Trzęsienie ziemi o sile 5,7 w skali Richtera nawiedziło wulkan Mauna Loa na Big Island na Hawajach; Brak prognoz tsunami – Wiadomości ze świata

Trzęsienie ziemi o sile 5,7 w skali Richtera nawiedziło wulkan Mauna Loa na Big Island na Hawajach;  Brak prognoz tsunami – Wiadomości ze świata

Trzęsienie ziemi o sile 5,7 w skali Richtera nawiedziło w piątek największy aktywny wulkan na świecie – Mauna Loa na Wielkiej Wyspie na Hawajach – wyrzucając przedmioty z półek w pobliskich miastach, ale od razu nie zgłoszono żadnych większych szkód. Nie spodziewano się tsunami.

Trzęsienie, które USGS początkowo zgłaszało jako magnitudę 6,3, miało miejsce po południowej stronie Mauna Loa, na głębokości 37 km i 2 km na południowy zachód od Pahala.

„Wstrząsnęło nami tak mocno, że zakręciło nam się w kolanach” – powiedział Derek Nelson, kierownik restauracji Kona Canoe Club w nadmorskiej miejscowości Kona, w zachodniej części wyspy. „Wszystkie okna we wsi się trzęsły”.

Wulkan Mauna Loa ostatni raz wybuchł pod koniec 2022 roku. Jest to jeden z pięciu wulkanów tworzących Wielką Wyspę, położoną w najbardziej wysuniętej na południe części archipelagu hawajskiego.

Obserwatorium Wulkanów Hawajskich stwierdziło, że trzęsienie ziemi zostało spowodowane ciężarem Wysp Hawajskich na powierzchni Ziemi. Jest to rodzaj trzęsienia ziemi, które czasami występuje na wyspach, które powstały w wyniku kolejnych erupcji wulkanów na przestrzeni milionów lat.

Obserwatorium stwierdziło, że trzęsienie nie dotknęło Mauna Loa ani sąsiedniego wulkanu Kilauea, a jego intensywność nie spowoduje uszkodzeń budynków ani infrastruktury.

Według Obserwatorium Wulkanów na Hawajach zdecydowana większość trzęsień ziemi na Hawajach ma miejsce na Wielkiej Wyspie i w jej pobliżu. Agencja podała, że ​​trzęsienie ziemi o sile 5 lub większej nawiedza ten stan średnio raz na 1,5 roku.

Wielka Wyspa to głównie tereny wiejskie, na których znajdują się hodowle bydła, plantacje kawy i hotele wypoczynkowe. Ale znajduje się tu także kilka małych miasteczek, w tym siedziba powiatu Hilo, które liczy około 45 000 mieszkańców.

READ  Szpitale w USA cierpią z powodu spadku liczby pielęgniarek z powodu przytłoczenia COVID-19

Wstrząsy można było wyczuć w Honolulu na wyspie Oahu, około 322 km na północ. Trzęsienie ziemi miało miejsce krótko po godzinie 10:00

Burmistrz Big Island Mitch Roth był w Honolulu na wizycie u kardiologa i początkowo myślał, że odczuwa skutki uboczne zabiegu: „Nagle poczułem, że mam zawroty głowy”.

Powiedział, że gdy zdał sobie sprawę, że to trzęsienie ziemi, natychmiast zadzwonił do urzędników odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe i jechał na lotnisko w Honolulu, aby spróbować złapać wcześniejszy lot powrotny.

Niektóre produkty spadły z półek filipińskiego sklepu Will and Grace w Naalehu.

„Niektóre rzeczy spadły, ale się nie stłukły” – powiedziała właścicielka Grace Tapios, odnosząc się do paczek z majonezem i lekarstwami pochodzących z Filipin.

Dodała, że ​​ołtarz Buddy i Santo Nino w sklepie nie uległ uszkodzeniu, ale wstrząsy powaliły jej męża, który pracował na ich farmie kawy w Pahala. Powiedziała, że ​​jej telefony stacjonarne nie działają.

Julia Neal, właścicielka Pahala Plantation Cottages, powiedziała, że ​​podczas silnego wstrząsu spadło lustro i mosiężna lampa.

„Mamy wiele starych drewnianych domów wiejskich, więc trzęsło się bardzo głośno” – powiedziała.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *