Setki zaszczepionych indonezyjskich pracowników służby zdrowia poddają się COVID-19, a dziesiątki są w szpitalu

Pracownicy służby zdrowia noszą środki ochrony osobistej, przygotowując się do leczenia pacjentów w szpitalu ratunkowym COVID-19 w Dżakarcie 17 czerwca 2021 r.

Bolący Dinar Olviana / Reuters

Ponad 350 lekarzy i pracowników medycznych zachorowało na COVID-19 w Indonezji, pomimo zaszczepienia się preparatem Sinovac, a dziesiątki trafiło do szpitala, twierdzą urzędnicy, ponieważ rosną obawy o skuteczność niektórych szczepionek przeciwko wariantom zakaźnym.

Większość pracowników była bezobjawowa i izolowała się w domu, ale dziesiątki trafiły do ​​szpitala z wysoką gorączką i niskim poziomem nasycenia tlenem, powiedział Badai Ismoyo, szef biura zdrowia dystryktu Kudus na Jawie Środkowej.

Kudus, w którym pracuje około 5000 pracowników służby zdrowia, walczy z epidemią, która, jak się uważa, jest napędzana przez bardziej przenośny wariant delta, który podniósł wskaźnik obłożenia gospodarstw domowych do ponad 90%.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Pracownicy służby zdrowia zostali wyznaczeni jako grupa priorytetowa i byli jednymi z pierwszych, którzy zostali zaszczepieni po rozpoczęciu szczepień w styczniu.

Indonezyjskie Stowarzyszenie Medyczne (IDI) twierdzi, że prawie wszyscy otrzymali szczepionkę COVID-19 opracowaną przez chińską firmę biofarmaceutyczną Sinovac.

Podczas gdy liczba indonezyjskich pracowników służby zdrowia umierających na COVID-19 gwałtownie spadła ze 158 w styczniu do 13 w maju, według grupy inicjującej dane LaporCOVID-19, eksperci ds. zdrowia publicznego twierdzą, że hospitalizacja na Jawie jest powodem do niepokoju.

„Dane pokazują, że mają wariant delta (w kudus), więc nie jest zaskakujące, że częstość penetracji jest wyższa niż wcześniej, ponieważ, jak wiemy, większość pracowników służby zdrowia w Indonezji miała Sinovac, a my nadal nie „Nie wiem”, powiedział Dickie Bodeman, epidemiolog z australijskiego Uniwersytetu Griffith, „Jednakże, jak skuteczna jest w realnym świecie przeciwko wariantowi delta”.

Rzecznicy Sinovac i indonezyjskiego Ministerstwa Zdrowia nie byli od razu dostępni, aby skomentować skuteczność chińskiego CoronaVac przeciwko nowym wariantom wirusa.

READ  Budynek mieszkalny na Florydzie uznany za niebezpieczny, nakaz eksmisji

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła w tym miesiącu awaryjne zastosowanie szczepionki Sinovac, twierdząc, że wyniki wykazały, że zapobiega ona objawowym chorobom u 51% biorców oraz zapobiega ciężkiemu COVID-19 i pobytom w szpitalu we wszystkich badanych.

Podczas gdy Indonezja zmaga się z jedną z najgorszych epidemii w Azji, z ponad 1,9 milionami infekcji i 53 000 zgonów, lekarze i pielęgniarki ponieśli ogromną liczbę 946 zgonów.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Lenny Ekawati z LaporCOVID-19 powiedział, że wielu cierpi obecnie na zmęczenie pandemiczne i mniej czujnie podchodzi do protokołów zdrowotnych po szczepieniu.

„Zjawisko to dzieje się obecnie bardzo często, nie tylko w społeczności, ale także wśród pracowników służby zdrowia” – powiedziała. „Myślą, że są bezpieczni, ponieważ zostali zaszczepieni”.

Jednak w miarę jak w czwartym najbardziej zaludnionym kraju na świecie wykrywa się coraz więcej przypadków wysoce zakaźnego wariantu delta, dane zaczynają mówić inną historię.

W całej Indonezji co najmniej pięciu lekarzy i jedna pielęgniarka zmarło na COVID-19 pomimo zaszczepienia, według grupy Data Initiative, chociaż tylko jeden otrzymał pierwszą szczepionkę.

W Kudos zmarł starszy lekarz, chociaż wiadomo, że miał chorobę stawów.

W Dżakarcie radiolog dr Brigo Sedipratomo powiedział agencji Reuters, że zna co najmniej sześciu lekarzy, którzy byli hospitalizowani z powodu COVID-19 w zeszłym miesiącu, pomimo szczepienia, a jeden z nich jest obecnie leczony na oddziale intensywnej terapii.

Historia toczy się dalej pod reklamą

„To dla nas niepokojące, ponieważ nie możemy polegać wyłącznie na szczepionkach” – powiedział, zachęcając ludzi do podjęcia środków ostrożności.

Kilka tygodni po święcie Eid al-Fitr w Indonezji odnotowano gwałtowny wzrost liczby przypadków, przy czym wskaźnik dodatniości w środę przekroczył 23%, a liczba dziennych przypadków zbliżała się do 10 000, co jest najwyższym poziomem od końca lutego.

READ  Chiny chcą kontrolować „szaloną scenę nauczania” | Wiadomości edukacyjne

W swoim najnowszym raporcie Światowa Organizacja Zdrowia wezwała Indonezję do zaostrzenia blokady poprzez zwiększenie transmisji ze względu na niepokojące zmienne i rosnące wskaźniki obłożenia gospodarstw domowych, które wymagają pilnych działań.

Nasze biuletyny Poranne i Wieczorne Aktualizacje zostały napisane przez redaktorów Globe i zawierają zwięzłe podsumowanie najważniejszych nagłówków dnia. Zarejestruj się dziś.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top