Marek Belka: Rób to, co zaleca UE. Nie możemy wymyślić nic lepszego

„Nie łączcie się, ale róbcie to, co zaleca UE. Nie przyniesiemy nic lepszego” – były premier i były minister finansów i były szef NBP europoseł Marek Belka powiedział o programie. W RMF FM gość Krzysztofa Jimeneza podkreślił, jak duży postęp gospodarczy dokonał się w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat. „Byliśmy poza asortymentem w jednym okręgu. Dziś jesteśmy już w czołówce w drugiej lidze. Walczymy o awans do pierwszej ligi. Wszystko zależy od tego, czy inwestujemy, a nie tylko konsumpcję” – powiedział ekonomista. RMF FM.

„Polska ma szczęście, że jest w UE” – powiedział Marek Belka. „Powinien używać uchwytów” – jak dodał – z planu odbudowy przygotowanego przez UE.

Wiele z przedstawionego dziś planu polskiej umowy dotyczy szeroko rozumianego finansowania. Reporter RMF FM Chris Stof Brenda nieoficjalnie ustalił, że osoby o wysokich dochodach płacą wyższe podatki.

Co powiedział były premier? „Jako osoba o wysokich dochodach nie podoba mi się podnoszenie podatków, ale traktuję to jako rozkaz” – powiedział profesor. உத்திரம். Dodał: „Najważniejsze jest to, że system podatkowy sprzyja prawniczej działalności zawodowej. Dlatego należy podnieść kwotę wolną od podatku, ponieważ obniża to koszty zatrudnienia osób o niższych kwalifikacjach”.

W internetowej części programu Christoph Jimenez zapytał, kiedy można liczyć na obniżenie ceny usług i towarów. Były szef NBP zaznaczył, że jeśli inflacja nie zacznie spadać, to „niestety stopy procentowe trzeba będzie stopniowo podnosić, bo to zmieni popyt na dług”. Jednak ekonomista powiedział, że w Polsce mamy obecnie tendencję do oszczędzania i ostrzegamy przed uwolnieniem środków po epidemii. „Te pieniądze rozprzestrzeniają się na rynku i niekontrolowanie podnoszą inflację” – powiedział. Polityk ocenił, że kryzys wywołany koronawirusem nie tak bardzo dotknął polską gospodarkę, więc mamy szansę na odrodzenie i wzrost PKB.

READ  Tomas Commanda - Odszkodowanie. 19 milionów szlamów za 18 lat więzienia? Wyrok zapadnie 8 lutego 2021 roku

Ekonomista nie ukrywał, że czekał na przyznanie polskiego porozumienia i postawione tam hipotezy. Zapytany o poparcie prof. Marka Belki dla rządu i jego polityki gospodarczej, odpowiedział: „Nie trzymałem kciuków za ten rząd. Chcę, żeby wkrótce upadł”. Powiedział, że dobry stan gospodarki zawdzięczamy fundamentom zbudowanym w okresie „po zmianach”, ale nie rządowi Bais. Nasz gość skrytykował także premiera Moraweki, przypominając o „planie odpowiedzialnego rozwoju”, który, jak ocenił Marek Belka, okazał się „kapturkiem”.

Były premier nie stronił od pytań o bieżącą politykę. Zapytany o raport NIK powiedział, że po ujawnieniu tych informacji rząd powinien ustąpić. Jednak przyznał, że ich liczba nie wystarczyła do pokonania gabinetu Moravekiego. Cała kontrowersja wokół linii PiS-Mariana Banaś została nazwana „walką w rodzinie”. „Faceci sami sobie nie ranią” – skomentował.

Zapytany o ostatnie problemy opozycji, w tym wczorajsze usunięcie dwóch posłów, eurodeputowany powiedział, że „przeżywają kryzys przywództwa i kryzys projektowy”. Jako rozwiązanie szczegółowo przyjrzał się utalentowanym osobom i wymienił nazwiska Rafasa Traskovsky’ego i Simona Hosavuniya. Nasz prelegent przewiduje, że przyszłość demokracji zależy od tych dwóch polityków. Jako sugestię skierowaną do całej opozycji, dodał: „Cóż, musisz się zebrać”.

Na zakończenie rozmowy Krzysztof zapytał posła Jimiela Marka Belkę, czy jest zwolennikiem Paszportów Rządowych. Polityk bez wahania powiedział, że to dobre rozwiązanie i że nie ma dyskryminacji, ponieważ „ci, którzy nie chcą się szczepić, są szkodnikami”.

Pełna transkrypcja rozmowy już wkrótce.

/

Po więcej informacji odsyłamy do naszego nowego radia internetowego RMF24.pl


Zapytaj online teraz!

Radio RMF24.pl Pozwala poznać wszystkie najważniejsze wydarzenia w Polsce, Europie i na świecie.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top