Stopa inflacji w Kanadzie spadła w październiku do 3,1%.

Otwórz ten obraz w galerii:

Urząd Statistics Canada opublikował dzisiaj swój najnowszy odczyt inflacji. Ceny artykułów spożywczych wzrosły w październiku o 5,4 proc. rok do roku, w porównaniu z najwyższym poziomem ponad 11 proc. na przełomie 2021 i 2022 r. Ceny artykułów spożywczych, bez uwzględnienia sezonowości, spadają przez trzy miesiące z rzędu.Graham Hughes / Prasa kanadyjska

Stopa inflacji w Kanadzie znacznie spadła w październiku, utwierdzając opinię Bay Street, że Bank of Canada skończył z podnoszeniem stóp procentowych i zacznie je obniżać w przyszłym roku.

Indeks cen towarów i usług konsumenckich wzrósł w październiku o 3,1 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, w porównaniu z 3,8 procent we wrześniu, podał we wtorek w raporcie Statistics Canada. Wynik był zgodny z oczekiwaniami analityków i w dużej mierze wynikał z cen benzyny, które w ciągu miesiąca spadły o 6,4 proc. Po uwzględnieniu sezonowości wskaźnik CPI spadł w październiku o 0,1% w porównaniu do września.

Inflacja spada po podniesieniu przez Bank Kanady stóp procentowych w najszybszym tempie od dziesięcioleci – radykalna zmiana w polityce pieniężnej, która zmusiła wiele gospodarstw domowych do ograniczenia wydatków i praktycznie zatrzymała wzrost gospodarczy.

Pomimo postępów w kontrolowaniu inflacji, nadal istnieją pewne trudne obszary. Ceny mediów rosły w październiku w tempie 4,6% rocznie, przyspieszając z 3,9% we wrześniu. W szczególności koszty ponoszone przez właścicieli domów i najemców wywierają presję na wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich, co jest oznaką tego, jak niedobór mieszkań w Kanadzie wpływa na liczby.

Jednak różne miary inflacji bazowej – które odfiltrowują zmienne ruchy indeksu cen towarów i usług konsumenckich i dają lepszy obraz podstawowych trendów – zaczynają się uspokajać. W siedmiu prowincjach (wszystkie z wyjątkiem Nowej Szkocji, Ontario i Quebecu) roczna inflacja spadła poniżej 3 proc.

„Ogólnie rzecz biorąc, dzisiejszy wynik jasno pokazuje, że nie ma potrzeby dalszego zaostrzania polityki pieniężnej przez Bank of Canada, zwłaszcza że gospodarka już w ogóle walczy o wzrost i schłodzenie inflacji bazowej” – Doug Porter, główny ekonomista Bank of Canada Montreal, stwierdzono w notatce badawczej. „Jednak zanim Bank w ogóle zacznie poważnie rozważać obniżenie stóp procentowych, będziemy musieli zobaczyć więcej dowodów na to, że inflacja w usługach maleje – a to może zająć co najmniej kolejne sześć miesięcy”.

READ  W Vancouver otwiera się ryba z frytkami Cockney Kings

Wtorkowy raport pokazał pewne wyraźne – i prawdopodobnie tymczasowe – zmiany po stronie usług w gospodarce. Październik to czas, w którym roczne zmiany w podatku od nieruchomości są odzwierciedlane we wskaźniku cen towarów i usług konsumenckich, a koszty te rosną o 4,9% rok do roku, co stanowi największy wzrost od 1992 r. „Gminy potrzebują większych budżetów, aby pokryć koszty” – zauważył Statscan.

Ceny biletów lotniczych wzrosły w październiku o 11,3 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, co stanowi wyraźną odwrót od spadku o 2,2 procent we wrześniu. „To tempo prawdopodobnie się nie utrzyma, biorąc pod uwagę szczyptę odczuwaną przez konsumentów w związku z rosnącymi stopami procentowymi i rosnącym bezrobociem” – napisała w nocie do klientów Catherine Goudge, główna ekonomistka w CIBC Capital Markets.

Raport ujawnił jednak utrzymujące się wyzwania na rynku mieszkaniowym, gdzie koszty szybko rosną ze względu na duży popyt i chroniczny niedobór dostępnych mieszkań.

Czynsze wzrosły w październiku o 8,2% rocznie w porównaniu do 7,3% we wrześniu. (Był to największy wzrost od czasu zmiany metodologii śledzenia czynszów przez firmę Statscan na początku 2019 r.) Największą podwyżkę czynszów odnotowała Nowa Szkocja – o 14,6%, a następnie Alberta – o 9,9%.

Spłata odsetek od kredytów hipotecznych wzrosła w październiku o 30,5% rok do roku, podobnie jak we wrześniu. Wielu właścicieli domów zaobserwowało znaczny wzrost stóp procentowych spłat kredytów hipotecznych w ciągu ostatniego półtora roku w związku z kampanią podwyżek stóp procentowych Banku Kanady, podczas gdy inni będą musieli spłacić wyższe raty w momencie odnowienia.

Po wyłączeniu kosztów mieszkań, wskaźnik CPI wzrósł w październiku o 1,9% rocznie, co oznacza, że ​​inflacja powyżej poziomu docelowego wynika w dużej mierze z braku równowagi na rynku mieszkaniowym.

We wtorkowym jesiennym raporcie gospodarczym rząd federalny ma ogłosić nowe finansowanie mające na celu zwiększenie podaży domów, chociaż jest mało prawdopodobne, aby środki stymulujące budownictwo poprawiły przystępność cenową w krótkim okresie.

READ  Air Canada oferuje jednodniowe zniżki na loty do Europy i lot powrotny do Paryża za jedyne 781 USD

Konsumenci zauważają pewien postęp w alejkach supermarketów. Ceny artykułów spożywczych wzrosły w październiku o 5,4 proc. rok do roku, w porównaniu z najwyższym poziomem ponad 11 proc. na przełomie 2021 i 2022 r. Ceny artykułów spożywczych, bez uwzględnienia sezonowości, spadają przez trzy miesiące z rzędu.

Bank of Canada spodziewa się, że inflacja utrzyma się na poziomie około 3,5 procent do połowy 2024 r., po czym spadnie do celu na poziomie 2 procent do połowy 2025 r. Urzędnicy Banku Kanady nie są podzieleni co do tego, czy podnieść stopy procentowe w październiku, ale są bliscy koniec Ostatecznie utrzymali stopę procentową na stałym poziomie 5 proc. Następny dzień decyzji banku centralnego to 6 grudnia.

Podczas gdy Bank of Canada utrzymywał jastrzębi ton w swoich komunikatach, ekonomiści i prywatni inwestorzy zaczęli spekulować, kiedy bank centralny zacznie obniżać stopy procentowe. Swapy stóp procentowych, które odzwierciedlają oczekiwania rynku dotyczące polityki pieniężnej, zostaną wycenione na obniżkę o ćwierć punktu do czerwca 2024 r., a następnie o kolejne dwa punkty w przyszłym roku.

Gospodarka ostatnio się załamała, a stopa bezrobocia wzrosła o około punkt procentowy z rekordowo niskiego poziomu. Bank Kanady wskazał, że gospodarka zmierza w kierunku nadpodaży, co będzie sprzyjać schłodzeniu inflacji w nadchodzących miesiącach.

Wtorkowy raport o inflacji to „dokładnie taki postęp, na jaki czekali urzędnicy banku centralnego” – stwierdził w notatce badawczej Royce Mendes, szef strategii makroekonomicznej w Desjardins Securities. Jeśli drzwi do dalszych podwyżek stóp procentowych nie są jeszcze zamknięte, powinno to nastąpić teraz”.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *