UE uzyska dostęp do polskich miliardów, gdy Tusk zadeklaruje restrukturyzację

UE uzyska dostęp do polskich miliardów, gdy Tusk zadeklaruje restrukturyzację

(Bloomberg) – Unia Europejska zatwierdziła udostępnienie Polsce środków na pokrycie skutków pandemii po tym, jak nowy rząd pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska zobowiązał się do przywrócenia niezależności sądów zgodnie ze standardami UE.

Wstępne otwarcie 6,3 miliarda euro (6,8 miliarda dolarów) funduszy pomocowych będących w posiadaniu Komisji Europejskiej było odpowiedzią na prośbę Warszawy. Polska osiągnęła dwa kamienie milowe związane z niezależnością sądów oraz systemami audytu i kontroli, powiedział w Brukseli rzecznik UE.

„Dziś odwracamy rozdział w sprawie praworządności w Polsce” – powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Djurova w poście na stronie społeczności X. „W planie naprawy gospodarczej osiągnięto kamienie milowe w dziedzinie sądownictwa. Komisja Europejska okazała równie obiektywny i wspierający, jak to miało miejsce w przeszłości.

Decyzja dotyczy prawie 60 miliardów euro środków ratunkowych przyznanych Polsce. Władze wykonawcze UE stwierdziły ponadto, że Warszawa spełniła kluczowe warunki umożliwiające jej dostęp do aż 76 miliardów euro z funduszy spójności, które również zostały wstrzymane.

Choć nie wszystkie proponowane rozwiązania zostały wdrożone, polski rząd pokazał, że będzie przestrzegać standardów UE – twierdzą unijni urzędnicy, którzy wypowiadają się pod warunkiem zachowania anonimowości. W zeszłym tygodniu Bloomberg poinformował, że komisja jest gotowa zatwierdzić finansowanie.

Decyzja podkreśla zaufanie do Tuska, którego koalicja rządząca zdobyła większość w październikowych wyborach, obiecując naprawić stosunki z 27-osobowym blokiem. Premier zobowiązał się uzyskać dostęp do wielomiliardowej pomocy zablokowanej w okresie poprzedzającym konflikt między rządem nacjonalistycznym a Komisją ds. Odporności Demokratycznej.

Czytaj więcej: UE gotowa uwolnić polską pomoc zablokowaną w sporze prawnym

Decyzja Komisji musi jeszcze zostać ratyfikowana przez państwa członkowskie UE. Potencjalny dostęp do Polski odpowiada za jedną piątą rocznego produktu gospodarczego Polski.

UE odmówiła przekazania polskiej części pomocy bloku do czasu spełnienia przez Warszawę szeregu warunków lub kamieni milowych mających na celu cofnięcie kontrowersyjnych zmian w sądownictwie wprowadzonych przez poprzedni rząd w ramach rządzącej od ośmiu lat partii Prawo i Sprawiedliwość.

READ  W Polsce, gdzie węgiel króluje, właściciele domów całymi dniami stoją w kolejkach po paliwo

–Z pomocą Konrada Krazusky'ego.

(Aktualizacja z opinią komisarza UE w trzeciej kolumnie.)

©2024 Bloomberg LP

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *