Massey Hall zostaje ponownie otwarty po gruntownej renowacji, która zachowuje urok popularnego klubu muzycznego

Jim Cuddy nie mógł ukryć swojego podekscytowania, gdy w tym tygodniu po raz pierwszy zobaczył świeżo wyremontowaną Massey Hall.

„To niesamowite”, powiedział, wychodząc na scenę. „Jest piękny”.

Autor tekstów, piosenkarz i gitarzysta Blue Rodeo odbył prywatną trasę koncertową po popularnym klubie muzycznym w Toronto z dyrektorem generalnym Massey Hall Jesse Kumagai i członkiem CBC Eli Glasnerem. Do ponownego otwarcia 25 listopada minęły trzy dni, a robotnicy budowlani i inżynierowie dźwięku wciąż instalują siedzenia i przygotowują sprzęt, aby przygotować halę dla pierwszej publiczności od czasu jej zamknięcia z powodu remontu w czerwcu 2018 roku.

„Nie mogę się doczekać, kiedy tu zagram”, powiedział Cody, którego zespół dziesiątki razy występował w legendarnej sali. „Nie mogę się doczekać, kiedy kogoś tu zobaczę. Wygląda na to, że ma niesamowity połysk, ale nie wydaje się aż tak inny”.

Oglądaj | Jim Cuddy po raz pierwszy przygląda się wynikom renowacji Massey Hall, gdy projekt zbliża się do końca:

Jim Cuddy z Blue Rodeo po raz pierwszy ogląda zrewitalizowany Massey Hall

Jim Cuddy z Blue Rodeo po raz pierwszy ogląda legendarną kanadyjską Massey Hall po trzech latach szeroko zakrojonych renowacji. Hall jest bliski sercu Cuddy, zarówno jako muzyk, jak i fan. 0:33

Ze sceny to uczucie może być znajome Cuddy – ale wiele się zmieniło.

Całkowicie nowe siedzenia podłogowe są teraz chowane, co pozwala na publiczne wejście na niektóre pokazy. Okna witrażowe, które od początku XX wieku były pokryte sklejką, zostały starannie odrestaurowane. A gipsowy sufit, który pokryto zakurzoną siatką, aby chronić publiczność przed spadającymi gruzami, został pieczołowicie naprawiony.

  • Oglądaj | Reportaż o projekcie renowacji Massey Hall Narodowy 26 listopada o 21:00 ET w CBC News i 22:00 ET w CBC Television. Możesz także oglądać The National online na Klejnot CBC.

READ  Jada Pinkett Smith goli włosy i prezentuje nowy wygląd

Teatr również został całkowicie zrekonstruowany, a cały parter został podniesiony, przybliżając platformę do balkonu i miejsc siedzących na galerii. Wszystko to musiało zostać wykonane bez wpływu na to, co wielu nazywa magią Massey Hall.

„Chcieliśmy mieć pewność, że nie zrobimy niczego, co zmieniłoby to dla opinii publicznej” – powiedział Kumagai.

Odrestaurowanie 127-letniego budynku z zachowaniem jego charakteru, a jednocześnie zmodernizowanie go do współczesnych potrzeb, było zadaniem monumentalnym – podjętym nie tylko pod nadzorem departamentów zabytków i inspektorów budowlanych, ale także wielu kanadyjskich czołowi muzycy i historycy muzyki.

Dyrektor generalny Massey Hall, Jesse Kumagai, po lewej, Jim Cody z Blue Rodeo w centrum i Eli Glasner z CBC omawiają niedawno ukończone renowacje, stojąc na scenie w Toronto’s Historic Music Hall. (Jagg Gondo/Macy Hall)

Przemysłowiec Hart Massey zlecił budowę hali w 1894 roku jako prezent dla miasta Toronto. Znany na całym świecie budynek jest przesiąknięty historią i tradycją.

Został zbudowany głównie z myślą o występach muzycznych i wystawił kilka świetnych i różnorodnych programów, od Enrico Caruso, przez AC/DC, po Tanyę Tajak.

Jest również znana z nagrań na żywo o znaczeniu historycznym, w tym Najlepsza impreza jazzowa w historii?I Neil Young: Mieszkaj w Massey Hall warsztat Cały świat jest sceną.

Przez 60 lat był domem Toronto Symphony Orchestra. Massey Hall był także gospodarzem wieców politycznych, a nawet wydarzeń sportowych, takich jak zapasy i boks.

