Wartość gruntów rolnych nadal wykazuje tendencję wzrostową

Wartość gruntów rolnych nadal wykazuje tendencję wzrostową

Grunty rolne w dalszym ciągu są inwestycją, która przewyższa wszystkie inne kategorie.

Według corocznego badania cen gruntów rolnych przeprowadzonego w 2023 r. przez Farm Credit Canada wartość gruntów rolnych w Saskatchewan wzrosła o ponad połowę w ciągu ostatnich pięciu lat.

W 2023 r. średni przyrost gruntów uprawnych w tym województwie wyniesie 15,7 proc. Był to najwyższy wynik spośród dziesięciu województw, przekraczający średnią krajową wynoszącą 11,5 proc.

Tempo wzrostu zaskoczyło niektórych obserwatorów, którzy spodziewali się niewielkiego wzrostu ze względu na presję wynikającą z niższych cen surowców, wyższych cen środków produkcji i niedoborów wilgoci.

W raporcie FCC zauważono, że w Saskatchewan „brakuje gruntów rolnych, które mogłyby zaspokoić popyt”.

Nieoczekiwany wzrost cen w Saskatchewan wynikał ze wzrostu wpływów pieniężnych z rolnictwa o 6,1% w porównaniu ze wzrostem o 0,4% w Kanadzie.

Rok 2024 może być kluczowym rokiem dla cen gruntów rolnych przy niższych marżach w przypadku zbóż, nasion oleistych i roślin strączkowych, mówi analityk FCC Corbin Chow.

Ceny ziemi uprawnej w sześciu regionach Saskatchewan wahały się od 1500 dolarów za akr do 5600 dolarów.

Średnie ceny w sześciu regionach wahały się od najniższego poziomu 2500 dolarów za akr na południowym zachodzie do średnio 3600 dolarów na północnym wschodzie.

Region Moose Jaw znajduje się na południowym wschodzie, gdzie średnia cena gruntów wynosi 2900 dolarów za akr, przy czym najwyższe ceny sięgają 5600 dolarów, a najniższe 1400 dolarów.

Wartość nawadnianych gruntów rolnych wzrosła o 3,2 procent, osiągając średnio 6600 dolarów na akr. Grunty do nawadniania sprzedawane są po cenie od 4800 do 9500 dolarów za akr.

Nawet przy wyższych cenach żywca średnia wartość pastwisk w Saskatchewan wzrosła mniej niż gruntów uprawnych i wyniosła 12,7%.

Średnia cena pastwisk w trzech regionach wynosiła 900 dolarów za akr. Najniższy poziom na północnym wschodzie wyniósł 800 dolarów.

READ  Exxon zamierza do roku 2030 stać się czołowym dostawcą litu do pojazdów elektrycznych

Średnio 1100 dolarów za akr w regionie środkowo-zachodnim i południowo-wschodnim, w tym w Moose Jaw.

Pastwiska na obszarze Moose Jaw sprzedawane są po cenie od 600 do 1700 dolarów za akr.

W sześciu regionach pastwiska kosztują zaledwie 400 dolarów za akr na północnym zachodzie i nawet 2100 dolarów w regionie środkowo-zachodnim.

Drugi najwyższy wzrost gruntów uprawnych nastąpił w Quebecu i wyniósł 13,3%.

Manitoba zajęła trzecie miejsce z 11,1 proc. Wartość gruntów rolnych w Albercie wzrosła o 6,6%.

Kolumbia Brytyjska była jedyną prowincją, w której ceny gruntów rolnych spadły o 3,2%. Powierzchnia pastwisk w Kolumbii Brytyjskiej wzrosła o 7,4%.


Z Ronem Walterem można się skontaktować pod adresem [email protected]


Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *