Załamanie Internetu w ogarniętym wojną Jemenie po niedawnych atakach rebeliantów Houthi na Izrael i USA – Wiadomości ze świata

Załamanie Internetu w ogarniętym wojną Jemenie po niedawnych atakach rebeliantów Houthi na Izrael i USA – Wiadomości ze świata

Serwisy internetowe w ogarniętym wojną Jemenie upadły w piątek bez wyjaśnienia – podają monitorujący internet.

Awaria rozpoczęła się wczesnym piątkiem około godziny 0000 GMT i dotknęła sieć YemenNet, która jest obecnie kontrolowana przez wspieranych przez Iran rebeliantów Houthi.

Zarówno NetBlocks, grupa zajmująca się śledzeniem przerw w dostępie do Internetu, jak i firma CloudFlare świadcząca usługi internetowe, zgłosiły awarie. Obaj nie podali powodu przerwy.

Urzędnicy ds. komunikacji Houthi i Jemenu nie od razu potwierdzili przerwę w świadczeniu usług.

Poprzednia awaria miała miejsce w styczniu 2022 r., kiedy to Koalicja pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej walcząca z Houthi w Jemenie zbombardowała budynek komunikacyjny W nadmorskim mieście Hodeidah w Czerwonym Mieście. Nie było bezpośrednich doniesień o podobnym ataku.

Podmorski kabel FALCON przesyła Internet do Jemenu przez port Hodeidah nad Morzem Czerwonym dla TeleYemen. Kabel Falcon ma inne miejsce lądowania w porcie Al-Ghaydah, również na dalekim wschodzie Jemenu, ale większość populacji Jemenu mieszka na jego zachodzie, wzdłuż Morza Czerwonego.

GCX, firma obsługująca kabel, nie odpowiedziała w piątek natychmiast na prośbę o komentarz.

Przerwa nastąpiła po serii niedawnych ataków z użyciem dronów i rakiet Huti celują w Izrael Pośród kampanii nalotów i ataków naziemnych na Hamas w Strefie Gazy. Obejmuje to rzekomy nalot, który miał miejsce w czwartek, a jego celem ponownie było izraelskie miasto portowe Ejlat nad Morzem Czerwonym. W międzyczasie Houthi zestrzelili w tym tygodniu także amerykański dron MQ-9 Reaper za pomocą rakiety ziemia-powietrze, co stanowi część szerokiej serii ataków na Bliskim Wschodzie, które wzbudziły obawy dotyczące wojny regionalnej.

Konflikt w Jemenie rozpoczął się w 2014 r., kiedy Houthi zajęli Sanę i większą część północy kraju. Uznany na arenie międzynarodowej rząd uciekł na południe, a następnie na wygnanie w Arabii Saudyjskiej.

READ  Zamknięcie rządu USA: Kevin McCarthy stara się o zawarcie umowy w ostatniej chwili

Przejęcie władzy przez Huti skłoniło koalicję pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej do interwencji kilka miesięcy później, a konflikt przekształcił się w regionalną wojnę zastępczą między Arabią Saudyjską a Iranem, przy czym Stany Zjednoczone od dawna pozostają na uboczu, zapewniając królestwu pomoc wywiadowczą.

Jednak międzynarodowa krytyka dotycząca saudyjskich nalotów, w wyniku których zginęli cywile, skłoniła Stany Zjednoczone do wycofania swojego wsparcia. Podejrzewa się jednak, że w Stanach Zjednoczonych nadal jest to realizowane Ataki dronów wymierzone są w podejrzanych członków lokalnego oddziału Al-Kaidy w Jemenie.

Wojna pochłonęła życie ponad 150 000 ludzi, w tym bojowników i cywilów, i spowodowała jedną z najgorszych katastrof humanitarnych na świecie, w wyniku której życie pochłonęły dziesiątki tysięcy kolejnych. Od tego czasu w dużej mierze utrzymano zawieszenie broni, które zakończyło się w październiku ubiegłego roku, chociaż uważa się, że Houthi powoli intensyfikują swoje ataki, ponieważ trwały pokój nie został jeszcze osiągnięty.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *