Zakaz krótkiej sprzedaży powoduje największy wzrost koreańskich akcji od 2020 r

Zakaz krótkiej sprzedaży powoduje największy wzrost koreańskich akcji od 2020 r

(Bloomberg) – Giełdy w Korei Południowej wzrosły po ponownym wprowadzeniu przez ten kraj całkowitego zakazu krótkiej sprzedaży, co było kontrowersyjnym posunięciem, które zdaniem organów regulacyjnych było konieczne, aby położyć kres nielegalnemu stosowaniu taktyk handlowych regularnie stosowanych przez fundusze hedgingowe i innych inwestorów na całym świecie.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

Kilku obserwatorów rynku stwierdziło, że prawie ośmiomiesięczny zakaz może pomóc uspokoić inwestorów detalicznych, którzy skarżyli się na wpływ krótkiej sprzedaży – sprzedaży pożyczonych akcji przez inwestorów instytucjonalnych – przed kwietniowymi wyborami. Może to jednak uniemożliwić zagranicznym funduszom udział w wartej 1,7 biliona dolarów giełdzie akcji i skomplikować dążenie Korei do uzyskania zaawansowanego statusu rynkowego w indeksach MSCI.

Indeks KOSPI zakończył dzień wzrostem o 5,7%, co stanowi największy wzrost od marca 2020 r. w związku ze wzrostem wolumenów obrotu. Inwestorzy zagraniczni byli dużymi nabywcami netto, co sugeruje, że fundusze zajmowały krótkie pozycje. Akcje, na których ostatnio wzrosła krótka sprzedaż – w tym LG Energy Solution Ltd. i Posco Future M Co. – To był jeden z największych czynników przyczyniających się do rozwoju indeksu. Indeks małych spółek Kosdaq wzrósł o 7,3%.

Przeczytaj: Zakaz krótkiej sprzedaży w Korei szkodzi zaawansowanemu celowi rynkowemu: omijaniu ulicy

Komisja ds. Usług Finansowych poinformowała w niedzielę, że nowe pozycje krótkiej sprzedaży akcji w indeksach Kospi 200 i Kosdaq 150 Index zostaną zakazane od poniedziałku do końca czerwca 2024 r. Decyzja nie ma wpływu na istniejące pozycje. Chociaż w maju 2021 r. zniesiono wprowadzone z czasów pandemii ograniczenia dotyczące stosowania tych dwóch wskaźników, zakaz nadal obowiązuje w przypadku około 2000 akcji.

„Ta zmiana polityki dotycząca krótkiej sprzedaży jest w tej chwili nieuzasadniona” – powiedział Wongmo Kang, analityk w Exum Asset Management. „Wiele osób postrzega to jako posunięcie polityczne mające na celu przygotowanie się do przyszłorocznych wyborów powszechnych” – powiedział, dodając, że rynek koreański jest zwykle „pod silnym wpływem inwestorów detalicznych”.

READ  Cracker Barrel nakazał zapłacić klientowi 9,4 miliona dolarów za jego usługę wybielania

W kwietniu w Korei Południowej zaplanowano wybory powszechne do Zgromadzenia Narodowego, a opinia publiczna na temat krótkiej sprzedaży w tym kraju pozostaje bardzo negatywna. Niektórzy prawodawcy partii rządzącej wzywali rząd do tymczasowego zaprzestania krótkiej sprzedaży akcji w odpowiedzi na żądania inwestorów indywidualnych, którzy od czasu do czasu organizowali protesty przeciwko tej taktyce, a także sporadycznie podejmowali skoordynowane próby uzyskania zysków z akcji będących celem krótkiej sprzedaży sprzedawców.

Większość krótkiej sprzedaży w Korei Południowej dokonują inwestorzy instytucjonalni. Reprezentuje jednak niewielką część rynku – według danych giełdy około 0,6% kapitalizacji rynkowej Kospi i 1,6% kapitalizacji rynkowej Kosdaq.

Gołe spodnie

Lee Bok-hyun, prezes Komisji Nadzoru Finansowego, odrzucił pogląd, jakoby zakaz miał podłoże polityczne, dodając, że zawieszenie było konieczne ze względu na ochronę inwestorów indywidualnych i usprawnienie mechanizmu krótkiej sprzedaży. Yonhap Infomax zacytował jego wypowiedź, że zakaz był „niezbędny do wprowadzenia zaawansowanego systemu krótkiej sprzedaży”.

Niedzielne oświadczenie następuje zaledwie kilka dni po tym, jak organ nadzoru finansowego oznajmił, że planuje przeprowadzić kompleksowe dochodzenie w sprawie operacji krótkiej sprzedaży prowadzonych przez globalne banki inwestycyjne w celu wyeliminowania praktyki nagiej krótkiej sprzedaży, która jest nielegalna w Korei Południowej. Na początku października FCA zaproponowała nałożenie bezprecedensowych kar na dwa globalne banki za „rutynowe i celowe” angażowanie się w agresywną krótką sprzedaż.

Tak zwana naga dywersyfikacja handlu polega na krótkiej sprzedaży akcji bez uprzedniego ich pożyczania.

Przeczytaj: Korea nakłada kary na banki za gołe spodnie; Nazwa mediów lokalnych: HSBC, BNP

Wartość Kospi wzrosła na początku tego roku w wyniku szaleńczego zakupu nazw akumulatorów do pojazdów elektrycznych i zapasów chipów związanych z tematyką sztucznej inteligencji. Obawy o napięcia geopolityczne i rosnące stopy procentowe odwróciły tendencję wzrostową w ostatnich miesiącach, wpychając indeks w korektę techniczną i niemal wymazując jego całoroczne zyski.

READ  Deweloper apartamentowców z Ontario nagle anuluje wieloletnią umowę sprzedaży — chyba że kupujący zapłacą 100 000 dolarów więcej

Wskaźnik ten wzrósł obecnie o około 12% w 2023 r. w porównaniu z wzrostem o 2,6% w szerszym indeksie MSCI Asia-Pacific. Według NH Investment w poniedziałek wolumen obrotu Kospi był o 70% wyższy od średniej z ostatnich 10 sesji.

Ho Jae-hwan, analityk w Eugene Investment and Securities, powiedział, że najnowszy zakaz jest „niezwykły”, ponieważ władze kompleksowo zakazują krótkiej sprzedaży w czasie, gdy nie występuje znaczące ryzyko zewnętrzne. Korea Południowa zakazała krótkiej sprzedaży podczas światowego kryzysu finansowego w 2008 r., w obliczu kryzysu zadłużeniowego w strefie euro i obniżenia ratingu państwa USA w 2011 r., a następnie ponownie podczas wybuchu pandemii w 2020 r.

Chociaż organy regulacyjne argumentują, że naga krótka sprzedaż uniemożliwia kształtowanie się uczciwych cen i szkodzi zaufaniu, niektórzy obserwatorzy twierdzą, że szerokie i całkowite zakazy czynią rynek mniej przejrzystym, a przez to mniej atrakcyjnym. Niektórzy twierdzą także, że ograniczenia mogą uniemożliwić rynkowi przejście na indeksy MSCI.

„Zagraża to ich pozycji i z pewnością uniemożliwi im osiągnięcie statusu rynku rozwiniętego” – powiedział Gary Duggan, dyrektor ds. inwestycji w Dalma Capital Management Ltd. „Biorąc pod uwagę natychmiastowy zakaz, początkowo nastąpi gwałtowny wzrost cen akcji i cen spółek, które dokonały krótkiej sprzedaży”, powiedział, ale wpływ może być ograniczony, biorąc pod uwagę niższy poziom krótkich pozycji na całym rynku .

Rzeczniczka MSCI powiedziała, że ​​dostawca indeksu nie komentuje potencjalnych zmian ratingów w przyszłości. Korea Południowa musi podjąć delikatny politycznie krok, polegający na całkowitym zniesieniu ograniczeń dotyczących krótkiej sprzedaży akcji, aby zapewnić jej włączenie do głównego światowego indeksu, stwierdził szef krajowej giełdy w wywiadzie udzielonym na początku tego roku.

„Istnieje możliwość, że międzynarodowi inwestorzy stracą zaufanie i możliwości na rynku koreańskim” – powiedział Kang z Exome Asset. „Jeśli inwestorzy nie będą w stanie wyrazić poglądu, że rynki i poszczególne akcje są „błędnie wyceniane” na korzyść, rynki akcji tracą swoją długoterminową wiarygodność na arenie globalnej”.

READ  Samolot Flyer Airlines wyleciał poza pas startowy na lotnisku Waterloo

– Z pomocą Abhisheka Vishnoi.

(Wszystkie aktualizacje. Wcześniejsza wersja tej historii została poprawiona, aby pokazać, że zakaz został częściowo zniesiony w maju 2021 r.)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg L.P

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *