Polska na granicy zmaga się z niedoborami LPG, podwyżką cen na Ukrainie – analityk

Polska na granicy zmaga się z niedoborami LPG, podwyżką cen na Ukrainie – analityk

Ukraińskie ciężarówki zaparkowane w pobliżu wsi Korzowa w Polsce, na granicy Polski z Ukrainą, 19 listopada 2023 r. REUTERS/Yan Dobronosov/Zdjęcie pliku Uzyskaj prawa licencyjne

Kijów, listopad 21 (Reuters) – Protesty i blokady polskich kierowców ciężarówek na przejściach granicznych z Ukrainą ograniczyły import gazu do pojazdów silnikowych (LPG) na Ukrainę, powodując wzrost cen krajowych o 30%, stwierdził we wtorek analityk.

Serhij Kujun, szef wiodącej ukraińskiej firmy doradczej ds. paliw A-95, powiedział podczas konferencji internetowej, że jedna trzecia wszystkich dostaw LPG jest importowana przez granicę Polski.

Na początku miesiąca polscy kierowcy ciężarówek zablokowali trzy drogi Przejścia graniczne Protesty z udziałem Ukrainy protestują przeciwko bierności rządu w związku ze stratami biznesowymi poniesionymi przez zagranicznych konkurentów od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Ukraińscy urzędnicy mają nadzieję na przeprowadzenie nowej rundy rozmów w tym tygodniu.

„Ponosimy ogromne straty z powodu oporu. Jest to gospodarcze odwrócenie uwagi od Ukrainy” – powiedział Quynh.

Ukraina zużyła około 1,5 mln ton metrycznych LPG w 2021 r., a zużycie spadło do około 1,1 mln ton w 2022 r. w wyniku rosyjskiej inwazji. Analitycy twierdzą, że większość paliwa, głównie z Polski, Ukraina importowała.

Quynh powiedział, że handlowcy starają się przewozić jak najwięcej produktów koleją i przekierować dostawy LPG na przejścia graniczne na Słowacji i w Rumunii.

„Ale trudno jest szybko zmienić tę skalę” – powiedział.

Choć benzyna i olej napędowy nie są zagrożone, ukraińscy urzędnicy twierdzili już wcześniej, że blokada graniczna może poważnie zaszkodzić dostawom LPG.

Oświadczenie Pawła Polityuka; Montaż: David Evans

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskaj prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *