Wystrzelenie pierwszego samolotu kosmicznego Sierra Space, który może odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną

Wystrzelenie pierwszego samolotu kosmicznego Sierra Space, który może odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sierra Space wystrzeliła swój pierwszy samolot kosmiczny Dream Chaser, zwany „Tenacity”, który po wysłaniu go do ośrodka testowego im. Neila A. Armstronga w USA będzie używany do transportu ładunku do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) . Nadchodzące tygodnie.

Prace nad Dream Chaser trwają od 2004 roku i przeszły złożoną ścieżkę od pomysłu do lotu. Pierwotnie jego konstrukcja przypominająca prom kosmiczny miała przewozić nie tylko ładunek, ale także pasażerów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a następnie wracać na Ziemię w celu lądowania jak konwencjonalny samolot. Jednak w obu tych rolach przegrał konkurencję ze SpaceX, Boeingiem i Northrop Grummanem i został przeniesiony do późniejszych misji towarowych w miarę udoskonalania technologii samolotów kosmicznych.

Dziś pierwszy statek kosmiczny, Tenacity, znajduje się w ośrodku Sierra Space w Louisville w Kolorado i w ciągu kilku tygodni zostanie wysłany do NASA. Kiedy wejdzie do służby, będzie jedynym statkiem kosmicznym zdolnym do latania po pasie startowym. Chociaż Dream Chaser jest obecnie finansowany w ramach kontraktu z NASA, będzie także dostępny dla innych klientów krajowych i międzynarodowych w przypadku lotów na niską orbitę okołoziemską.

Zespół poszukiwaczy snów

Kosmiczna Sierra

Dzięki skrzydlatej konstrukcji, napędowi z propanu/podtlenku azotu i płytkom na bazie krzemionki chroniącym go przed wysokimi temperaturami powstającymi podczas autonomicznego ponownego wejścia w atmosferę ziemską, Dream Chaser może utrzymać przyspieszenie ponownego wejścia na pokład do 1,5 grama, chroniąc delikatny ładunek, taki jak kryształy. Niektóre leki są szkodliwe. Według firmy żywotność wynosi co najmniej 15 misji.

Dream Chaser ma wystartować w kwietniu 2024 r. na pokładzie rakiety Vulcan Centaur United Launch Alliance z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie.

„Dzisiaj osiągnęliśmy ważny kamień milowy na drodze naszej firmy i przyszłości naszej branży – kamień milowy, który wymagał lat pracy i został ukształtowany przez śmiałe marzenia i wytrwałe działania” – powiedział Tom Weiss, dyrektor generalny Sierra Space. „Pamiętam komentarz Steve’a Jobsa, że ​​od czasu do czasu pojawia się rewolucyjny produkt, który zmienia wszystko. Wierzę, że Dream Chaser jest tym produktem. Ten przełom zmienia paradygmaty i na nowo definiuje podróże kosmiczne. Dream Chaser to nie tylko produkt, to świadectwo ludzkiego ducha, determinacji i nieustannego dążenia do wyjścia poza to”.

READ  Wewnętrzne chłodzenie Ziemi jest szybsze niż oczekiwano, co wpływa na możliwość zamieszkania

źródło: Kosmiczna Sierra

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *