Victoria Caspi, współlaureatka nagrody Shawa 2021 w dziedzinie astronomii

Victoria Caspi jest współzwyciężczynią nagrody Shawa 2021 w dziedzinie astronomiiOwen Egan / Johnny Dufour

Wiktoria Kaspi, profesor fizyki i dyrektor McGill Space Institute, zdobył nagrodę Shawa 2021 w dziedzinie astronomii, a zaszczyt ten dzieli z Chryssą Kouveliotou, przewodniczącą wydziału fizyki na George Washington University. Fundacja Shaw Awardw Informacja prasowaKaspi i Kouveliotou zostali pochwaleni „za wkład w nasze zrozumienie magnetarów, klasy silnie namagnesowanych gwiazd neutronowych związanych z szeroką gamą przejściowych i spektakularnych zjawisk astrofizycznych”.

Ogłaszając zwycięzców, komisja selekcyjna pochwaliła astrofizyków za opracowanie nowych i dokładnych technik obserwacyjnych oraz ustanowienie magnesów jako ważnej nowej klasy obiektów astrofizycznych.

Nowy złoty wiek astronomii

Plik Witryna przedsiębiorstwa Zauważył: „Astronomia doświadczyła ogromnego wzrostu i rozwoju w ciągu ostatnich 50 lat, ponieważ całe spektrum elektromagnetyczne, od fal radiowych po promieniowanie gamma, zostało otwarte do badań. Niezwykły postęp poczyniono w naszym zrozumieniu pochodzenia i ewolucji wszechświata struktura i dynamika galaktyk narodziny, życie i śmierć gwiazd i układów gwiezdnych oraz powstawanie i rozprzestrzenianie się układów planetarnych nazwy dziwnych obiektów, takich jak supernowe, kwazary, pulsary i czarne dziury weszły do ​​publicznego leksykonu, i zawładnęły wyobraźnią ludzi, młodych i starych, na całym świecie. .

„W XXI wieku można spodziewać się nowego złotego wieku astronomii”Ulica stulecie.”

„Victoria Caspi wykazała, że ​​pulsary emitujące promieniowanie rentgenowskie drugiej klasy… były również gwiazdami magnetycznymi” – czytamy w komunikacie prasowym fundacji. „Kaspi użyła technik stosowanych przez radioastronomów do utrzymania spójności fazowej w taktowaniu pulsarów i przystosowania go do pracy w trudniejszym polu rentgenowskim. To pozwoliło jej na bardzo precyzyjne pomiary czasowe pulsarów rentgenowskich… [She] Wniosła również fundamentalny wkład w scharakteryzowanie magnesów jako populacji… Jej praca ugruntowała uznanie magnesów jako odrębnej kategorii źródłowej. Dziś magnetary są rutynowo wzywane do wyjaśnienia fizyki różnych stanów przejściowych w astrofizyce, w tym rozbłysków gamma, superjasnych supernowych i raczkujących gwiazd neutronowych.

READ  „Syrenka” przypominająca klubowicza została wyrzucona na brzeg w Papui Nowej Gwinei, wprawiając ekspertów w zakłopotanie

Nagroda Shawa w astronomii była jedną z pięciu nagród ogłoszonych przez fundację 1 czerwca. Shaw Prize Foundation z siedzibą w Hongkongu honoruje pięciu uczonych z całego świata, którzy osiągnęli wybitne osiągnięcia w trzech kategoriach; Astronomia, nauki przyrodnicze, medycyna i nauki o sporcie. Nagroda jest przyznawana naukowcom, którzy dokonali „znaczących przełomów w badaniach lub zastosowaniach akademickich i naukowych, a których praca wywarła pozytywny i głęboki wpływ na ludzkość”. .

Każda nagroda to nagroda pieniężna w wysokości 1,2 miliona dolarów

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *