Jest poniedziałkowa noc w Kijowie. Oto, co musisz wiedzieć

Dym unosi się w mieście Siewierodonieck podczas zaciekłych walk między siłami ukraińskimi i rosyjskimi w regionie Donbasu we wschodniej Ukrainie 30 maja (Aris Messinis/AFP/Getty Images)

Ukraińskie wojsko poinformowało o postępach podczas kontrataku na południu i kontynuowało wysiłki na rzecz powstrzymania rosyjskiego marszu na Wschodni Donbas.

W poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o dodatkowych rosyjskich działaniach na rzecz osłabienia ukraińskich sił obronnych w Ługańsku i Doniecku, informując, że w kilku miejscach – m.in. w Łysiczańsku i Solidarze – użyto artylerii, nalotów i rakiet.

Rosyjska presja trwa nadal na Siewierodonieck, miasto, w którym dwie trzecie jego majątku zostało zniszczone – a Sztab Generalny twierdzi, że w mieście i wokół niego trwają działania wojenne.

Gdy Rosjanie atakują ukraińskie linie w Donbasie od południa, wschodu i północy, pojawiają się sprzeczne twierdzenia o ich postępach.

Sztab Generalny powiedział, że walki trwają wokół wsi Komiszowacha, na południowy zachód od Siewierodoniecka. Wideo w mediach społecznościowych zmapowane przez CNN pokazuje geografię czeczeńskiego oddziału we wsi, z nagraniem z drona wskazującym na wycofywanie się ukraińskich żołnierzy z tego obszaru. Czeczeński dowódca mówi: „Ten obszar jest teraz pod naszą kontrolą i zaczniemy szturmować wszystkie fronty. Całkowicie zdobyliśmy Komichovachę”.

Ukraina odnotowała pewne sukcesy w swojej ofensywie na południu, która rozpoczęła się w weekend. Sztab Generalny powiedział: „Wróg poniósł straty i wycofał się ze wsi Mikołajówka w obwodzie chersońskim, co doprowadziło do paniki wśród żołnierzy innych jednostek Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej”.

Jeśli wojska rosyjskie wycofają się z Mikołajówki, dla jednostek ukraińskich będzie to kilkukilometrowy zysk.

Sztab Generalny poinformował o ciągłym ostrzale transgranicznym osad w północnych regionach Czernihowa i Sum, a także o ostrzale ziem na północ od miasta Charków, które niedawno odbiły siły ukraińskie.

Serhiy Heidi, szef administracji wojskowej obwodu ługańskiego, powiedział pod koniec poniedziałku, że chociaż wszystkie części obwodu ługańskiego, które nadal znajdują się pod kontrolą Ukrainy, są atakowane, „sytuacja w Siewierodoniecku jest naprawdę trudniejsza”.

Urzędnik zauważył, że siłom rosyjskim udało się „włamać na terytorium z obrzeży miasta, w którym znajduje się hotel Mir, i wejść trochę głębiej w miasto. A teraz w mieście toczą się bitwy uliczne i pękną na zewnątrz.”

READ  Tanie, ale zabójcze tureckie drony wzmacniają obronę Ukrainy

Kostan Nechyporenko z CNN napisał reportaż na to stanowisko.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top