Chiny nakładają cenzurę na poziomie „awaryjnym” na protesty koronawirusa | Chiny

Chiny nakładają cenzurę na poziomie „awaryjnym” na protesty koronawirusa |  Chiny

Zgodnie z ujawnionymi dyrektywami chińskie władze wprowadziły cenzurę na najwyższym poziomie w „reakcji nadzwyczajnej”. w tym rozprawienie się z VPN i innymi metodami obejścia cenzury internetowej po tym, jak bezprecedensowe protesty pokazały powszechną publiczną frustrację z powodu zerowej polityki Covid.

Rozprawa, w tym śledzenie i przesłuchiwanie protestujących, idzie w parze ze złagodzeniem ograniczeń związanych z pandemią w pozornym podejściu kija i marchewki do wylania publicznych skarg. Podczas niezwykłego tygodnia w Chinach protesty przeciwko zerowym restrykcjom Covid obejmowały krytykę autorytarnych rządów Xi Jinpinga – co zostało dodatkowo podkreślone przez śmierć były przywódca Chin Jiang Zemin.

Wyciekły wytyczne dla chińskich platform internetowych, opublikowane po raz pierwszy przez A Konto Twitter Poświęcona przekazywaniu informacji związanych z protestem, ujawniła władzom konkretne zaniepokojenie rosnącym zainteresowaniem obywateli obejściem tzw. „Wielkiego Firewalla” w Chinach. Demonstracje były ściśle cenzurowane, ale w tym tygodniu protestujący i inni obywatele korzystali z VPN, aby uzyskać dostęp do wiadomości spoza Chin i aplikacji społecznościowych, które są blokowane w Chinach.

Od czystego papieru do alpaki: jak protestujący w Chinach dają upust swojej złości – wideo

Dyrektywy zostały również opublikowane i przetłumaczone Chińskie czasy cyfroweamerykański serwis informacyjny skupiający się na chińskiej cenzurze, pochodzi od Chińskiej Administracji Cyberprzestrzeni i ogłasza „Reagowanie na sytuacje kryzysowe w Internecie, poziom pierwszy, najwyższy poziom zarządzania treścią”.

Nakazał menedżerom przyjąć „praktyczne podejście” i wzmocnić zarządzanie treścią, aby szybko identyfikować, przetwarzać i zgłaszać informacje o tak zwanych „zakłóceniach offline” i „ostatnich głośnych wydarzeniach”. wydarzenia w różnych prowincjach.

wypadek 24 listopada wyraził różne żale”, zgodnie z tłumaczeniem CDT, odnosząc się do pożaru budynku Urumczi, w którym zginęło 10 osób.

W Szanghaju pojawiły się złośliwe hasła polityczne. Studenci szkół wyższych i uniwersytetów organizowali godne uwagi wiece polityczne; zwiększone zniekształcenia przez zagraniczne media; Wiele stron internetowych ma ulepszone zarządzanie treścią. „

Zwróciła uwagę na zbliżające się daty, kiedy menedżerowie powinni zachować szczególną czujność, w tym pierwszą rocznicę pożaru, Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka i Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji. Nakazali również platformom handlu elektronicznego „oczyszczenie” dostępności produktów, aplikacji i „szkodliwych treści” zaprojektowanych w celu obejścia ograniczeń internetowych, takich jak VPN i routery, które omijają zaporę ogniową.

Protestujący i mieszkańcy, którzy chcą wyrazić swoje żale dotyczące polityki zero covid lub innych aspektów życia na ul Chiny W tym tygodniu bawiłeś się w kotka i myszkę z cenzurą. Ogłoszona w środę śmierć Jianga w wieku 96 lat była dla niektórych tylko jedną możliwością kreatywnego wyrażenia niezadowolenia z Xi.

Bukiety kwiatów złożone przez żałobników przed dawnym domem Ximena we wschodnim mieście Yangzhou. Zdjęcie: AFP/Getty Images

Jiang pozostawił mieszane dziedzictwo. Wyniesiony na przywódcę Komunistycznej Partii Chin podczas protestów i masakry na placu Tiananmen w 1989 roku, Jiang nadzorował późniejszą rozprawę, jak również rozprawę z praktykującymi Falun Gong. Wyciągnął także Chiny z międzynarodowej izolacji, która nastąpiła po 1989 roku, rozwijając gospodarkę tego kraju i prowadząc ją do większego udziału międzynarodowego. Był również bardziej elokwentny na zewnątrz, angażując się w media, w przeciwieństwie do notorycznie zamkniętego Xi.

Pod coraz bardziej autorytarnymi i globalnie izolowanymi rządami Xi, młodzi ludzie w ostatnich latach zaczęli z sentymentem spoglądać wstecz na erę Jianga.

Ponad pół miliona komentatorów pojawiło się pod postem państwowego nadawcy CCTV na podobnej do Twittera platformie Weibo w ciągu godziny od ogłoszenia jego śmierci, a wielu nazywało go „Dziadkiem Jiangiem”.

„Toad, wcześniej źle cię oceniliśmy”, powiedział jeden z komentarzy, który został ocenzurowany, używając popularnego i nieco uroczego przezwiska dla Jianga. Po przejściu na emeryturę Jiang stał się tematem zabawnych memów wśród chińskich fanów millenialsów i pokolenia Z, którzy dubbingowali go Nazywają siebie „Czcicielami żab”, wtajemniczeni w jego żabi wygląd i wybryki.

Niektórym internautom zawieszono konta w mediach społecznościowych po tym, jak udostępnili piosenkę „Unfortunately Not You”. Słowo „niestety” w języku chińskim to „ke xi”, podczas gdy „ty” tłumaczy się jako „ni” — odniesienie do Kubusia Puchatka, które samo w sobie jest odniesieniem tabu Xi Jinping. W innej popularnej publikacji książka o Jiangu zatytułowana „On zmienił Chiny” została zmodyfikowana tak, by brzmiała: „Znowu zmienił Chiny”, przy czym powszechne „Hu” odnosiło się do Xi, ponieważ wymienienie go w krytyce mogłoby spowodować szybką karę.

Setki zebrały się w czwartek JiangJego rodzinne miasto we wschodnim mieście Yangzhou złożyło wyrazy szacunku byłemu chińskiemu przywódcy w czwartek wieczorem, pozostawiając gruby stos bukietów wokół obwodu jego dawnej rezydencji.

Przydrożna kwiaciarnia powiedziała, że ​​straciła rachubę chryzantem – chińskich kwiatów pogrzebowych – które sprzedała w czwartek. Kilka klęczących i krótkich modlitw.

„Był wspaniałym, patriotycznym i pozytywnym przywódcą” – powiedziała Li Yaling, kobieta po sześćdziesiątce, AFP w Yangzhou. „Tak bardzo go podziwialiśmy, a teraz czujemy stratę i nostalgię”.

Pracownicy ochrony na miejscu uprzejmie, ale stanowczo przeprowadzili grupy żałobników przez wąską uliczkę i obok zabytkowego budynku, najwyraźniej starając się uniknąć gromadzenia się tłumów. W Chinach istnieje tradycja organizowania publicznych zgromadzeń żałobnych dla byłych przywódców, aby wyrazić swoje niezadowolenie z obecnego reżimu.

Grupa kobiet trzyma chryzantemy, aby oddać hołd byłemu przywódcy Chin.
Grupa kobiet trzyma chryzantemy, aby oddać hołd byłemu przywódcy Chin. Zdjęcie: Isaac Lawrence/AFP/Getty Images

W tym tygodniu w dużych miastach zniesiono blokady, mimo że nadal zgłaszano stosunkowo dużą liczbę przypadków. W niektórych obszarach złagodzono również wymagania dotyczące testów i kwarantanny, w związku z pewnymi oczekiwaniami co do zmiany krajowych zasad dotyczących wirusów. Niektóre społeczności w Pekinie i innych miejscach zezwoliły już na poddanie bliskiego kontaktu osobom z wirusem kwarantannie w domu, a wiele kabin testowych w okolicy przestało działać. W Chengdu w prowincji Syczuan pasażerowie nie muszą już mieć negatywnego wyniku testu, aby wsiąść do autobusu lub metra. W Jincheng, mniej więcej w połowie drogi z Pekinu do Szanghaju, ludzie mogą teraz wchodzić do lokali karaoke, ale nadal nie mogą jeść w restauracjach.

Wydaje się jednak, że masowe złagodzenie ograniczeń wywołało pewne zamieszanie i niepokój, ponieważ mieszkańcy nagle poczuli się bardziej narażeni na wirusa, który do tego tygodnia był określany przez władze jako śmiertelny.

W ostatnich dniach nastąpiła wyraźna zmiana w przekazie ze strony urzędników i mediów państwowych, co doprowadziło do odrodzenia się pandemii. Wygląda na to, że urzędnicy zaprzestali lub przynajmniej ograniczyli odniesienie do polityki „Dynamic Zero Covid” z nazwy. Niższa dotkliwość Omicron w porównaniu z poprzednimi szczepami wirusów jest publicznie dyskutowana i po raz pierwszy potwierdzona.

Komentarze w oficjalnym serwisie informacyjnym Xinhua w piątek wzywały do ​​większej indywidualnej odpowiedzialności za noszenie masek, mycie rąk, wietrzenie i ograniczanie zgromadzeń. Podkreślili również potrzebę ochrony grup szczególnie wrażliwych oraz potrzebę szybszego otwierania przez władze lokalne ukierunkowanych blokad.

„Biorąc pod uwagę, że ryzykiem można zarządzać, to, czym należy zarządzać, powinno być dobrze zarządzane, aw stosownych przypadkach należy zapewnić relaks” – powiedział chiński analityk Bill Bishop.

Dodatkowe badania przeprowadzone przez Chi Hui Lin

READ  Amerykański dziennikarz zwolniony z więzienia w Birmie

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *