Wirus koronowy – nowy szczep. Szczepionki są skuteczne

  • Odmiana znana jako VUI-202012/01 może być do 70% bardziej zaraźliwa
  • Lekarze badający nową mutację twierdzą, że do tej pory nie nastąpił nieprawidłowy wzrost liczby pacjentów zagrażających życiu
  • To nie pierwszy przypadek mutacji wirusa od wybuchu epidemii
  • Francja i Niemcy chcą koordynować swoje działania na szczeblu europejskim
  • Rada Europy zaprasza państwa członkowskie UE na nadzwyczajne posiedzenie
  • Więcej podobnych informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl

Niemiecki minister zdrowia twierdzi, że nowy szczep wirusa koronowego znaleziony w Wielkiej Brytanii nie zostanie zaszczepiony, podała AFP.

Wirus koronowy – nowa mutacja. Reakcje międzynarodowe

Nowy wariant wirusa koronowego, który rozprzestrzenia się w Wielkiej Brytanii, będzie przedmiotem konsultacji w niedzielę między prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą van der Leyen i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Francja i Niemcy nie zapowiedziały jeszcze takich środków, a AFP zapowiada, że ​​chcą koordynować swoje działania na szczeblu europejskim. Jednak urzędnicy w Paryżu powiedzieli, że „bardzo uważnie” monitorują sytuację. Z drugiej strony niemiecki rząd rozważa „poważnie” zawieszenie lotów, o których mowa w niedzielnych rozmowach z przywódcami Wielkiej Brytanii i RPA, w tym odkrycie nowego wariantu wirusa koronowego.

Niedługo po decyzji Rady Europy, która ma się odbyć jutro, nastąpił ostry sprzeciw. UE organizuje nadzwyczajne spotkanie kryzysowe w sprawie nowej mutacji wirusa koronowego.

READ  Nowy unijny fundusz naprawczy w celu zwiększenia inwestycji publicznych w różnych branżach

Charles Michael, przewodniczący Rady Europejskiej, spotkał się w niedzielę z przedstawicielami państw członkowskich UE na temat nowego wariantu wirusa koronowego. – Państwa członkowskie wymieniły się informacjami o tym, co chciałyby robić w nadchodzących godzinach, takich jak zakaz podróżowania samolotem i wprowadzenie obowiązkowych kontroli – poinformowało polskie źródło w biurze Michaela w UE. Zagadnienie zostanie omówione w poniedziałek w ramach unijnego mechanizmu reagowania kryzysowego IPCR.

Wirus koronowy – nowa mutacja. Reakcja Polski

W poniedziałek 10. Rządowy Komitet Zarządzania Kryzysowego spotka się w sprawie nowego przypadku szczepu wirusa koronowego w Wielkiej Brytanii; Rzecznik rządu Piotr M ல்ல ller powiedział: „Nie wykluczamy żadnej opcji, w tym ograniczenia lotów z Wielkiej Brytanii.

Rzecznik rządu potwierdził w poniedziałek, że tematem posiedzenia rządowego komitetu zarządzania kryzysowego będzie kwestia informacji o nowym wariancie wirusa koronowego, który pojawił się w Wielkiej Brytanii.

– W tej chwili zbieramy informacje z Wielkiej Brytanii i analizujemy informacje medyczne, następuje wymiana informacji między krajami UE. Temat ten zostanie omówiony jutro na posiedzeniu RZZK. Nie wykluczamy obecnie żadnych zmian, w tym możliwości ograniczenia lotów z Wielkiej Brytanii – powiedział Möller.

Wirus koronowy – nowy szczep. Gdzie to zostało znalezione?

W niedzielę Holandia i Belgia ogłosiły zawieszenie lotów z Wielką Brytanią z powodu nowego wariantu wirusa koronowego znalezionego w tym kraju. Włochy i Austria zapowiedziały podobne środki, a Niemcy rozważają wprowadzenie sankcji. Hiszpania apeluje o ogólnoeuropejskie działanie.

READ  Chłopiec, który wyjechał z Afganistanu do Polski, zmarł po zjedzeniu grzybów

14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ogłosił, że w Wielkiej Brytanii wykryto nowy wariant wirusa SARS-CoV-2. Następnie poinformował, że wystąpiło ponad 6000 nowych infekcji szczepami, głównie na południu i południowym wschodzie Wielkiej Brytanii. Hancock powiedział, że nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znane wcześniej szczepy, ale nie wydaje się być zbyt ostry i nie będzie reagował na szczepionki opracowane przeciwko Govt-19.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oprócz infekcji w Wielkiej Brytanii, w Danii potwierdzono dziewięć infekcji nowym wariantem wirusa koronowego, a pojedyncze przypadki w Holandii i Australii.

Nowy szczep wirusa koronowego. Co wiemy o nowej mutacji?

Odmiana znana jako VUI-202012/01 może być do 70% bardziej zaraźliwa. Jego skład genetyczny jest „bardzo wyraźny”, co jest dobrą wiadomością, ponieważ naukowcy potrafią go z powodzeniem odczytać. Można to wykryć na podstawie całej sekwencji genetycznej.

Najnowsze dane pokazują, że szczep ten powoduje 43% chorób. Nowe infekcje na południowym wschodzie kraju – do 59% nowych przypadków na wschodzie Wielkiej Brytanii i 62% w Londynie.

Profesor Chris Witty, jeden z najlepszych brytyjskich lekarzy, ogłosił istnienie Światowej Organizacji Zdrowia – i skupi się na analizie danych dotyczących rozprzestrzeniania się mutacji.

Korona wirus. Nowa odmiana – czy zagraża życiu?

Według lekarzy badających nową mutację do tej pory nie nastąpił nieprawidłowy wzrost liczby pacjentów zagrażających życiu. Wczesne odkrycia sugerują, że nowy szczep wirusa koronowego nie jest nadmiernie śmiertelny ani objawowy. Jednak wyniki te zostaną wkrótce sfinalizowane.

READ  Co widzimy: ostra reakcja Francji, pierwszy poważny ruch Polski, ostrzeżenie prezydenta Izraela o „wojnie domowej”

Obecnie nie ma dowodów na to, że istniejące szczepionki mają nową odporność na szczepy. Zdaniem naukowców szczepionki wywołują ogólną odpowiedź immunologiczną przeciwko każdemu typowi COVID-19, w tym nowemu szczepowi.

Nie jest to pierwszy przypadek mutacji wirusa od początku infekcji i nie jest to pierwszy przypadek, gdy mutacja – lub zmiana w składzie genetycznym wirusa – zainfekowała wirusa.

(KF; źródło: Onet, Twitter, BAP, AFP)

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *