Super wtorek: cztery rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas głosowania Amerykanów

Super wtorek: cztery rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas głosowania Amerykanów
  • Napisane przez Anthony'ego Zurchera
  • Korespondent z Ameryki Północnej

Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: Dlaczego Super Wtorek nie jest tak ekscytujący jak Super Wtorek?

We wtorek amerykańscy wyborcy pójdą do urn w 15 stanach na całym kontynencie, od Maine po Kalifornię i od Alaski po Alabamę.

Stawką jest obecnie ponad jedna trzecia delegatów uczestniczących tego lata w konwencjach Demokratów i Republikanów, na których zostaną wyłonieni kandydaci na prezydenta obu głównych partii.

Jest to największa jednodniowa nagroda w kalendarzu nominacji na prezydenta, przyznawana w stanach (i Samoa Amerykańskim) o łącznej populacji ponad 134 milionów ludzi.

Nie oczekuje się, że tegoroczny Super Wtorek przyniesie wiele niespodzianek, ponieważ Joe Biden i Donald Trump będą kontynuować marsz w kierunku rewanżu z listopadowych wyborów w 2020 roku.

Wyniki będą dostępne przez cały wieczór, więc nadal będzie na co zwrócić uwagę. Oto cztery kluczowe rzeczy, o których warto pamiętać.

1. Czy Trump czeka na porażkę?

Republikanie zorganizowali dotychczas 10 konkursów nominacyjnych. We wszystkich niedzielnych prawyborach z wyjątkiem jednej w Waszyngtonie Donald Trump poszybował w stronę zwycięstwa.

Sondaże wskazują, że w Superwtorek były prezydent zajmie pierwsze miejsce w tabeli, wyprzedzając wszystkie 15 stanów z wygodną przewagą. Jeśli tak się stanie, uzyska niemal nie do pokonania przewagę wśród delegatów na konwencje, ponieważ wiele stanów przydziela całą listę delegatów temu, kto zdobędzie najwięcej głosów.

Choć Trump może nie być w stanie zagwarantować, że zostanie kandydatem Partii Republikańskiej, mocny Superwtorek powinien rozwiać wszelkie cienie wątpliwości, które istniały nawet po jego wczesnych sukcesach.

Jednak za liczbami, które powinny być ogromne, należy zwrócić uwagę na sondaże wyjściowe, które mogą ujawnić utrzymujące się niezadowolenie z byłego prezydenta wśród części wyborców prawyborów. Poprzednie sondaże wskazywały, że znaczna mniejszość nie poprze Trumpa w listopadzie lub może zwrócić się przeciwko niemu, jeśli w jednym z procesów zostanie udowodniona mu wina.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

2. Plan wyjścia Nikki Haley

Były gubernator Karoliny Południowej, jedyny pozostały republikański przeciwnik Trumpa, skorzystał ze wsparcia wielu wyborców w prawyborach sprzeciwiających się Trumpowi, ale to nie wystarczyło. Uparcie utrzymała się w wyścigu pomimo serii słabych wyników (pomimo Waszyngtonu).

Kilka tygodni temu obiecała, że ​​utrzyma tę funkcję do Super Wtorku, mając nadzieję na zwiększenie liczby delegatów, zwłaszcza w 11 stanach, w których prawybory są otwarte dla wyborców niebędących republikanami, co jest dla niej obszarem względnej siły.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Haley była widziana w sobotę na wiecu wyborczym w Północnej Karolinie

Jednak już krążą pogłoski, że przygotowuje się do zakończenia kampanii w nadchodzących dniach.

Szczególnie dotkliwa porażka we wtorek mogłaby przyspieszyć te plany lub nawet zmusić je do poddania się tego wieczoru. Zakładając, że tak nie jest, poszukaj w jej wtorkowym przemówieniu wskazówek dotyczących jej planów na nadchodzące dni.

Czy ostatecznie poprze Trumpa, tak jak zrobili to jej prezydencki rywale niebędący Trumpem? Czy ponownie rozważy swoją kandydaturę na niezależnego prezydenta? Czy jest już gotowa kandydować na prezydenta w 2028 roku?

53-letnia pani Haley jest wciąż młoda (jak na polityka krajowego). Jednak decyzje podjęte po Super Wtorku mogą w dużym stopniu pomóc w określeniu, które drzwi są otwarte, a które zamknięte.

3. Głos protestacyjny dla Bidena

Jeśli w tym momencie w prawyborach GOP jest niewiele dramatów, to po stronie Demokratów praktycznie ich nie ma.

Joe Biden odniósł komfortowe zwycięstwa nad symboliczną opozycją w Karolinie Południowej i Michigan (plus niewiążące głosowanie w New Hampshire). Wszystko wskazuje na to, że przygotowuje się do kontynuowania marszu we wtorek.

Jak dotąd największą przeszkodę dla prezydenta stanowią ci, którzy sprzeciwiają się jego polityce w Gazie. Oskarżają go o przymykanie oczu na to, co jego krytycy uważają za ludobójstwo Palestyńczyków, czemu Izrael zdecydowanie zaprzecza, twierdząc, że koncentruje się na zniszczeniu Hamasu.

W zeszłym tygodniu w Michigan ponad 100 000 wyborców – 12% ogółu – oddało swoje głosy na „niezobowiązujących” zamiast na Bidena w ramach zorganizowanego protestu przeciwko wojnie w Gazie.

I chociaż nie wydaje się, aby podobny wysiłek nastąpił w 14 stanach, w których we wtorek odbywają się głosowania Demokratów (Republikanie głosują również na Alasce), obserwuj wyniki, aby zobaczyć, czy poza Bidenem są jakieś większe niespodzianki .

Biorąc pod uwagę największą populację muzułmanów i Arabów w kraju, wyniki stanu Michigan mogą być punktem kulminacyjnym protestów w Gazie. Jednak poziom frekwencji w całych Stanach Zjednoczonych, a także opinie odnotowane w sondażach wyborców Demokratów mogą wskazywać na siłę (lub słabość) dotychczasowych wysiłków Bidena w kampanii.

4. Dramat minusów

W wielu stanach wyborcy oddają główne karty do głosowania na coś więcej niż tylko na prezydenta. To, jak te wyniki się ułożą, pomoże określić, w jakim środowisku politycznym Trump lub Biden będą musieli się odnaleźć po złożeniu przysięgi w styczniu przyszłego roku.

Kalifornia Odbywają się bezpartyjne prawybory w „dżungli”, w których do wyborów powszechnych przechodzi dwóch zdobywców największej liczby głosów, niezależnie od przynależności partyjnej. Tamtejsi wyborcy decydują o kandydaturach na stanowisko Senatu zajmowanej przez zmarłą w zeszłym roku Dianne Feinstein oraz identyfikują przeciwników kilku członków Izby Republikańskiej, którzy są głównymi celami Demokratów.

W TeksasWielkie bitwy toczą się w Partii Republikańskiej, gdy prokurator generalny Ken Paxton – z pomocą Donalda Trumpa – atakuje polityków stanowych, którzy bezskutecznie próbowali usunąć go ze stanowiska pod zarzutem korupcji.

Władza ustawodawcza w drugim najbardziej zaludnionym stanie USA jest już prowadzona przez Republikanów, którzy przyjęli rygorystyczne przepisy dotyczące zasad głosowania, aborcji i imigracji. Jeśli wysiłki Paxtona odniosą sukces, może przesunąć się bardziej w prawo.

Karolina Północna To jedyny stan wahadłowy, który głosuje w Super Wtorek i dużo się tam dzieje. Wyścig o gubernatora będzie jednym z najchętniej obserwowanych w listopadzie, a jeśli wygra prawybory, stanowy prokurator generalny Demokratów Josh Stein zmierzy się z faworytem Partii Republikańskiej, wicegubernatorem Markiem Robinsonem.

W Karolinie Północnej odbywają się prawybory o pięć mandatów w Izbie Otwartej. Ponieważ kontrolowana przez Republikanów legislatura stanowa przerysowała mapy, aby faworyzować ich partię i ograniczyć sporne wyścigi, wtorkowe głosy prawdopodobnie zadecydują o tym, kto zwycięży w listopadzie.

READ  Kate Middleton i książę William składają specjalny urodzinowy hołd dziecku Harry'ego i Meghan Lillipet

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *