Dlaczego Calgary świętuje dumę we wrześniu, kiedy czerwiec jest „miesiącem dumy”

Możesz zobaczyć wszystkie tęczowe flagi, logo firm noszące tęcze lub wszystkie media społecznościowe mówiące o „Miesiącu Dumy”, ale wielki weekend w Calgary technicznie nie odbędzie się przed końcem lata.

Calgary Pride Weekend odbywał się w czerwcu, podobnie jak wiele innych uroczystości w Ameryce Północnej upamiętniających powstanie Stonewall Inn w 1969 roku. Wtedy to grupa gejów zbuntowała się przeciwko nękaniu przez policję w pubie w Greenwich Village w Nowym Jorku.

Ale choć wpływowa, przeszła historia Calgary Pride okazała się wyzwaniem dla festiwalu będącego synonimem lata.

„To naprawdę kwestia pogody” – powiedział Zach Rimple, koordynator ds. komunikacji w Calgary Pride. „Zakończyliśmy Prides w czerwcu i zawsze pada na nas, a pogoda we wrześniu jest nieco bardziej stabilna”.

Każdy miesiąc (lato) to miesiąc dumy

Kolejnym powodem przeniesienia Pride na koniec lata było umożliwienie imprezowania przez całe lato, od czerwca do września.

Jednak w czerwcu i przez całe lato w Calgary odbywa się sporo uroczystości związanych z dumą i gejami.

Festiwal Filmowy Fairy Tales Queer rozpoczyna się w piątek filmem Neptun Mrózwyreżyserowany i wyreżyserowany przez muzyka i poetę Saula Williamsa mieszkającego w Banff Center.

Festiwal potrwa do 12 czerwca z 45 filmami skupiającymi się na queer i Pięć wieczorów specjalnie sponsorowanychod 6 do 10 czerwca, w tym zajęcia prowadzone przez Dwóch Duchów, rozszerzoną rzeczywistość i „mistyczną noc erotyki”, zgodnie z oświadczeniem na festiwalu.

Tegoroczna edycja jest szczególnie interesująca dla społeczności LGBT i uczestników festiwalu po COVID-19 – mówi Heather Shaw, dyrektor marketingu Calgary Queer Arts Society, które jest organizatorem festiwalu.

„Być z twoim ludem. Być w twojej społeczności i ludźmi, którzy naprawdę rozumieją. To wspaniałe, że ludzie chcą być sojusznikami. Ale naprawdę uwielbiałem być w teatrze z moją gejowską rodziną” – powiedział Shaw.

Plakat festiwalowy na 2022 edycję Calgary Fictional Film Festival. (Stowarzyszenie Sztuki Heather Shaw/Calgary Queer)

Aby rozpocząć Miesiąc Dumy, grupa LGBT z Calgary, Pride in Business, zorganizowała coroczny pokaz sztuki w Engineered Air Theatre w Arts Commons, prezentujący fotografię, ilustrację, nowe media i taniec.

„Nie mamy konkretnego miesiąca każdego roku na te wydarzenia, ale pomyśleliśmy, że to dobry pomysł [when] „Miesiąc dumy jest obchodzony na całym świecie” – powiedział Felipe Gasso, który koordynował Dumę w sztuce z partnerem kreatywnym Fernando Vargasem.

„Ale myślę, że można to zobaczyć na ulicach, tak jakby rozmowa toczyła się naprawdę” – powiedział.

Pride we wrześniu będzie zawierał programy trwające od 26 sierpnia do 5 września, a Parada Równości odbędzie się 4 września.

Tydzień rozpocznie się wydarzeniem w Central Parku, a wkrótce zostaną ogłoszone kolejne programy.

READ  Dane pokazują, że liczba przypadków COVID-19 w Wielkiej Brytanii wzrosła w ciągu ostatniego tygodnia o ponad 30%

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top