Słysząc o rzeczniku praw obywatelskich. Komentarze Botnera

Słysząc o rzeczniku praw obywatelskich.  Komentarze Botnera

  • W środę po południu Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zwróciła się do Botnera o informacje na temat działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz stanu przestrzegania praw i wolności człowieka i obywatela do 2020 roku.
  • W poniedziałek 12 kwietnia planowana jest rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym, która została zainicjowana uchwałą zespołu posłów Pais w celu zbadania konstytucji w celu prawnego przedłużenia pięcioletniej kadencji rzecznika w jednym przypadku. Tam kończy się jego kadencja i nie wybiera się następcy
  • Nasza tradycja prawna, nie tylko z dotychczasowych, ale także z proponowanych, spełnia swoje funkcje do momentu wyznaczenia spadkobiercy przez osobę pełniącą w organie funkcję. To szef Najwyższej Izby Kontroli, szef NBP, rzecznik praw dziecka – powiedział Adam Botner.
  • Więcej podobnych informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl.

Alexander Poseidon (KO), przewodniczący Komisji Senackiej, przypomniał, że Senat wielokrotnie opowiadał się za podwyższeniem budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich. Z kolei Botner zwrócił uwagę, że Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich funkcjonuje, mimo że budżet nie odpowiada jego potrzebom. – Kilka lat temu zostało sprowadzone do status quo, a przy nowych zadaniach – np. Składaniu nietypowych skarg – ombudsman nie dostał przydziału – ocenił strażnik.

– Należy podkreślić, że rok 2020 miał z punktu widzenia Konstytucji dwa podokresy. Pierwszym jest zakończenie kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich do 9 września ubiegłego roku. Następnie, czyli pełnienie obowiązków obrońcy praw człowieka do czasu powołania następcy – powiedział obrońca. Ten ostatni okres trwa do dziś, ponieważ Seam i Senat nie wybrali jeszcze następcy Botnera.

READ  Wściekły polski mistrz szachowy popełnił błąd i spadł z krzesła [VIDEO]

Zapytanie o kadencję Rzecznika Praw Obywatelskich w Trybunale Konstytucyjnym

W Trybunale Konstytucyjnym trwa obecnie rozprawa w sprawie, która rozpoczęła się w poniedziałek 12 kwietnia od uchwały zespołu posłów Bais o zbadanie konstytucji w sprawie prawnego przedłużenia pięcioletniej kadencji rzecznika. Okoliczności, w których następca nie zostanie wybrany na koniec swojej kadencji. Sprawa dotyczy zbadania stanu faktycznego prawnego przedłużenia kadencji Rzecznika, zgodnie z art. 209 ust. 1 5 lat Konstytucji RP. Jednak zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich „obecny Rzecznik Praw Obywatelskich będzie pełnił swoje obowiązki do czasu powołania nowego Rzecznika”.

– Nasza tradycja prawna, nie tylko z już obowiązujących ustaw, ale także z tego, co zostało zaproponowane, jest taka, że ​​osoba, która zajmuje w organie funkcję, wykonuje swoje funkcje do momentu ustanowienia spadkobiercy. To szef Najwyższej Izby Kontroli, szef NBP, rzecznik praw dziecka – powiedział Botner.

Jednak – kontynuował – ten wniosek do Trybunału Konstytucyjnego „podważa dotychczasowe zasady”. – Dlatego wysunąłem stanowisko, że jest to sprzeczne z naszymi tradycjami i ogólną polityką ciągłości pracy elementów konstytucyjnych – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich.

Botner podkreślił również, że sztuka. 80 Konstytucji Każdy obywatel ma prawo złożyć skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich. – Jeśli obywatel ma prawo do skargi, ktoś powinien ją przeczytać i rozważyć. Tego prawa cywilnego nie można tak naruszyć, aby podważyć funkcję takiego organu – powiedział.

READ  Norden Group wobec Saint-Gobain i Fix Window w Polsce

– Oczywiście nie chcę z góry przesądzać, co wydarzy się 12 kwietnia na rozprawie przed Trybunałem Konstytucyjnym, ale jeśli wyrok pójdzie w pożądanym przez wnioskodawców kierunku, konsekwencje, które faktycznie tracą obywatele, to prawo do skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich, bo opiekunem nie będzie Botner.

Botner: Rzecznik Praw Człowieka zyskuje coraz większe zaufanie

Z danych przedstawionych przez Rzecznika na posiedzeniu Komisji wynika, że ​​do 2020 roku Rzecznik przedstawił funkcjonariuszom 494 publiczne uwagi i analizy, brał udział w 188 sprawach sądowych i przyłączył się do 13 spraw międzynarodowych. Do kwietnia 2021 roku wniósł ponad 60 nadzwyczajnych odwołań do Sądu Najwyższego.

Botner ocenił również, że organizacja obrońców praw człowieka cieszy się coraz większym zaufaniem obywateli. 72 000 spraw – zwrócił uwagę, że wpłynęła liczba spraw zarejestrowanych przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. 428, czyli prawie 20 proc. Ponad rok 2019 – dodał – odzwierciedla zakres potrzeb obywateli. Przytoczył też badanie CPOS z kwietnia 2020 r., Które wynosi 64 proc. Obywatele ufają jego urzędowi.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do Newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści

(w W)

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *