NASA, SpaceX wystrzeliwuje 4 kolejnych astronautów na orbitę w locie na stację kosmiczną

Treść artykułu

PRZYLĄDEK CANAVERAL — NASA i prywatna firma rakietowa SpaceX wystrzeliły na orbitę czterech astronautów późną środą wieczorem, wysyłając weterana astronautę i jego dwóch młodszych kolegów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Pojazd startowy SpaceX, składający się z kapsuły Crew Dragon i dwustopniowej rakiety Falcon 9, wystartował z NASA Kennedy Space Center na Florydzie około godziny 21:00 (0200 GMT czwartek), z czerwoną kulą ognia rozświetlającą nocne niebo. To tam ożyło dziewięć silników Merlin.

Reklamy

Treść artykułu

Start statku kosmicznego Dragon, nazwany przez załogę Endurance, był transmitowany na żywo z Cape Canaveral w telewizji NASA i obfitował w wiwaty i brawa ze strony kontrolerów misji. Sporadyczne deszcze i chmury nad przylądkiem wcześniej tego dnia rzucały wątpliwości co do perspektyw startu, ale pogoda poprawiła się do czasu lotu, podała NASA.

Misja została zdezorientowana serią opóźnień związanych z pogodą od czasu początkowego okna startowego 31 października. Jedno opóźnienie na początku tego miesiąca zostało przypisane bliżej nieokreślonemu problemowi medycznemu astronauty, chociaż NASA powiedziała, że ​​problem został później rozwiązany.

Nagranie wideo na żywo opublikowane przez NASA w sieci pokazało czterech członków załogi przypiętych do ciśnieniowej kabiny swojej kapsuły i siedzących cicho w białych i czarnych kombinezonach z hełmami chwilę po pozornie bezbłędnym starcie.

Reklamy

Treść artykułu

W ciągu 10 minut od startu górny stopień rakiety przeniósł kapsułę załogi na orbitę, według dwóch komentatorów startu. Tymczasem niski stopień rakiety wielokrotnego użytku, po odłączeniu się od reszty statku kosmicznego, powrócił na Ziemię i pomyślnie wylądował na platformie lądowania umieszczonej na bezzałogowym statku na Oceanie Atlantyckim.

READ  Kula ognia, która przeleciała nad Brazylią, może być trzecim elementem, który powstał poza Układem Słonecznym

„Mam nadzieję, że podróż Ci się podobała”

Gdy chwilę później smok oddzielił się od górnej części rakiety, inżynier startu na ziemi wysłał załogę: „Witamy na orbicie. Mam nadzieję, że podobała ci się jazda. Smok cię stąd zabierze. Bezpieczne loty”.

Trzej amerykańscy astronauci i astronauci z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) mieli przybyć na stację kosmiczną, która orbituje 250 mil (400 km) nad Ziemią, w czwartek wieczorem po prawie 22-godzinnym locie.

Reklamy

Treść artykułu

Lot jest trzecią „globalną” załogą stacji kosmicznej, która zostanie wysłana na orbitę na pokładzie kapsuły Dragon od czasu, gdy NASA i SpaceX połączyły siły, aby wznowić starty w kosmos z ziemi USA w zeszłym roku, po dziewięcioletniej przerwie pod koniec amerykańskiego promu kosmicznego program w 2011 roku.

„Załoga 3” obejmuje dwóch członków ostatniej klasy astronautów NASA kończących studia — 44-letni Raja Chari, myśliwiec sił powietrznych USA i pilot testowy służący jako dowódca misji, oraz specjalistka ds. misji Kayla Barron, 34 lata, oficer okrętów podwodnych Marynarki Wojennej USA i jednostka nuklearna. inżynier.

Pilotem i zastępcą dowódcy przydzielonym do zespołu jest weteran astronauta Tom Marshburn, lat 61, lekarz i były chirurg lotniczy NASA, który zapisał dwa poprzednie loty kosmiczne na stację kosmiczną i cztery spacery kosmiczne. Wśród członków załogi znalazł się astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Matthias Maurer, lat 51, z Niemiec, inżynier materiałoznawstwa.

Reklamy

Treść artykułu

most do przyszłości

Shari, Maurer i Barron odbyli swoje pierwsze loty kosmiczne w środę, stając się 599., 600. i 601. ludźmi w kosmosie.

READ  Chiński łazik na Marsie rozpoczyna nowy wyścig kosmiczny | Głos Ameryki

Chari i Barron należą również do pierwszej grupy 18 astronautów wybranych do nadchodzących misji NASA Artemis, których celem jest powrót ludzi na Księżyc pod koniec tej dekady, ponad pół wieku po zakończeniu programu księżycowego Apollo.

NASA gloryfikowała misje stacji kosmicznych na niskiej orbicie okołoziemskiej jako poligon i ważne inkubatory technologii, które pomogą osiągnąć cele zrównoważonej obecności na Księżycu i ewentualnych podróży ludzi na Marsa.

Czterech astronautów miało się przekąsić i spać przed przybyciem na stację kosmiczną, aby rozpocząć sześciomiesięczną misję naukową na pokładzie orbitującego laboratorium.

Reklamy

Treść artykułu

Start SpaceX jest piątym lotem załogowym SpaceX w ciągu 17 miesięcy i czwartym w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego NASA z firmą rakietową założoną w 2002 roku przez Elona Muska, miliardera CEO producenta samochodów elektrycznych Tesla Inc.

Pierwszym z nich był testowy lot dwóch astronautów na stację kosmiczną w maju 2020 roku, a następnie pierwszy testowy test NASA SpaceX „Crew 1” w listopadzie tego roku.

Załoga 2 poleciała na stację kosmiczną w kwietniu tego roku i właśnie wróciła bezpiecznie na Ziemię w poniedziałek wieczorem z rekordową 199-dniową płaską mgłą rozrzuconą na orbicie.

Najnowsza misja również depcze po piętach fali głośnych lotów turystyki astronomicznej, w tym we wrześniu SpaceX wystrzelił „Inspiration 4”, pierwszą całkowicie cywilną załogę wysłaną na orbitę bez profesjonalnego astronauty na pokładzie.

Załoga Crew 3, po przybyciu na stację kosmiczną, zostanie powitana przez trzech obecnych pasażerów – dwóch astronautów z Rosji i Białorusi oraz amerykańskiego astronautę, który brał udział w locie Sojuza na orbitę na początku tego roku. (Sprawozdania Joe Skippera w Cape Canaveral na Florydzie; Dodatkowe pisanie i reportaże Steve’a Gormana w Los Angeles; Edytowanie przez Petera Cooneya)

READ  Nowe badania badają przyczynę masowego wymierania pod koniec ordowiku

Reklamy

uwagi

Postmedia zobowiązuje się do utrzymywania aktywnego i obywatelskiego forum do dyskusji i zachęcania wszystkich czytelników do dzielenia się opiniami na temat naszych artykułów. Moderowanie komentarzy może potrwać do godziny, zanim pojawią się w Witrynie. Prosimy, aby Twoje komentarze były trafne i pełne szacunku. Włączyliśmy powiadomienia e-mail — otrzymasz teraz wiadomość e-mail, jeśli otrzymasz odpowiedź na swój komentarz, jeśli pojawi się aktualizacja obserwowanego wątku komentarzy lub jeśli jest to użytkownik, którego obserwujesz. odwiedziliśmy Wytyczne dla społeczności Aby uzyskać więcej informacji i szczegółów na temat ustawiania pliku E-mail Ustawienia.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top