Stany Zjednoczone. Największe zwycięstwo Demokratów i Joe Bidena w Gruzji

  • Demokraci Rafael Warnock i John Osoff uzupełnią swoją listę w Senacie USA, pokonując swoich republikańskich rywali. To oznacza wypchnięcie tego domu z Partii Republikańskiej
  • To poważna porażka dla Republikanów, a do niedawna Gruzję można było uznać za jedną z najważniejszych republik.
  • Zwycięstwo Demokratów ułatwia Joe Bidenowi, który ma teraz prostą ścieżkę do wprowadzenia wielkich zmian w polityce USA.
  • Więcej podobnych informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl.

Historyczne i bardzo ważne zwycięstwo Demokratów

Głosowanie w Gruzji okazało się bardzo korzystne dla Demokratów. Rafael Warnock i John Ossoff mieli przewagę nad swoimi republikańskimi rywalami. Rafael Warnock, pastor w Ebenezer Baptist Church w Atlancie, był doskonały. Jego przewaga nad rywalem Kelly Lofler wynosiła ponad 50 000. Głosy.

Zwycięstwo Warnaka przyniosło mu wybór byłego afroamerykańskiego senatora spośród Demokratów z byłej Konfederacji (US Civil War South). Wcześniej w tym pokoju było tylko trzech czarnych senatorów z południa. Tim Scott, obecny senator z Południowej Karoliny i 19 delegatów z Missisipi zostało wybranych … w XIX wieku. Ale wszyscy reprezentowali Partię Republikańską.

W przemówieniu transmitowanym na żywo Warnock ogłosił zwycięstwo i podziękował swoim zwolennikom. Wyraził szczególne wdzięczność za głosowanie ze strony matki: – 82-letnie ręce, które kiedyś wybrały czyjąś bawełnę i startowały w wyborach, wybierając swojego najmłodszego syna na senatora USA – powiedział Warnock.

Najniższą frekwencję odnotowano w starciu urzędującej senator Davii Bertue z jej rywalem Johnem Osofem. Tutaj przewaga Demokratów była nieco wyższa niż ta, którą osiągnął Joe Biden dziewięć tygodni temu. Co ciekawe, 33-letni Ossoff zostanie nowo wybranym senatorem Demokratów … Joe Biden, który reprezentuje stan Delaware od 1973 roku (został wybrany w wieku 31 lat).

READ  Polska zbada jakość ukraińskiego zboża wśród protestów rolników

W listopadzie Joe Biden wygrał pierwsze wybory do Partii Demokratycznej w Gruzji od 1992 roku (wówczas zwycięzcą został Bill Clinton). W tym stanie dostarczono ponad 935 tys. Ponad 4 mln. Głosów, a zwycięstwo Bidena było bardzo niskie – zaledwie 11 tys. Oceniono 779.

Jeśli różnica między Bertou i Osafem jest mniejsza niż pół punktu procentowego, głosowanie można przeliczyć. Jednak ostatnie wybory to pokazały Oraz wcześniejsze doświadczenia związane z ponownym rozpatrzeniem już oddanych głosów, Zwykle nie zmieniają ostatecznych wyników.

Obecność Trumpa i Bidena

Rywalizacja między Demokratami a Republikanami przyciągnęła w ostatnich tygodniach zarówno Donalda Trumpa, jak i Joe Bidena, którzy wspierali swoich kandydatów w kilku wiecach.

Trump poparł Republikanów, wzywając Loflera i Berdu do bycia bliskimi sojusznikami potrzebnymi do powstrzymania „demokratycznych najazdów”. Jednak jego wysiłki dodatkowo komplikowały nieprawidłowości i niektóre decyzje partii. Jeden z nich może odrzucać płatności motywacyjne w wysokości od 600 do 2000. Dolarom sprzeciwiało się kierownictwo republikańskiego Senatu.

Pozostała część artykułu to wideo poniżej:

Rozmowa Trumpa z sekretarzem stanu Gruzji Bradem Raffensbergerem, którą podzielił się Washington Post, wywołała kontrowersje, w tym prezydenta Tam nalegała, by „znalazł” wystarczającą liczbę głosów, aby wygrać prezydenturę. – Chciałbym uzyskać 11 780 głosów, czyli więcej niż potrzebujemy. Ponieważ Trump powiedział, że mamy taki stan. „Nie ma mowy, żeby przegrał w Gruzji” – powtórzył prezydent podczas wywiadu.

READ  W Polsce ginie 10 górników

Donald Trump W południowym stanie doszło do poważnych oszustw wyborczych, które wpłynęły na wyniki wyborów. Jednak jego opinii nie podzielali mieszkańcy Gruzji. Według styczniowego badania Associated Press Agency, 56 proc. Wyborcy stanowi krytycznie odnoszą się do twierdzeń Trumpa o oszustwach wyborczych po listopadzie.

Republikanie są bardzo podzieleni. W Kongresie nadal jest silna koalicja, która za wszelką cenę chce wspierać Trumpa. Jednak po klęsce w Gruzji część członków Partii Republikańskiej wystarczyła i odwróciła prezydenta. Według POLITICO jeden z senatorów wyjaśnił, że „to wina Trumpa”.

– Kiedy ufasz komuś, kto pomoże ci wygrać wyścig do Senatu, który przegrał osiem tygodni temu, nie masz silnej pozycji – dodał. Inny ankieter, zapytany o przyczynę niepowodzenia, odpowiedział tylko: – Donald J. Atut.

Wybory odgrywają dużą rolę

Pierwsze dwa lata prezydentury Joe Bidena upłynęły pod znakiem pełnych wyborów parlamentarnych. Wiadomo, że Demokraci będą kontrolować Biały Dom i Izbę Reprezentantów, ale Senat nie jest jeszcze znany. Teraz, dzięki zwycięstwom Warnocka i Oshova w Gruzji, Senat zostanie podzielony na 50 Republikanów i 50 Demokratów, co sprawi, że kontrolę nad praktyką przejmie prezydent Pitta. W przypadku remisu Kamala Harris – jej wiceprzewodnicząca – otrzyma decydujące głosy.

Republikanie Lofler i Bertue ostrzegli, że siła zgromadzona w rękach Demokratów będzie katastrofalna dla Amerykanów. „Musimy powstrzymać socjalizm. Musimy bronić amerykańskiego snu. Musimy uratować nasz kraj!” – napisała Kelly Lofler w mediach społecznościowych.

Istotę tych wyborów podkreślili także Demokraci. Przewodniczący Senatu partii, Chuck Schumer, powiedział, że demokratyczna kontrola parlamentu będzie miała „ogromną różnicę” w postępach Bidena.

READ  Tenis: Polski Harkocz do ćwierćfinału Italian Open – sekcja angielska

„Najlepszym sposobem zapewnienia realizacji pozytywnego planu i pomocy rodzinom pracującym w Gruzji i całym kraju jest wybranie do Senatu Rafaela Warnocka i Johna Osoffa” – powiedział z uśmiechem na twarzy Chuck Schumer.

Co to oznacza dla Bidena?

Teraz, w teorii, Biden mógłby osiągnąć bardziej ambitny program reform. Co to może zrobić? W ciągu najbliższych czterech lat (tzw. „Green New Deal”) Biden ogłosił, że chciałby zainwestować 2 biliony dolarów w czystą energię i wprowadzić dalsze zmiany w służbie zdrowia, takie jak programy pomocowe związane z koronawirusem, opodatkowanie milionerów i walka z monopolami. Pozwoliłoby to administracji budować na opozycji republikanów.

Sukces i kontrola Senatu i Izby Reprezentantów Czy Joe Biden może osiągnąć wszystko, czego chce? Jak pokazuje historia – niekoniecznie. W ciągu pierwszych dwóch lat prezydentury Baracka Obamy prezydent posiadał większość zarówno w Senacie, jak i Izbie Reprezentantów. To pozwoliło mu odnieść sukces na wielu płaszczyznach, ale nie wszystkie obietnice zostały spełnione.

Barack Obama obiecał zamknąć więzienie w Zatoce Guantanamo, ale tak się nigdy nie stało. Ówczesny prezydent nie był w stanie dokonać zmian w ustawie, aby zwiększyć kontrolę nad sprzedażą broni lub zmienić przepisów ustawy o imigracji. Ile może osiągnąć Biden? Zobaczmy.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do Newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści

(sp)

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *