Blokada Covid-19 ujawnia różnice między płciami

Naukowcy z Complex Science Complex w Wiedniu odkryli, że podczas blokady kobiety wolały rozmawiać przez telefon z kilkoma wybranymi przyjaciółmi, podczas gdy mężczyźni częściej wychodzili. Odkrycia, opublikowane w Scientific Reports, dostarczają cennych informacji pomocnych w planowaniu przyszłych kryzysów (1).

Badacze często zastanawiali się, jak sytuacja kryzysowa wpływa na komunikację i ruch? Jak zachowają się ludzie? Dla naukowców z Complexity Science Hub Vienna (CSH) pierwsze wyłączenie spowodowane Covid-19 okazało się idealną okazją do badania takich zachowań.

Wiosną 2020 r. badacze uzyskali dostęp do anonimowych danych komunikacyjnych od głównego austriackiego dostawcy usług internetowych, aby zbadać, jak ludzie zachowują się podczas blokady z powodu COVID-19. Ocenili dane z telefonów komórkowych 1,2 miliona Austriaków w okresie od lutego do czerwca 2020 r. “Całkowite zamknięcie życia publicznego było doświadczeniem obejmującym całą populację. Interesowało nas, jak bardzo ludzie popierają rządowe środki antykoronowe” – powiedział Tobias Resch.

Ogólnie ludzie dzwonili dłużej niż zwykle. Co dziwne, rozmawiali z mniejszą liczbą osób, ale z tymi kilkoma przyjaciółmi rozmawiali dłużej. Było to szczególnie widoczne w rozmowach z kobietami: rozmowy między dwiema kobietami trwały 1,5 raza dłużej niż przed kryzysem, a nawet gdy kobieta dzwoniła do mężczyzny, rozmowa była nadal o 80% dłuższa niż wcześniej. Natomiast połączenia wśród mężczyzn wzrosły o skromne 66%. Autorzy zauważają, że kategorie płci zostały zgłoszone przez samych siebie i były z przyczyn technicznych ograniczone do kobiet i mężczyzn.

„Oczywiście nie znamy treści ani celu tych rozmów”, mówi George Hailer, również z CSH. “Jednak literatura nauk społecznych dostarcza dowodów – głównie z małych ankiet, sondaży lub wywiadów – że kobiety wybierają bardziej aktywne strategie radzenia sobie ze stresem, takie jak rozmowa z innymi. Nasze badanie to potwierdzi.”

W przeciwieństwie do tego, mężczyźni mieli tendencję do ograniczania ruchu mniej niż kobiety podczas Blisko Często odwiedza tereny rekreacyjne w Wiedniu. Ponadto, po zniesieniu środków, mężczyźni częściej wracali do swoich ruchów sprzed epidemii szybciej niż kobiety, które zaczynały z większą ostrożnością.

READ  Chiński satelita i rosyjska rakieta mogą rozbić się w kosmosie

“Badanie to po raz kolejny pokazuje, że dane – w tym przypadku dane telekomunikacyjne – pozwalają nam szybko i niedrogo zdobywać spostrzeżenia społeczne, bez naruszania anonimowości jednostek. Widzimy zachowania ludzi tu i teraz bez konieczności przeprowadzania dużych ankiet wśród tysięcy osób ” dodaje prezes CSH i współautor Stefan Thorner. „Dostarczamy decydentom konkretne informacje, które mogą być wykorzystane do planowania w ostrym kryzysie, do bardziej ukierunkowanego planowania opieki zdrowotnej, a nawet mogą prowadzić do rozważań o tym, jak osiągnąć bardziej sprawiedliwe płciowo społeczeństwo”.

(1) Reisch T., Heiler G., Hurt J. i in. Różnice behawioralne między płciami nasiliły się podczas kryzysu koronawirusowego. Sci Rep 11, 19241 (2021). https://doi.org/10.1038/s41598-021-97394-1


Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top