Ukraina i Rosja zakończyły pierwszą wymianę więźniów od czasu katastrofy lotniczej

Ukraina i Rosja zakończyły pierwszą wymianę więźniów od czasu katastrofy lotniczej
  • Napisane przez Jarosława Łukijewa
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, @V_Zelenskiy_official

Skomentuj zdjęcie,

Po wymianie zdań widziano ukraińskiego żołnierza całującego flagę narodową kraju

Rosja i Ukraina oświadczyły, że wymieniły schwytanych żołnierzy, co stanowi pierwszą taką wymianę od czasu katastrofy rosyjskiego samolotu, który według Moskwy przewoził 65 jeńców wojennych.

Rosyjskie wojsko twierdzi, że w środę każda ze stron odzyskała 195 żołnierzy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że na Ukrainę wróciło 207 ukraińskich żołnierzy i cywilów.

Kijów kwestionuje twierdzenia Moskwy, jakoby ukraińscy jeńcy wojenni byli na pokładzie zestrzelonego w zeszłym tygodniu przez Ukrainę samolotu.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w środę, że badania wykazały, że wojskowy samolot transportowy Ił-76 został zestrzelony przez amerykański system Patriot w zachodnim obwodzie Biełgorodu.

Rosyjskie wojsko twierdziło wcześniej, że na pokładzie samolotu lecącego w ten region na wymianę jeńców było 65 ukraińskich żołnierzy.

Na pokładzie było także sześciu rosyjskich członków załogi i trzech urzędników towarzyszących jeńcom wojennym – poinformowało wojsko, dodając, że nikt nie przeżył.

Putin i Ministerstwo Obrony nie przedstawili żadnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń.

Ukraina twierdzi, że prowadzi dochodzenie.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w środę w krótkim oświadczeniu, że niedawny proces wymiany więźniów został zakończony po negocjacjach z Kijowem.

Dodał: „Zwolnieni żołnierze zostaną przewiezieni wojskowymi samolotami transportowymi… do Moskwy w celu leczenia i rehabilitacji”.

„Wszyscy zwolnieni otrzymają niezbędną pomoc medyczną i psychologiczną” – dodano w oświadczeniu, dodając, że w negocjacjach uczestniczą Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Tymczasem Prezydent Zełenski napisał w poście w mediach społecznościowych: „Nasi ludzie wrócili. Jest ich 207. Zabieramy ich do domu bez względu na wszystko.

„Pamiętamy o każdym przetrzymywanym Ukraińcu. Zarówno kombatantach, jak i cywilach. Musimy ich wszystkich sprowadzić z powrotem” – powiedział, dziękując wyższym urzędnikom ukraińskiego bezpieczeństwa za umożliwienie niedawnej wymiany.

Na nagraniu wideo nakręconym przez władze ukraińskie widać, jak uwolnieni mężczyźni wysiadają z autobusów i skandują „Chwała Ukrainie!”

Mężczyźni noszą rosyjskie mundury więzienne, mają ogolone głowy, a wielu z nich wygląda bardzo chudo po miesiącach, a w niektórych przypadkach dwóch latach niewoli. Niektórzy płaczą – rozmawiają przez telefon z bliskimi.

To 50. wymiana PoW, odkąd prezydent Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r.

Wyjaśnienie wideo,

BBC zweryfikowało ten film, który pokazuje moment, w którym rosyjski samolot rozbił się w obwodzie Biełgorodskim

READ  Były prezydent Filipin Benigno Aquino zmarł w wieku 61 lat | wiadomość o śmierci

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *