80. rocznica „Wielkiej Ucieczki” z oznaczonego nazistowskiego niemieckiego obozu jenieckiego w Polsce

Otwórz to zdjęcie w galerii:

Jack Harrison, OK, uważany za ostatniego żyjącego jeńca wojennego ze Stalagu Luft III, jest przedstawiony wraz z innymi jeńcami na tym niedatowanym zdjęciu z pliku.Erskine’a

W niedzielę w Polsce odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy „Wielkiej Ucieczki” podczas II wojny światowej, kiedy 76 jeńców wojennych uciekło tunelem do zaśnieżonego lasu z niemieckiego obozu jenieckiego.

Jak podała państwowa TVP Świat, uroczyste apele upamiętniające odbyły się w Żaganiu, gdzie na terenie byłego obozu jenieckiego mieści się obecnie muzeum. Jak podał na swojej stronie internetowej, w wydarzeniu uczestniczyli żołnierze polskiej 11. Dywizji Kawalerii Pancernej oraz stacjonujący tam żołnierze amerykańscy.

Większość żołnierzy, którzy przeżyli Stalag Luft III w nocy 24 marca 1944 r., spotkała tragiczny koniec. Tylko trzem udało się uciec w bezpieczne miejsce. Innych udało się uratować, a 50 z nich powieszono.

Niemniej jednak wydarzenie to stało się znane jako „Wielka Ucieczka” i uznano, że zawstydziło Niemców i zostało uczczone w 1963 roku w filmie ze Stevem McQueenem, który pozwolił sobie na swobodne uwzględnienie faktów, ale stał się legendą.

Ostatnio Escape pojawił się w jednym z odcinków miniserialu amerykańskiego dramatu wojennego „Masters of the Air” w Apple TV+.

Nowa wystawa w brytyjskim Archiwum Narodowym w Londynie również składa hołd uciekinierom.

Więźniowie spędzają rok w tajemnicy kopiąc trzy tunele o imionach Tom, Dick i Harry. Niemcy znaleźli pierwszy tunel, ale dwa pozostałe pozostały nienaruszone.

Plan zakładał ewakuację tunelem 200 osób, Harry'ego, ale w noc ucieczki pierwszy mężczyzna, który się wydostał, zdał sobie sprawę, że tunel nie sięga poza drut, jak się spodziewali. Tylko 76 osób wyszło, zanim strażnik zauważył ślady stóp na śniegu.

Tylko trzem mężczyznom – dwóm norweskim pilotom i Holenderowi – udało się przeżyć.

READ  Westinghouse podpisał umowy na dostawę technologii jądrowej do Polski

Adolf Hitler był tak wściekły ucieczką, że nakazał egzekucję 73 schwytanych mężczyzn, a naziści ostatecznie zabili 50 – wszystko z naruszeniem Konwencji genewskich o traktowaniu jeńców wojennych.

Po wojnie zabójstwa lotników alianckich były częścią procesów norymberskich i wielu funkcjonariuszy gestapo zostało skazanych na śmierć.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *