Kanada jako pierwsza podpisała umowę z Finlandią, Szwecja wchodzi do NATO

Kanada jako pierwsza podpisała umowę z Finlandią, Szwecja wchodzi do NATO

Premier Kanady Justin Trudeau ogłosił we wtorek, że Kanada stała się pierwszym krajem, który ratyfikował protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji, które przystąpiły do ​​Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Śledź ten ruch Oficjalne zaproszenie przywódców NATO Oba kraje dołączą do sojuszu podczas szczytu w Madrycie w zeszłym tygodniu, zbliżając oba kraje o krok do pełnego członkostwa w NATO.

„Kanada ma pełne zaufanie do zdolności Finlandii i Szwecji do szybkiej i skutecznej integracji z NATO oraz wkładu w zbiorową obronę sojuszu” – powiedział Trudeau w oświadczeniu.

„Ich członkostwo wzmocni NATO i wzywamy wszystkich członków NATO do szybkiego zakończenia procesu certyfikacji w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa ingerencji wroga”.


Według Associated Press,Wszyscy 30 sojuszników NATO podpisało we wtorek protokoły akcesyjne, wysyłając do każdego kraju oferty członkostwa w celu zatwierdzenia legislacyjnego. Kanada i Dania szybko przekształciły swoje dokumenty ratyfikacyjne.

„Dzięki Kanadzie! Kanada jest pierwszym krajem, który przekazał swój instrument ratyfikacyjny Departamentowi Stanu USA, depozytariuszowi NATO!” Ambasador Szwecji napisał na Twitterze Do Kanady Urban Ahlin.

Trudeau powiedział, że rząd federalny Kanady podjął krajowe kroki, aby szybko przejść przez ratyfikację. Ta dołączona wersja rozkazy w radzie Upoważniając sekretarz stanu Melanie Jolie do „podjęcia działań w sprawie ratyfikacji w imieniu Kanady”.

Przed odroczeniem letniego parlamentu Izba Gmin debatowała i głosowała nad wnioskiem wyrażającym poparcie dla przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO.

W maju Rada Bezpieczeństwa Publicznego i Komitet Bezpieczeństwa Narodowego Przyjmij ekspresyjny ruch Silne poparcie dla członkostwa obu krajów skandynawskich w sojuszu. Propozycja wzywała również wszystkich członków NATO do jak najszybszego zatwierdzenia ich wniosków.

Dyskusja na temat tej propozycji odbyła się 1 czerwca i przeszedł jednogłośnie Kiedy poddamy się pod głosowanie następnego dnia.

„Wojna Rosji na Ukrainie osiągnęła coś, co wcześniej było tylko teoretyczne. Zaatakowała państwo autorytarne kierowane przez tyrana demokracji: pokazała, że ​​jest chętna i zdolna do atakowania demokracji. Dała do zrozumienia, że ​​demokracje stoją na ich To nie jest część sojuszy wojskowych, które są najbardziej zagrożone. pilny problem.

READ  Ustawa o prawach do głosowania w USA: Biden wspiera zmiany w zakresie blokowania

Krytyczka spraw zagranicznych Heather Macpherson, która również brała udział w dyskusji, powiedziała, że ​​wspiera Finlandię i Szwecję w robieniu wszystkiego, co w ich mocy, aby zapobiec dalszemu zagrożeniu ich krajów przez Rosję.

„Przed dalszą inwazją na Ukrainę poparcie dla członkostwa w NATO wynosiło 20-30 procent w Szwecji i Finlandii. Teraz 76 procent Finów popiera wstąpienie do NATO. Po prostu Władimir Putin i agresja Federacji Rosyjskiej są odpowiedzialni za eskalacji napięć w regionie i skłoniły Szwecję i Finlandię do ubiegania się o członkostwo w NATO”.

Ponieważ kraje członkowskie NATO muszą przejść przez różne procesy, może upłynąć trochę czasu, zanim oba kraje oficjalnie staną się częścią wieloletniego międzyrządowego sojuszu wojskowego.


Pliki od głównego korespondenta politycznego CTV News Mike’a Le Couture

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *