W tym roku gospodarstwa domowe w Calgary mogą spodziewać się podwyżki podatków o prawie 8 procent

W tym roku gospodarstwa domowe w Calgary mogą spodziewać się podwyżki podatków o prawie 8 procent

Podwyżka wyniesie dodatkowe 16 dolarów miesięcznie w przypadku przeciętnego miejsca zamieszkania o wartości 610 000 dolarów.

Treść artykułu

Właściciele domów w Calgary mogą w przyszłym roku stanąć w obliczu prawie 8-procentowej podwyżki podatku od nieruchomości.

We wtorek mieszkańcy Kalgarii po raz pierwszy zapoznali się z poprawkami do budżetu miasta na rok 2024, które przewidują 5-procentową podwyżkę podatku od nieruchomości mieszkalnych.

Treść artykułu

Jednak wzrost ten może wzrosnąć do 7,8 procent – ​​co oznacza wzrost o około 16 dolarów miesięcznie dla mediany gospodarstwa domowego wynoszącej 610 000 dolarów – jeśli radni zgodzą się również na redystrybucję podatków pomiędzy nieruchomościami mieszkalnymi i niemieszkalnymi.

Reklama 2

Treść artykułu

Miasto proponuje także podwyżkę podatków dla przedsiębiorstw o ​​3,5% (lub 277 dolarów więcej miesięcznie) do czasu zakończenia cyklu ocen w 2024 r.

Rada zatwierdziła plany i budżety usług miasta na lata 2023–2026 w listopadzie zeszłego roku, w których zaproponowano podwyżkę podatku o 3,4%, czyli 7 dolarów miesięcznie. Liczba ta może jednak zostać skorygowana podczas corocznych obrad budżetowych.

Zdaniem urzędników miejskich zmiany są potrzebne, aby uwzględnić inwestycje w mieszkalnictwo, transport, bezpieczeństwo publiczne i zdrowie psychiczne, biorąc jednocześnie pod uwagę presję inflacyjną, wzrost liczby ludności i lukę w finansowaniu gmin wynoszącą 311 milionów dolarów.

Na wtorkowej konferencji prasowej władze miasta podkreśliły również wyniki jesiennego sondażu, z którego wynikało, że mieszkańcy Kalgarii są coraz bardziej zaniepokojeni bezdomnością, ubóstwem, bezpieczeństwem publicznym i niedrogimi mieszkaniami.

„Czynniki te znajdują odzwierciedlenie w poprawkach zaproponowanych w tym roku, zapewniając jednocześnie, że każdy wydany dolar stworzy największą wartość dla naszej społeczności i ludzi, którzy tu mieszkają” – powiedział reporterom David Duckworth, dyrektor administracyjny miasta.

Treść artykułu

Reklama 3

Treść artykułu

Podwyżka podatku od nieruchomości w mieście

Duckworth zauważył, że średni wzrost podatków w mieście od 2019 roku wyniósł zaledwie 1,19 procent rocznie.

Carla Malley, dyrektor finansowa miasta, dodała, że ​​inne wyzwania – w tym presja inflacyjna, niedobory siły roboczej i podaży, wzrost liczby ludności, zmiany klimatyczne i konflikty geopolityczne – również skłoniły miasto do ponownej oceny poprzedniego budżetu na 2024 rok.

Przywrócenie równowagi podatkowej

Miasto proponuje także podwyższanie udziału podatku od nieruchomości mieszkalnych o jeden procent rocznie w ciągu najbliższych trzech lat. Podział ten wynosi obecnie 52 procent w przypadku nieruchomości mieszkalnych i 48 procent w przypadku nieruchomości niemieszkalnych.

READ  Podczas inspekcji ośrodka Leacock Care Center hrabstwo stwierdziło pięć naruszeń

Jeśli rada zatwierdzi rekomendację personelu, nieruchomości mieszkalne będą pokrywać 53% podatku miasta w 2024 r. i 55% do 2026 r.

Zdaniem rzeczoznawcy miejskiego Eddiego Lee przeniesienie większego ciężaru podatkowego na właścicieli domów pomogłoby obniżyć obecny stosunek stawek podatkowych pomiędzy nieruchomościami niemieszkalnymi i mieszkalnymi. W 2023 r. stosunek ten wyniósł 4,26 do jednego, co oznacza, że ​​firmy płaciły 4,26-krotność kwoty podatku od nieruchomości, jaką płacą rezydencje za każdego dolara oszacowanej wartości nieruchomości – dodał.

Reklama 4

Treść artykułu

W zeszłym roku radzie przedstawiono tę samą jednoprocentową propozycję zmiany podatku, ale głosami 8 do 7 za utrzymaniem status quo.

Kwestią sporną jest maksymalna stawka podatku wynosząca pięć do jednego. Według urzędników miasto ma 40% szans na przekroczenie do 2026 r. ze względu na oczekiwane zmiany w wycenie nieruchomości. Jeśli Calgary przekroczy stosunek pięć do jednego, zainterweniuje rząd prowincji.

Jeśli rada zatwierdzi zalecenie administracji 53-47, asesor miejski Eddie Lee powiedział, że w 2024 r. stosunek ten nadal wzrośnie do 4,41 do jednego, ale to mniej niż oczekiwane 4,59 do jednego, które wynikałoby z utrzymania status quo.

Hrabstwo Calgary.  Sonia Sharpa
istnienie. Sonia Sharp oświadczyła, że ​​nie będzie głosować za przedstawionymi poprawkami do budżetu. Dziekan Billing/Postmedia

Sharp: Miasto musi utrzymać linię przy wzroście o 3,4%.

Burmistrz Jyoti Gondek powiedziała, że ​​korekty budżetowe mają na celu odciążenie właścicieli nieruchomości niemieszkalnych, którzy w ostatnich latach płacili nieproporcjonalnie więcej podatków od nieruchomości niż mieszkańcy.

„Doszliśmy do sytuacji, w której firmy twierdzą, że dalsze utrzymywanie takich dysproporcji jest dla nas niedopuszczalne” – powiedział Gondek. „Staramy się dopilnować, aby w naszym mieście przedsiębiorstwa mogły pozostać otwarte, aby ludzie mogli nadal pracować, aby nadal mieli dach nad głową i jedzenie na stole”.

Reklama 5

Treść artykułu

Nie wszyscy radni się z tym zgodzili. Sonia Sharp oświadczyła, że ​​nie będzie głosować za przedstawionymi poprawkami do budżetu.

Sharp powiedział, że miasto musi znaleźć sposób na „utrzymanie” 3,4-procentowej podwyżki podatków.

Przedstawicielka Okręgu 1 powiedziała również, że nie obawia się, że miasto zbliży się do przewidzianego w przepisach maksymalnego stosunku podatków wynoszącego pięć do jednego.

READ  Dom w Albercie zbudowany z ponad miliona plastikowych butelek po wodzie pochodzących z recyklingu

„Nie jestem pewien, czy administracja jest tym zaniepokojona” – powiedział Sharp. „Inną rzeczą, którą słyszymy, jest to, że nagle hrabstwo powie: «Musisz zmniejszyć swoje przychody». Myślę, że hrabstwo odwróci się i powie: «Musisz wrócić i ponownie ocenić wartość swojej nieruchomości», zanim proszą nas o redukcję”.

Sharp stwierdził również, że proces budżetowy od początku był „wadliwy”.

„To pierwsza nowelizacja budżetu w stosunku do czteroletniego planu budżetowego, który zaproponowaliśmy w zeszłym roku” – powiedziała. „Fakt, że faktycznie obserwujemy większy wzrost dostosowań budżetowych w pierwszym roku, powinien być nieco niepokojący”.

istnienie. Courtney Walcott stwierdziła, że ​​spodziewa się, że proponowana podwyżka podatku będzie wyższa niż 7,8 procent, biorąc pod uwagę priorytety wydatków miasta i presję inflacyjną.

Reklama 6

Treść artykułu

„Calgaryjczycy proszą nas teraz o wiele rzeczy” – powiedział. „Domagają się bezpieczeństwa w transporcie, żądają niedrogich mieszkań, ponieważ patrzymy w przyszłość.

„Rzeczywistość jest taka, że ​​w pewnym momencie ten rachunek staje się wymagalny, abyśmy mogli faktycznie w te rzeczy zainwestować”.

Rada formalnie omówi, a następnie głosuje nad poprawkami budżetowymi w dniach 20–24 listopada.

Powiązane historie

Treść artykułu

uwagi

Postmedia stara się utrzymywać ożywione, ale obywatelskie forum dyskusyjne i zachęca wszystkich czytelników do dzielenia się swoimi opiniami na temat naszych artykułów. Moderowanie komentarzy przed pojawieniem się w witrynie może zająć do godziny. Prosimy, aby Twoje komentarze były istotne i pełne szacunku. Włączyliśmy powiadomienia e-mail — teraz otrzymasz wiadomość e-mail, jeśli otrzymasz odpowiedź na swój komentarz, pojawi się aktualizacja w wątku komentarzy, który obserwujesz lub jeśli użytkownik, którego obserwujesz, komentuje. Więcej informacji i szczegółów dotyczących dostosowywania ustawień poczty e-mail można znaleźć w naszych Wytycznych dla społeczności.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *