Chiny mówią USA w sprawie umorzenia długów Zambii, aby „zajęły się swoim długiem” | Wiadomości biznesowe i gospodarcze

Chiny mówią USA w sprawie umorzenia długów Zambii, aby „zajęły się swoim długiem” |  Wiadomości biznesowe i gospodarcze

Waszyngton i Pekin rywalizują o wpływy w Afryce, gdzie chińskie banki są głównymi kredytodawcami.

Chiński rząd twierdzi, że Stany Zjednoczone powinny przestać naciskać na Pekin w sprawie umorzenia długów Zambii i skupić się na uniknięciu niewypłacalności rządu w kraju, co mogłoby mieć reperkusje dla światowej gospodarki.

„Największym wkładem, jaki Stany Zjednoczone mogą wnieść w kwestie zadłużenia zagranicznego, jest uporanie się z własnym problemem zadłużenia i zaprzestanie sabotowania aktywnych wysiłków innych suwerennych krajów w celu rozwiązania ich własnych problemów z zadłużeniem” – powiedziała chińska ambasada w Zambii w czwartkowym oświadczeniu. Wtorek.

Rząd USA ma limit 31,4 bilionów dolarów na to, ile może pożyczyć, i osiągnął ten limit w czwartek.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen wprowadziła „nadzwyczajne środki”, aby rząd USA mógł nadal opłacać swoje rachunki w krótkim okresie, a następnie podróżować do Afryki. Podczas wizyty w Zambii powiedziała, że ​​niezwykle ważne jest, aby kraj poradził sobie z dużym zadłużeniem wobec Chin.

Kraj nie spłacił obligacji w wysokości 42,5 miliona dolarów w listopadzie 2020 roku, stając się pierwszym suwerennym krajem w Afryce, który nie wywiązał się z zobowiązań podczas pandemii COVID-19.

„Zajęło to bardzo dużo czasu” – powiedziała Yellen w poniedziałek.

Waszyngton stara się pozyskać państwa afrykańskie przy rosnącym wpływie rywali Rosji i Chin na kontynencie.

Podczas swojej wizyty w Afryce, która obejmowała także Senegal i RPA, Yellen naciskała na rozszerzenie powiązań handlowych i biznesowych ze Stanami Zjednoczonymi.

„Stany Zjednoczone w pełni współpracują z Afryką” – powiedziała Yellen w piątek w Dakarze, zachwalając owoce nowej „obustronnie korzystnej” strategii gospodarczej USA wobec Afryki.

W odpowiedzi na Yellen Chiny skupiły się na bitwie między republikańskimi prawodawcami a administracją demokratycznego prezydenta Joe Bidena o podniesienie limitu zadłużenia USA, aby umożliwić dalsze zaciąganie pożyczek, aby utrzymać rząd.

W oświadczeniu ambasady chińskiej napisano: „Nawet jeśli Stany Zjednoczone pewnego dnia będą w stanie rozwiązać swój problem zadłużenia, nie są upoważnione do wysuwania bezpodstawnych oskarżeń przeciwko innym krajom ani wywierania na nie presji w imię egoistycznych interesów”.

READ  Rozpoczyna się proces kowbojów dla założyciela Trumpa w ataku na Kapitol | Atak Kapitolu USA

Chińskie banki rozwoju stały się głównym pożyczkodawcą dla biednych krajów na całym świecie w zakresie projektów związanych z zasobami naturalnymi, transportem i energią, mimo że takie pożyczki gwałtownie i stale spadały od 2016 r., zgodnie z Centrum Globalnej Polityki Rozwoju Uniwersytetu Bostońskiego.

Nowe zobowiązania kredytowe spadły do ​​ośmiu projektów o łącznej wartości 3,7 miliarda dolarów w 2021 roku, w porównaniu ze szczytowym wynikiem 151 projektów o wartości 80 miliardów dolarów w 2016 roku, wynika z danych zebranych przez centrum.

Według Chatham House z siedzibą w Wielkiej Brytanii, 22 kraje afrykańskie o niskich dochodach albo już są w trudnej sytuacji zadłużenia, albo są bardzo zagrożone zadłużeniem. Chińscy pożyczkodawcy odpowiadają za 12 procent prywatnego i publicznego zadłużenia zagranicznego Afryki, które w latach 2000-2020 wzrosło ponad pięciokrotnie do 696 miliardów dolarów.

W ostatnich tygodniach Waszyngton wielokrotnie wyrażał zaniepokojenie faktem, że Pekin staje po stronie Moskwy, gdy Rosja rozpoczyna inwazję na Ukrainę.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w grudniu, że spodziewa się wizyty swojego chińskiego odpowiednika, Xi Jinpinga, w 2023 roku. Analitycy twierdzą, że gdyby do tego doszło, wizyta mogłaby zostać zinterpretowana jako publiczny pokaz solidarności w czasie wojny na Ukrainie.

A w zeszłym miesiącu chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi zasugerował, że Chiny pogłębią więzi z Rosją w przyszłym roku.

Obwinił także Stany Zjednoczone za pogorszenie stosunków między dwiema największymi gospodarkami świata, mówiąc, że Pekin „stanowczo odrzucił” „błędną politykę” Waszyngtonu polegającą na wywieraniu presji na handel i technologię oraz krytykowanie Chin za prawa człowieka i ich roszczenia wobec szerokiego sektora. z zachodniego Pacyfiku.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *