BC stała się pierwszym hrabstwem, które wymagało 3-dniowego okresu na ochłonięcie dla kupujących domy

Kolumbia Brytyjska stała się pierwszą prowincją, która wymaga od kupujących trzydniowego okresu na ochłonięcie po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży domu.

Rząd powiedział, że nowy okres ochrony nabywcy domu ma dać kupującym więcej czasu na zorganizowanie finansowania lub inspekcji domu po zaakceptowaniu umowy – szczegóły, które były zaniedbywane na zatłoczonych rynkach mieszkaniowych w przeszłości, powiedział rząd w oświadczeniu.

Dodatkowe dni dadzą kupującym więcej czasu na zastanowienie się, czy zakup jest dla nich odpowiedni, w związku z dużą presją sprzedaży lub rosnącymi stopami procentowymi.

Zur Sommerville, profesor Sauder School of Business na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, powiedział, że zmiana, która weszła w życie we wtorek, dotyczy problemu, który nie jest problemem na obecnie chłodniejszym rynku.

BC Real Estate Association poinformowało, że w listopadzie sprzedano 4512 mieszkań, co oznacza spadek o ponad 50 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Średnia cena domu w Kolumbii Brytyjskiej w grudniu 2021 r. Wyniosła 984 000 USD w porównaniu z 904 000 USD w listopadzie 2022 r.

Somerville powiedział, że sprzedawcy nie mają już dziesiątek kupujących gotowych zrezygnować z zabezpieczeń, takich jak inspekcje domów, aby przebić swoją ofertę, tak jak miało to miejsce, gdy plan został ujawniony w 2021 roku.

Dzielnica Yaletown w Vancouver widziana z patio na dachu w kwietniu 2020 r. W oświadczeniu rząd stwierdził, że dodatkowe dni dadzą kupującym domy więcej czasu na zastanowienie się, czy jest to dla nich dobry zakup. (Maggie MacPherson/CBC)

Powiedział, że ochrona jest ważna następnym razem, gdy rynek się rozgrzeje, ale należy obserwować sytuację pod kątem potencjalnej nierównowagi energetycznej, która mogłaby zaszkodzić sprzedawcom.

„Cofamy się do czasów, kiedy rynek był w dużym stopniu rynkiem sprzedającego. Takie rzeczy mają charakter cykliczny” – powiedział.

„Więc myślę, że to ważne, aby tam byli, ale myślę, że ważne jest również ich monitorowanie i sprawdzanie, co się dzieje”.

Trevor Cott, dyrektor naczelny BC Real Estate Association, powiedział, że nowe zasady nie były wymagane, gdy zostały ogłoszone w 2021 roku i nie miałyby wpływu na obecny rynek.

„Każda transakcja ma teraz warunki, inspekcje domów i oceny, a my wracamy do zrównoważonego rynku, na którym kupujący mogą wejść i być rozsądni i rozsądni” – powiedział.

Dodał, że nawet na gorącym rynku trzydniowe oczekiwanie nie wystarczy, aby coś zmienić, ponieważ dotarcie do inspekcji domowych i innych form wsparcia zajmuje znacznie więcej czasu.

W 2021 roku stowarzyszenie wydało rządowi 34 zalecenia, w tym obowiązkowy pięciodniowy okres wystawiania nieruchomości na sprzedaż, aby zapobiec ofertom zastraszania.

Rowerzysta przejeżdża obok mieszkań w dzielnicy Olympic Village w Vancouver. Hrabstwo twierdzi, że kupujący, którzy wycofają się ze sprzedaży w ciągu trzech dni, zostaną obciążeni opłatą za anulowanie w wysokości 250 USD za każde 100 000 USD ceny zakupu domu. (Darryl Dick / prasa kanadyjska)

„Zamiast dawać kupującemu trzy dni później, dawało to każdej zainteresowanej stronie nieruchomości, w tym sprzedającemu, pięć dni na zachowanie uczciwości i rozsądku” – powiedział Cote.

Dar czasu został dany wszystkim, nie tylko jednej stronie.”

Hrabstwo twierdzi, że kupujący, którzy wycofają się ze sprzedaży w ciągu trzech dni, zostaną obciążeni opłatą za anulowanie w wysokości 250 USD za każde 100 000 USD ceny zakupu domu, aby upewnić się, że transakcje są traktowane poważnie.

Minister finansów Catherine Conroy powiedziała w oświadczeniu, że środki te ochronią kupujących i zwiększą zaufanie społeczne do rynku nieruchomości.

READ  Nowa „bardzo przystępna cenowo” linia Air Canada oferuje wiosenną wyprzedaż ze zniżką 50% na ceny podstawowe

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top