycji w dodatkowe zasoby kadrowe” – czytamy w raporcie.

Raport ma być dyskutowany w radzie miasta w środę, choć ostateczna decyzja o przystąpieniu do przetargu prawdopodobnie zapadnie dopiero po wyborach samorządowych w październiku.

Tymczasem prowincja poinformowała Kanadyjski Komitet Olimpijski, że nie należy zakładać wsparcia finansowego. Ustępujący premier John Horgan Powiedzieć wiadomości ze świata W poniedziałek „Byłoby nieodpowiedzialne z mojej strony, gdybym dokonała ogromnej inwestycji w wysokości milionów dolarów, nie wiedząc, jakie będą ostateczne konsekwencje”.

„Możliwe jest osiągnięcie odpowiednich kamieni milowych”

Pula przetargowa obejmuje stany Lil̓wat7úl (Líl̓wat), xʷməθkʷəy̓əm (Musqueam), Skowxwú7mesh (Squamish) i səlilwətaɬ (Tsleil-Waututh), a także COC, Kanadyjski Komitet Paraolimpijski oraz gminy Vancouver i Whist

W oświadczeniu przekazanym CBC Sports w poniedziałek COC podkreślił proces prowadzony przez rdzennych mieszkańców.

„Jeśli wszystkie samorządy lokalne wyrażą chęć kontynuowania postępów, uważamy, że możliwe jest osiągnięcie odpowiednich kamieni milowych w lokalnych i międzynarodowych procesach przetargowych dzięki odpowiednim dostępnym informacjom, aby wesprzeć świadome podejmowanie decyzji dla wszystkich stron”.

Chris Pointe (po lewej) i Alec Dunn (po prawej) z indyjskiego zespołu Musquam wykonują uroczystą piosenkę podczas wspólnej konferencji prasowej między COC, Four Host First Nations, Vancouver i Whistler w czerwcu. (Jeff Finnick/Kanadyjska prasa)

Naród Lilwat nie zatwierdził jeszcze formalnie kontynuacji dzieła. Squamish i Tsleil-Waututh Nations jednogłośnie zgodziły się iść naprzód, podczas gdy indyjski zespół Musqueam również udzielił wsparcia.

CBC Sports skontaktowało się z Líl̓wat Nation w celu uzyskania komentarza we wtorek przez e-mail.

W pisemnym pytaniu i odpowiedzi przesłanej do mediów w poniedziałek grupa przetargowa stwierdziła, że ​​50 proc. środków publicznych pokryje rząd federalny, a koszty komisji regulacyjnej w całości sfinansuje sektor prywatny.

Pozostałe koszty zostaną przeznaczone na utrzymanie obiektów i trzech wiosek sportowców, które będą służyły jako rezydencje rdzennych mieszkańców.

MST Development Corp., partnerstwo Musqueam Indian Band, Squamish Nation i Tsleil-Waututth Nation, zapłaci część rachunków mieszkaniowych oprócz kosztów komunalnych i regionalnych w wysokości do 135 milionów dolarów.

Grupa przetargowa ma nadzieję zakończyć proces porozumienia w ciągu siedmiu miesięcy, w tym prace przygotowawcze do listopada i okres negocjacji w ciągu kolejnych trzech miesięcy.

Ukierunkowany dialog z MKOl rozpocznie się w grudniu, wraz z formalną decyzją podjętą na sesji MKOl w Bombaju od 30 maja do 1 czerwca 2023 r.

BC kontra Sapporo

Jeszcze w zeszłym miesiącu udało się ustalić, że BC jest faworytem do zdobycia praw do hostingu.

Wysiłki Hiszpanii załamały się w wyniku walk wewnętrznych między rządem. Salt Lake City przyznało, że rok 2034 może być bardziej realistyczny, biorąc pod uwagę, że Los Angeles ma już być gospodarzem Letnich Igrzysk w 2028 roku, chociaż pozostaje to bezpieczną opcją tworzenia kopii zapasowych.

Wszystko to pozostawia Kolumbię Brytyjską naprzeciwko Sapporo w Japonii. Na korzyść kanadyjskiego przetargu przemawiała wyjątkowość operacji prowadzonej przez Aborygenów, względna nowość jej obiektów (zbudowanych na mecze 2010, podczas gdy Sapporo ostatnio gościło w 1972 roku) oraz atrakcyjność strefy czasowej dla widzów z Ameryki Północnej. Ponadto Japonia właśnie gościła przełożone Igrzyska Olimpijskie 2020, drugie z trzech kolejnych Igrzysk Azjatyckich.

Ale podczas gdy BC ma problemy z zarządzaniem, istnieje szkoła myślenia, że ​​MKOl może powrócić do japońskiej grupy, z którą brał udział w igrzyskach dotkniętych pandemią.

„Koncepcja hostingu” BC Games została ujawniona w czerwcu. (Jeff Finnick/Kanadyjska prasa)

Judith Grant Long, urodzona w Toronto profesor na Uniwersytecie Michigan i ekspert od planowania igrzysk olimpijskich, powiedziała, że ​​MKOl ma „niepotwierdzone dowody” na takie rozumowanie.

Idea powrotu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i „bonusu” [Japan] – Znowu używając premii w apostrofach – myślę, że by mnie to nie zdziwiło – powiedział Grant Long.

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach ostatnio chwalony Partnerstwa rządu japońskiego.

„Widzę, że z jednej strony istnieje bardzo dobra współpraca między różnymi szczeblami władz i rządu… az drugiej jest również dobra współpraca z Japońskim Komitetem Olimpijskim” – powiedział Bach. „Ten rodzaj współpracy i wsparcia jest jednym z podstawowych elementów każdego zamiaru organizacji igrzysk olimpijskich”.

Różnica w popularnym wsparciu

Publiczne poparcie dla innych igrzysk olimpijskich w Japonii – wkrótce po tym, jak przewidywane koszty Tokio 2020 podwoiły się do 15,4 miliarda dolarów – jest niejasne.

a Sondaż w marcu Okazało się, że 52 procent respondentów ankiety Sapporo, na którą odpowiedziało 5775 osób, było za lub nieco za programem. Sapporo ma około 2,7 miliona mieszkańców.

Grant Long powiedział, że głosowanie mogło zostać przeprowadzone strategicznie, skierowane do tych, którzy najprawdopodobniej wesprą program. Tymczasem mała grupa protestujących zebrała się w czerwcu w Sapporo i Tokio, aby przeciwstawić się paradzie.

„Trudno powiedzieć, jak Japończycy czują się w tym konkretnym momencie i czy uczucia ludzi w Sapporo… są tak różne od reszty Japonii, że na przykład bardziej wspierają. A potem, czy nie ma to znaczenie w szerszym kontekście Japonii jako kraju ubiegającego się o kolejną ofertę olimpijską – powiedział Grant Long.

Sapporo powinno również stworzyć listę nowych lub znacznie zaktualizowanych miejsc w 1972 roku, które będą miały około 60 lat w 2030 roku.

„Myślę, że Japończycy udowodnili, że są bardzo zdolni do produkowania tego, co trzeba wyprodukować na czas, ale istnieje pewne ryzyko związane z faktem, że myślę, że będą mieli trochę programu do budowania. Następnie jest wpływ na media sponsoring i tak dalej o dochodach. Myślę, że to dobrze wróży. Powodzenia w Vancouver” – powiedział Grant Long.

a Ankieta lipcowa Okazało się, że 54 procent respondentów z Kolumbii Brytyjskiej poparło ofertę olimpijską, o 11 punktów więcej niż w grudniu. Wzrost, według Research Co. i Glacier Media, wynika przede wszystkim z zainteresowania procesem prowadzonym przez rdzennych mieszkańców.

READ  U Rodiona Amirova zdiagnozowano guza mózgu

Tabitha Montgomery

„Nieuleczalny badacz twittera. Amatorski adwokat mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany guru muzyki. Becon ćpuna. Skłonny do napadów apatii”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top