Świetne ujęcie: wiszące z osami

Świetne ujęcie: wiszące z osami

Tekstowa kopia artykułu

Latem 2020 roku zwiedzałem mierzeję piaskową na wyspie Quadra w Kolumbii Brytyjskiej, mając nadzieję, że uda mi się spotkać owady, które zamieszkują tę wyspę. Bardzo chciałem poznać osę z nicią, należącą do rodzaju Ammophila. Te osy mają ciekawy i brutalny cykl życiowy. Samice kopią gniazda w piaszczystej glebie. Następnie polują na koniki polne i inne owady. Kiedy samica osy znajdzie swoją ofiarę, użądla ją, aby ją sparaliżować, a następnie wciąga jej ciało do gniazda. Następnie składa jajo w ciele sparaliżowanego owada. Kiedy larwa się wykluwa, zabija i zjada żywiciela.

Widząc osy nitkowate w innych piaszczystych siedliskach przybrzeżnych, w tym na plaży Island View na południowej wyspie Vancouver, z dużymi nadziejami wyruszyłem na poszukiwanie celu. Z doświadczenia wiem, że gdy wieczorem temperatura spada, osy te śpią na martwych łodygach roślin gumowych. Przyczepiają swoje żuchwy – aparat gębowy z ostrymi krawędziami dociskanymi poziomo – do łodyg i wiszą tam, aż rano ogrzeje je słońce.

Zbliżał się zachód słońca, kiedy w końcu dostrzegłem grupę os przewiązanych sznurkami, przyczepionych do kępy szkieletowej dziąsła. Od razu zacząłem robić zdjęcie, które miałem na myśli. Znalazłem łodygę z przyklejoną do niej pojedynczą śpiącą osą i ustawiłem się tak, aby mieć zachód słońca w tle. Wybrałem obiektyw wystarczająco szeroki, aby uchwycić kontekst środowiskowy, zmieniłem ustawienia aparatu, aby pokazać niebo, i użyłem rozproszonej lampy błyskowej, aby oświetlić osę.

Zauważyłem, że te osy są bardzo tolerancyjne wobec ludzi i kamer wkraczających do ich przestrzeni osobistej – co było świetne, ponieważ mogłem wypróbować różne kąty kamery, nie martwiąc się, że zostanę użądlony lub że osa odleci. Chociaż nie jest to dokładnie taki strzał, jaki miałem na myśli, jestem bardzo zadowolony z wyniku.

READ  Załoga NASA nr 9 odwiedza Space Delta 4 > Siły kosmiczne Stanów Zjednoczonych > Zobacz artykuł

Stopka artykułu i stopkaBiografia autora


Thomas Barbin jest przyrodnikiem i fotografem przyrody z wyspy Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej. Zaczął od fotografowania ptaków, ale z biegiem czasu bardziej zainteresował się mniejszymi stworzeniami, co doprowadziło go do wielkiej obsesji fotograficznej. Thomas lubi odkrywać i dokumentować różnorodność biologiczną poprzez fotografię z wykorzystaniem społecznościowych platform naukowych, takich jak iNaturalist.

Fotograf Thomas Barbin
Zacytuj ten artykuł:

Zacytuj ten artykuł: Thomas Barbin „Świetne ujęcie: wisieć na osach”, Magazyn Hakai1 marca 2024 r., dostęp: 1 marca 2024 r., https://hakaimagazine.com/videos-visuals/one-great-shot-hanging-with-wasps/.


Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *