Doradca Donalda Trumpa pozwał do sądu za rozpowszechnianie teorii spiskowych

New York Times donosi, że Dominion Walking Systems, producent maszyn do głosowania, złożył pozew przeciwko prawnikowi Donalda Trumpa w związku z teoriami spisku wyborczego, które promował, mówiąc: „Rudy Giuliani przekonał miliony, że Dominion ukradł im głosy”. Firma 3 żąda 1,3 miliarda dolarów.

Według Daily, firma, która od lat dostarcza maszyny do głosowania w wyborach w USA – złożyła pozew w sądzie federalnym w Waszyngtonie. Giuliani oskarżył go o „rozpowszechnianie fałszywych informacji o Dominion” i „wyraźnie fałszywe zarzuty”.

Pozew został prawdopodobnie sfinansowany przez Giulianiego, kiedy pojawił się w stanowych organach ustawodawczych, na Twitterze, w swoim podcastu i w mediach. Dominion oskarżył byłego burmistrza Nowego Jorku o szerzenie kłamstw, które częściowo były motywowane zyskiem. Polityk „dodaje, że Dominion ukradł im głosy i przekonał miliony ludzi, że wybory zostały sfałszowane” – dodał.

W rezultacie pracodawca i pracownicy firmy musieli stawić czoła zagrożeniom. Podczas przemówienia w Waszyngtonie 6 stycznia Giuliani wspomniał również o Dominium, a tłum zaatakował Kapitol.

Giuliani to kolejny szeroko rozpowszechniony teoretyk na temat masowego oszustwa wyborczego wobec obrońców Dominium. Wcześniej adwokat Sidney Powell otrzymał podobny pozew podczas wspólnej konferencji m.in. z Giulianim, zarzucając, że Dominium było częścią globalnego spisku mającego na celu sfałszowanie wyborów w USA w celu poparcia byłego prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza i Joe Bidena.

Według NYT, w 107-stronicowej sprawie firma odrzuciła w pewnym momencie wszystkie teorie przedstawione przez Giulianiego i jego współpracowników.

„Dominium nie zostało założone w Wenezueli, aby wybrać Hugo Chaveza, ale Toronto ma bazę do głosowania na niewidomych” – czytamy w dokumencie.

Firma zagroziła również procesami sądowymi przeciwko niektórym mediom, w tym Fox News i Newsmax, które wysunęły podobne zarzuty przeciwko niemu. Wszystkie te media odeszły od swoich słów i opublikowanych poprawek.

READ  Polski prezydent podpisał ustawę mającą na celu powstrzymanie gwałtownego wzrostu cen gazu

Sprawa Dominiona nie powinna być jedyną konsekwencją podjętych przez Giulianiego wyników wyborów w 2020 roku. W styczniu Senat stanu Nowy Jork zwrócił się do sądu o cofnięcie zezwolenia politykowi.

Giuliani nie skomentował jeszcze roszczenia.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *