Algieria wzywa swojego wysłannika do Maroka, spór o Saharę Zachodnią | Wiadomości z Bliskiego Wschodu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Algierii twierdzi, że posunięcie to ma związek z komentarzami wysłannika Maroka ONZ na temat algierskiego regionu Kabylie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Algierii odwołało swojego ambasadora w Maroku i zasugerowało dalsze działania w ostatniej eskalacji napięcia między dwoma północnoafrykańskimi sąsiadami w spornym regionie Sahary Zachodniej.

Ministerstwo podało, że posunięcie to było powiązane z komentarzami marokańskiego wysłannika w ONZ, Omara Hilale’a, w sprawie regionu Kabylie w Algierii, po tym, jak wysłannik wepchnął region w trwający od dziesięcioleci spór o Saharę Zachodnią, który również twierdził Maroko. Front Polisario, wspierany przez Algierię.

Hilal wezwał na spotkanie Ruchu Państw Niezaangażowanych na rzecz „prawa do samostanowienia dla ludów regionu Kabylie” w odniesieniu do berberyjskiej mniejszości algierskiej.

Zasugerował, aby Algieria nie zaprzeczała temu, jednocześnie wspierając prawo do samostanowienia Sahary Zachodniej.

Front Polisario walczy o niepodległość Sahary Zachodniej, hiszpańskiej kolonii do połowy lat 70., obecnie okupowanej iw dużej mierze administrowanej przez Maroko.

Granica lądowa między Algierią a Marokiem jest zamknięta od początku lat 90. ze względu na bezpieczeństwo, pogłębiając różnice między Algierem a Rabatem, których stosunki pogorszyły się w wyniku konfliktu.

READ  Rick Santorum opuszcza CNN po komentarzach rdzennych Amerykanów

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top