Niektóre z albumów koncertowych, które zostały nagrane w Massey Hall na przestrzeni lat i pojawiły się na scenie przed ich przebudową, to między innymi „All the World’s a Stage” Rush i „Neil Young: Live at Massey Hall”. (Greg Hobbs/CBC)

Były okresy, kiedy sala była postrzegana jako starożytna i ledwo uchodziła z bloku rąbania.

Jednak w 1981 roku Massey Hall został wyznaczony jako Narodowe Miejsce Historyczne, aby chronić swoje dziedzictwo.

Marianne McKenna, główny architekt projektu rewitalizacji, chętnie wykorzystała całą tę historię.

Marian McKenna jest głównym inżynierem Projektu Rewitalizacji Massey-Hall. Powiedziała, że ​​wielu muzyków prosiło, aby nic nie zmieniano i trudno było ulepszyć stary budynek zachowując jego urok. (Greg Hobbs/CBC)

„Zaczęliśmy od jasnych instrukcji od muzyków, którzy kochają to miejsce: napraw wszystko. Niczego nie zmieniaj” – powiedział McKenna.

„Wkrótce to się skończyło. Musieliśmy wszystko ulepszyć na miejscu”.

Każdy, kto był w Massey Hall, wie, że jedną z najgorszych części tego doświadczenia była ograniczona liczba łazienek i ich lokalizacja w piwnicy. Zostało to naprawione przez zbudowanie wieży na tyłach oryginalnego budynku, do której prowadzą zewnętrzne korytarze zwane korytarzami, które teraz wystają z boku budynku.

Szklane chodniki z boku Massey Hall umożliwiają widzom dostęp do nowo wybudowanej siedmiopiętrowej wieży z tyłu sali. (Greg Hobbs/CBC)

„To było coś, co zostało wychowane w latach 60.” – powiedział McKenna. „Nie wiem, dokąd wtedy myśleli, że jadą, ponieważ nie było dokąd pójść”.

Teraz z siedmiopiętrową wieżą przymocowaną do południowej strony budynku, przechodnie prowadzą do zupełnie nowych łazienek, (prawie ukończonego) baru i wind, dzięki którym audytorium jest dostępne dla wielu, którzy wcześniej nie mogli siedzieć na balkonie lub poziomy galerii.

Wieża zawiera również inne, jeszcze nieukończone miejsce występów, pomieszczenia do ćwiczeń i studio nagraniowe Deane Cameron Recording nazwane na cześć byłego dyrektora generalnego Masseya Halla, który zmarł nagle w 2019 roku.

Bar w podziemiach oryginalnej konstrukcji został gruntownie wyremontowany i wkrótce będzie służył również jako mała sala widowiskowa.

Niektóre z nowo odkrytych witraży w Massey Hall. Okna od dziesięcioleci pokryte są sklejką. (Greg Hobbs/CBC)

Koszt trwającego projektu rewitalizacji to 184 miliony dolarów. Jest finansowany przez wszystkie trzy szczeble rządu, a także korporacje i prywatnych darczyńców.

Zapytany o swoje największe osobiste wyzwanie w projekcie rewitalizacji Massey Hall, McKenna powiedział w zasadzie wszystko.

„Jestem współczesnym architektem” – powiedział McKenna. „Wiesz, robimy rzeczy bardzo współcześnie, ale po to, aby uznać i szanować historię, starać się ją nie zmieniać, ale zwiększyć poczucie bycia tutaj. Aby było lepiej. To ogromne wyzwanie dla architekta. „

Sufit w Massey Hall był od kilkudziesięciu lat pokryty kurzą siatką z powodu chwiejnego tynku. Został teraz w pełni odrestaurowany. (Greg Hobbs/CBC)

Massey Hall otworzy swoje podwoje dla publiczności w czwartek, 25 listopada, a na scenie pojawi się doświadczony artysta Gordon Lightfoot. Lightfoot zagrał w tym miejscu ponad 165 razy.

W nadchodzących miesiącach to publiczność i muzycy zadecydują, czy ekipa Massey osiągnęła swoje cele. Ale dla Cuddy werdykt już jest.

„Byłem gotów zaakceptować to jako coś nowego i zebrać wspomnienia o tym, co to było” – powiedział. „Ale myślę, że to pięknie łączy się z tym, co w nim kochałem”.


Oglądaj pełne odcinki The National na Klejnot CBCUsługa nadawania CBC.

Luna Nunez

"Gracz. Introwertyk. Rozwiązujący problemy. Twórca. Myśliciel. Przez całe życie ewangelista żywności. Orędownik alkoholu."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top