UE każe Węgrom i Polsce zintensyfikować grę demokratyczną

Treść artykułu

BRUKSELA – Unia Europejska powiedziała Węgrom i Polsce w środę, że poprawią wolność sądownictwa i mediów oraz zabezpieczenia antykorupcyjne, które pozostają nierozwiązane i pozostają poważne obawy dotyczące miliardowej pomocy.

Ocenę przedstawiono w raporcie na temat nowych zasad sprawowania rządów w UE, który zawiera wskazówki dotyczące ulepszeń demokratycznych we wszystkich 27 państwach członkowskich bloku, od władz przez lepsze ujawnianie informacji finansowych po cyfryzację administracji publicznej.

Reklama 2

Treść artykułu

Jednak eurosceptyczne rządy w dwóch byłych krajach komunistycznych toczą coraz bardziej zaciekłe walki z UE o migrację, prawa człowieka, kwestie środowiskowe i wartości demokratyczne.

„Wojna Rosji na Ukrainie przypomina o znaczeniu naszej pracy na rzecz utrzymania i promowania praworządności w UE i poza nią” – powiedziała komisarz UE ds. wartości i przejrzystości Vera Djurova, prezentując raport.

„Możemy być wiarygodni tylko wtedy, gdy nasz własny dom jest w porządku”.

Komisja z siedzibą w Brukseli blokuje dostęp Budapesztu do 15,5 mld euro funduszy stymulacyjnych, które pomogą wzmocnić gospodarki przed skutkami Covid i kolejne 36 mld euro dla Polski, największego kraju UE na wschodzie.

Reklama 3

Treść artykułu

Komisja zatwierdziła już płatności dla 25 państw członkowskich. Polska znajduje się w tej grupie, ale jeszcze nie otrzymała pieniędzy, ponieważ Komisja obiecała uniknąć dokonania faktycznego przelewu bankowego przed rozstrzygnięciem polskiego sądownictwa.

Do tej pory Komisja wypłaciła ponad 100 miliardów euro krajom, w tym Hiszpanii i Chorwacji. Holandia przedłożyła swój plan wydatków do zatwierdzenia dopiero w zeszłym tygodniu po przedłużających się wewnętrznych kłótniach politycznych.

READ  Kamala Harris została nowym wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych. Kto jest asystentem Bidena | Wiadomości z całego świata

Komisja nie zatwierdziła jeszcze planu Węgier.

Jednak w środę w raporcie komisji stwierdzono, że obawy dotyczące niezawisłości sędziowskiej „pozostają nierozwiązane” na Węgrzech.

Budapeszt wzmacnia rolę Krajowej Rady Sądownictwa, a także poprawia niezależność organu regulacyjnego mediów i przyjmuje „kompleksowe reformy w nadawaniu”.

Reklama 4

Treść artykułu

Powiedział Warszawie, że „pozostają poważne obawy dotyczące niezależności polskiego sądownictwa”.

Zaleciła rozdzielenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, poprawę dostępu społeczeństwa obywatelskiego do tworzenia polityki oraz zapewnienie sprawiedliwego procesu określania licencji na prowadzenie działalności dla mediów.

Nadchodzi w krytycznym momencie dla wieloletniego premiera Viktora Orbána na Węgrzech, gdzie waluta forint odnotowała rekordowy spadek w stosunku do euro przy dwucyfrowej inflacji i rosnących kosztach energii.

Ekspansywne szaleństwo wydatków, które pomogło Orbánowi w niedawnym zwycięstwie wyborczym w kwietniu, prawie zniwelowało przewidywany deficyt budżetowy na resztę 2022 r. w pierwszej połowie roku, mówi firma doradcza Eurointelligence.

Reklama 5

Treść artykułu

„To stawia Orbána przed trudnym problemem gospodarczym do rozwiązania, z którym łatwiej będzie sobie poradzić, jeśli będzie miał dostęp do funduszy UE” – napisano w środowej notatce.

Budapeszt od tygodni twierdził, że jest gotowy do zawarcia porozumienia z komisją, ale władza wykonawcza poinformowała o niewystarczających postępach Węgier, które przez lata opierały się naciskom na wprowadzenie środków ochrony przed korupcją.

Tymczasem Orbán komplikuje wysiłki UE, aby nałożyć sankcje na Rosję za wojnę z Ukrainą lub zgodzić się na minimalny globalny podatek od osób prawnych.

„Węgry i Komisja Europejska… zbliżają się do wzajemnie szkodliwego impasu w ich stanowiskach w sprawie prawa” – powiedział Eurointelligence.

READ  Najwyższy ambasador Japonii przywozi 20 Ukraińców z Polski

(Raportowanie Gabrieli Pacińskiej; Montaż: Angus MacSwan, William McLean)

Reklama

uwagi

Postmedia jest zaangażowana w prowadzenie żywego, ale obywatelskiego forum do dyskusji i zachęca wszystkich czytelników do dzielenia się swoimi opiniami na temat naszych artykułów. Zanim komentarze pojawią się w witrynie, może minąć nawet godzina. Prosimy, aby Wasze komentarze były trafne i pełne szacunku. Włączyliśmy powiadomienia e-mail — otrzymasz teraz wiadomość e-mail, jeśli otrzymasz odpowiedź na komentarz, aktualizację w wątku komentarzy, który obserwujesz, lub jeśli użytkownik będzie Cię obserwować w komentarzu. Nasz przyjazd Wytyczne społeczne Aby uzyskać więcej informacji i szczegółów dotyczących sposobu samodzielnego naprawienia E-mail systemy.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top