Jedna piąta powierzchni biurowej w San Francisco jest nadal pusta, ale jest „promień nadziei”

Eksperci twierdzą, że pod koniec trzeciego kwartału około jednej piątej powierzchni biurowej w San Francisco pozostało wolne, ale najwyższa aktywność najmu od dwóch lat sugeruje, że rynek zaczyna się odradzać.

Według biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami Cushman & Wakefield, wskaźnik pustostanów w mieście wyniósł 20,5%, nieznacznie więcej niż 20,1% w poprzednim kwartale i 14,1% w trzecim kwartale 2020 roku.

Całkowita nowa aktywność najmu, z wyłączeniem remontów, wyniosła 1,77 miliona stóp kwadratowych, najwyższy poziom od trzeciego kwartału 2019 roku.

„Trzeci kwartał był znacznie lepszy” niż oczekiwano i oferuje „przebłysk nadziei”, powiedział Robert Sammons, starszy dyrektor Bay Area Research. Powiedział, że dom maklerski spodziewa się, że w tym roku wskaźnik pustostanów wzrośnie do 23%, ale planuje zrewidować tę liczbę, prawdopodobnie do niższej kwoty.

Czynsze za biura wzrosły nieznacznie do 73,46 USD za metr kwadratowy rocznie z 73,24 USD za poprzedni kwartał, ale spadły w porównaniu z szczytem w 2019 r., który wyniósł 83,82 USD za metr kwadratowy.

Sammons powiedział, że wysokiej jakości powierzchnia biurowa pozostaje atrakcyjna dla najemców, zwłaszcza że firmy próbują zwabić pracowników. Wytrzymałe systemy wentylacyjne i przestrzenie zewnętrzne, takie jak dachy, są bardzo poszukiwane.

„Muszą zachęcić swoich pracowników do powrotu do biura, potrzebują wysokiej jakości przestrzeni.

Największą najem w pierwszym kwartale była umowa firmy fintech Chime o powierzchni 191.833 stóp kwadratowych przy 101 California Street, która była również największą nową umową podczas pandemii.

Pinterest, który anulował ogromną umowę najmu na 88 Bluxome Street, przedłużył umowę najmu swojej siedziby przy 651 Brannan Street na 121 000 stóp kwadratowych.

Pozostałe umowy najmu zostały podpisane przez startupy Retool i Notion; Citi Ventures, inwestycyjne ramię głównego banku; oraz Yelp, który przenosi swoją siedzibę z 140 New Montgomery do 350 Mission St. W ramach podnajmu z Salesforce.

READ  Trade Degrees Patrick Beverly-Eric Bledsoe: Umowa Clipperów na pokrycie Space Legacy z Grizzlies

Bloomberg zgłoszono w lipcu Podobno Google i Facebook podróżują po powierzchni biurowej w San Francisco, ale nie podpisano żadnych umów.

“San Francisco zawsze było prężne. Cofając się o ponad 100 lat, niezależnie od tego, czy chodzi o pożary, trzęsienia ziemi, czy kraksy internetowe, zawsze cofaliśmy się daleko i zwykle kierujemy gospodarką od dna i myślę, że to stanie się z nami dzisiaj – powiedział Chris Roeder, broker JLL w kancelarii Allen Matkins Widok z góry Wydarzenie na rynku nieruchomości w zeszłym miesiącu.

„W końcu myślę, że wrócimy silniejsi niż kiedykolwiek, ale zajmie to rok lub dwa lata”, powiedział. Jednym z głównych powodów optymizmu jest stały napływ inwestycji venture capital.

Według CB Insights inwestorzy venture capital zainwestowali rekordową sumę 156,2 miliardów dolarów na całym świecie w drugim kwartale, a Dolina Krzemowa i San Francisco pozyskali 23,7 miliarda dolarów, zdecydowanie najwięcej w jednym regionie i prawie dwa razy więcej w poprzednich latach.

„Te firmy finansowane przez VC zatrudniają. „Mamy naprawdę niską stopę bezrobocia” – powiedział Roeder. „Jesteśmy bardzo optymistyczni, biorąc pod uwagę firmy i to, jak dobrze sobie radzą”.

David Sternberg, wiceprezes wykonawczy Brookfield Properties, powiedział podczas imprezy Allen Matkins, że zainteresowanie najemców wzrosło jak grzyby po deszczu przy 415 Natoma Street, jedynym nowym wieżowcu w San Francisco, którego ukończenie nie ma już najemców.

„Podróże znacznie się odbiły w ciągu ostatnich 60 dni” – powiedział. „Już otrzymujemy dobrą odpowiedź”.

Projekt jest częścią inwestycji 5M, partnerstwa Brookfield i Hearst, właściciela The Chronicle, którego biuro sąsiaduje z nową wieżą.

Kluczem do ożywienia miasta, powiedział Sternberg, będą powrót pracowników biurowych do śródmieścia, co komplikuje kształt delty.

„Myślę, że jesteśmy najbardziej produktywni, gdy jesteśmy ze sobą, słuchamy i wymieniamy się pomysłami” – powiedział.

READ  Nowe badanie pokazuje, że śnieg na Marsie jest zakurzony i może się stopić

Roland Lee jest pisarzem dla San Francisco Chronicle. E-mail: [email protected]fchronicle.com Twitter: Umieść tweeta

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top