Kanada wznawia loty ewakuacyjne do Afganistanu, gdy USA odzyskują kontrolę nad lotniskiem w Kabulu – National

Kanada planuje wznowić loty wojskowe do Afganistan Kanadyjskie Siły Zbrojne poinformowały we wtorek, że cywile są ewakuowani, gdy Stany Zjednoczone odzyskały kontrolę nad lotniskiem w Kabulu.

„Loty CAF będą wspierać trwające operacje i ewakuować jak najwięcej Afgańczyków zagrożonych ze względu na ich bliskie i trwałe relacje z Kanadą” – powiedziała rzeczniczka CAF w oświadczeniu przesłanym e-mailem do Reutera.

Siły amerykańskie zostały zmuszone do wstrzymania wszystkich ewakuacji po tym, jak tysiące ludzi desperacko uciekających z Afganistanu zebrało się w poniedziałek na lotnisku w Kabulu po tym, jak bojownicy talibów wtargnęli do stolicy bez sprzeciwu.

Czytaj więcej:

Do Ontario przylatują dwa kanadyjskie samoloty z personelem i Afgańczykami uciekającymi z Kabulu

Zachodni funkcjonariusz bezpieczeństwa na lotnisku w Kabulu powiedział agencji Reuters, że pas startowy i pas startowy lotniska są teraz puste, a we wtorek rano zaczęły startować samoloty mające na celu ewakuację dyplomatów i cywilów z Afganistanu.

Historia toczy się dalej pod reklamą

W oświadczeniu stwierdzono, że loty czarterowe z uciekającymi Afgańczykami przybyły do ​​Kanady od poniedziałku wieczorem, a dodatkowe loty zostaną wysłane od wtorku wieczorem.

„Pracujemy w ścisłej koordynacji z naszymi partnerami w Stanach Zjednoczonych i sojusznikami nad planami wznowienia lotów ewakuacyjnych z Afganistanu tak szybko, jak to możliwe” – powiedział CAF.

Od wtorku do Kanady powróciło dziesięć lotów, przewożących pracowników ambasady kanadyjskiej, uchodźców afgańskich, ich rodziny i obywateli Kanady.


Kliknij, aby odtworzyć wideo:Chaos trwa w Kabulu, gdy tysiące próbują uciec z Afganistanu


Chaos trwa w Kabulu, gdy tysiące próbują uciec z Afganistanu

Alexander Cohen, rzecznik ministra imigracji Marco Mendicino, powiedział, że ostatni lot z 92 pasażerami opuścił Afganistan kilka dni temu i przyleciał przez kraj trzeci.

Liberałowie zorganizowali reporterom podróżującym z kampanią Trudeau obserwację pasażerów leczonych w namiotach na płycie lotniska po zejściu z samolotu Air Transat na lotnisku Pearson w Toronto.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Do tej pory rząd zachowywał dużą tajemnicę w sprawie przybycia uchodźców, starając się ich chronić i zapewnić bezpieczeństwo ewakuacji. Pozwolenie reporterom na obserwowanie ich przybycia we wtorek – pod ścisłym zakazem ujawniania tożsamości ani nie fotografowania twarzy – prawdopodobnie odzwierciedla upał, jaki odczuwa Trudeau z powodu ogłoszenia wyborów w obliczu eskalacji kryzysu w Afganistanie.

Wcześniej we wtorek Trudeau ujawnił podczas swojej kampanii wyborczej, że wszyscy kanadyjscy dyplomaci opuścili Afganistan.

– Z plikami z Global News i Canadian Press

READ  Koronawirus: co dzieje się w Kanadzie i na całym świecie we wtorek

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top