Uniwersytety przygotowują się do zakłócenia ceremonii wręczenia dyplomów przez protestujących przeciwko wojnie w Gazie

Uniwersytety przygotowują się do zakłócenia ceremonii wręczenia dyplomów przez protestujących przeciwko wojnie w Gazie
  • Ze scenariuszem Bernda Debusmanna Jr
  • BBC News, Waszyngton

Skomentuj zdjęcie, Demonstracja na Uniwersytecie Michigan

Następny rozdział protestów na kampusach może wkrótce się rozpocząć, ponieważ uniwersytety w całych Stanach Zjednoczonych przygotowują się na możliwość zakłóceń w ceremoniach wręczenia dyplomów.

W najbliższy weekend na czterech uniwersytetach wstrząsanych propalestyńskimi protestami odbędą się ceremonie wręczenia dyplomów.

Kilka innych uniwersytetów, w tym Uniwersytet Columbia, organizowało uroczystości przez cały miesiąc aż do czerwca.

Uniwersytety wzmacniają bezpieczeństwo, podczas gdy protestujący rozważają strajki i inne możliwe działania.

Demonstranci zakładali obozy i organizowali demonstracje na kampusach, żądając, aby ich uniwersytety zerwały więzi z Izraelem w związku z wojną w Gazie.

Wiele uczelni zareagowało, wzywając policję, co doprowadziło do tysięcy aresztowań.

Według danych BBC, od rozpoczęcia protestów na Uniwersytecie Columbia w zeszłym miesiącu, od czasu rozpoczęcia protestów na Uniwersytecie Columbia w prawie 140 instytucjach w 45 stanach i Waszyngtonie odbyły się demonstracje.

Protestujący studenci w większości milczą na temat planów zakłócenia ceremonii rozdania dyplomów, zwanych w Stanach Zjednoczonych ceremoniami rozdania dyplomów.

Jednak na Uniwersytecie Indiana IU Divest i Komitet Solidarności Palestyny ​​– którego obóz na Uniwersytecie Indiana był w ostatnich tygodniach dwukrotnie ewakuowany przez policję – wezwały do ​​wycofania się z ceremonii wręczenia dyplomów.

„Zamiast tego wyraź swoje propalestyńskie stanowisko w „strefie wyzwolonej”” – napisano w poście na Instagramie, odnosząc się do obszaru protestów na kampusie uniwersyteckim w Bloomington. „Przyłącz się do nas i załóż kefiję wraz z kapeluszem i suknią”.

Data wystąpienia zostanie ustalona w momencie rozpoczęcia przemówienia rektora uniwersytetu Pameli Whitten.

Według dwóch źródeł, które poprosiły o anonimowość, członkowie wydziału rozmawiali także o zorganizowaniu „cichego protestu” poza ceremonią wręczenia dyplomów, aby wyrazić swoje niezadowolenie bez zakłócania przebiegu wydarzenia.

Uniwersytety Michigan, Ohio State University i University of Connecticut – wszystkie, które widziały demonstracje w ciągu ostatnich dwóch tygodni – zorganizują ceremonie zakończenia studiów w dniach 4 i 5 maja.

Urzędnicy Uniwersytetu Michigan ogłosili plany dotyczące wyznaczonych obszarów protestów, gdzie banery i flagi zostaną zakazane, a demonstranci zostaną poddani kontrolom bezpieczeństwa.

Jak podaje strona internetowa uniwersytetu, wdrożenie będzie monitorowane przez wolontariuszy, którzy „zareagują na zakłócenia, zaczynając od ostrzeżeń”.

Alifa Chowdhury z grupy protestacyjnej Sojuszu Wyzwolenia odmówiła komentarza na temat tego, czy planowano jakiekolwiek zamieszki. Powiedziała, że ​​uniwersytet „całkowicie zignorował” oferty negocjacyjne.

„To logiczne, że wdrażają strategie i szkolą personel, aby zapobiec protestom” – stwierdziła.

Skomentuj zdjęcie, Policja w Camp Ohio

Prawie 200 mil (320 km) na południe rektor Uniwersytetu Stanowego Ohio Ted Carter zobowiązał się chronić prawo studentów do wolności słowa, egzekwując jednocześnie zasady zapobiegające „celowemu zakłócaniu wydarzeń, zajęć, egzaminów lub programów uniwersyteckich, w tym rozpoczyna się nauka.” „.

Heba Latif, studentka palestyńsko-amerykańskiego pochodzenia i współprzewodnicząca szkolnego oddziału Studentów Sprawiedliwości w Palestynie (SJP), nie powiedziała, czy podczas ceremonii wręczenia dyplomów 5 maja zaplanowano jakiekolwiek protesty.

Zakończenie studiów zaplanowano na 15 maja w Kolumbii. Policja wkroczyła na teren kampusu na początku tego tygodnia, aby usunąć studentów i ma pozostać na terenie kampusu przez cały okres zakończenia roku szkolnego.

Mahmoud Khalil, palestyński student zagraniczny na Uniwersytecie Columbia, powiedział BBC, że mimo wszystko ruch protestacyjny będzie kontynuowany.

„Studenci protestują od października” – powiedział Khalil.

„Nie rozumiem, w jaki sposób sprowadzenie policji może powstrzymać ten ruch”.

Protestujący w Kolumbii nie odpowiedzieli na wielokrotne pytania, czy planowane są zamieszki.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *