„Skutecznie natychmiast” – Fed zamyka możliwość arbitrażu w ramach programu bankowego finansowania terminowego (BTFP)

„Skutecznie natychmiast” – Fed zamyka możliwość arbitrażu w ramach programu bankowego finansowania terminowego (BTFP)

To zabawne z punktu widzenia banku centralnego.

Napisane przez Wolfa Richtera dla WOLF STREET.

Rezerwa Federalna potwierdziła dzisiaj w komunikacie prasowym o godzinie 19:00 czasu wschodniego, że jej słynne narzędzie radzenia sobie z paniką bankową i kryzysem płynności banków w marcu 2023 r., Bank Term Funding Program (BTFP), przestanie udzielać bankom nowych pożyczek zgodnie z planem. , 11 marca. Istniejące pożyczki mogą trwać do jednego roku. Decyzję tę ogłosił 9 stycznia Michael Barr, wiceprezes Fed ds. nadzoru, podczas wystąpienia przed komisją.

Nowością – i najzabawniejszą częścią – jest to, że Fed stwierdził również, że „ze skutkiem natychmiastowym” położy kres arbitrażowi, za pomocą którego banki manipulowały BTFP w celu zarobienia kilku dodatkowych dolarów. O arbitrażu BTFP dyskutowaliśmy już jakiś czas, łącznie z wykresem. Całość była niezła.

BTFP powstał w pośpiechu w weekend marca 2023 r. i ogłoszony w niedzielę po upadku i zamknięciu dwóch banków regionalnych, Silicon Valley Bank i Signature Bank przez organy regulacyjne, w piątek z wizjami efektu domina, które zamieniły tę sytuację w pełnoprawny kryzys. – Pogłębiający się kryzys finansowy.

Fed miał jednak fatalną wadę: pod pewnymi warunkami stopa procentowa pobierana przez Fed od pożyczek w BTFP (stopa oparta na zasadach rynkowych) mogła spaść znacznie poniżej stopy procentowej, jaką Fed płacił od swoich sald rezerw (stopa ta jest ustalana przez Rezerwa Federalna).

Dokładnie to samo działo się od początku listopada podczas manii obniżek stóp procentowych. Otworzyło to hałaśliwą, pozbawioną ryzyka możliwość arbitrażu, z której skorzystały banki.

Dzisiaj Fed zawarł tę umowę i zamknął arbitraż w sprawie nowych pożyczek „przedłużony od teraz do zakończenia programu”. W komunikacie prasowym napisano, że stopa oprocentowania kredytu BTFP nie będzie „niższa” niż oprocentowanie rezerw. Dzięki tej zmianie arbitraż staje się nieopłacalny dla nowych kredytów. Komunikat prasowy:

READ  Pojazdy elektryczne na baterie i zima w północnym Ontario

„Wraz z zakończeniem programu stopa procentowa nowych kredytów BTFP została dostosowana w taki sposób, że oprocentowanie nowych kredytów obowiązujące od teraz do końca programu nie będzie niższe niż oprocentowanie salda rezerw obowiązujące w dniu dzień zaciągnięcia pożyczki.

„Ta korekta stóp procentowych gwarantuje, że BTFP w dalszym ciągu będzie wspierać cele programu w obecnym środowisku stóp procentowych. Ta zmiana wchodzi w życie natychmiast. Wszystkie pozostałe warunki programu pozostają niezmienione. „

W opublikowanym dzisiaj nowym arkuszu warunków BTFP, który ma zastosowanie do nowych pożyczek, akapit dotyczący obliczania stopy procentowej brzmi obecnie (nowy język zaznaczyłem pogrubioną czcionką; IORB = odsetki od salda rezerw):

„Stopa zaliczki terminowej będzie stanowić stopę swapu indeksowego jednodniowego powiększoną o 10 punktów bazowych zwrotnica, Pod warunkiem, że cena nie będzie niższa od obowiązującej w danym dniu ceny IORB Dokonano postępu; Cena za okres zaliczki zostanie ustalona w dniu zaliczki robić.

Kiedy pracownicy Fed omawiali w weekend warunki BTFP (jedzenie pizzy i spanie na podłodze?), stopa swapu indeksowego plus 10 punktów bazowych może spaść – znacznie poniżej stopy procentowej Fed. Które banki zarabiają na swoich saldach rezerw .

W marcu 2023 r. stopa procentowa BTFP była zbliżona do stopy, jaką Fed płacił za rezerwy. Jednak podczas manii obniżek stóp procentowych, która rozpoczęła się na początku listopada, rentowność obligacji skarbowych w przypadku obligacji na okres jednego roku i więcej spadła, a rentowność powiązanych obligacji spadła jednocześnie. Do połowy grudnia banki mogą pożyczać na poziomie mniejszym niż 4,8%, a następnie zostawiać gotówkę na rachunkach rezerwowych w Fed i zarabiać 5,40%. Bez ryzyka i bezproblemowy dochód za darmo.

Od lipca do października saldo BTFP wyniosło około 110 miliardów dolarów. Jednak na początku listopada zaczęło rosnąć. W ubiegłym tygodniu podskoczył o rekordowe 14 miliardów dolarów. Od 1 listopada wzrósł o około 50%, czyli około 52 miliardów dolarów, do 161 miliardów dolarów.

READ  Mazda ogłosiła certyfikację NACS – w ramach której wiele jej pojazdów elektrycznych będzie zasilanych doładowaniami Tesli

W czwartek Fed opublikuje nowe dane do środy, a saldo prawdopodobnie ponownie wzrośnie o rekordową kwotę. Ale to musi być ostatni wzrost Twojego salda BTFP, ponieważ drzwi do zarabiania pieniędzy w tym cyrku zostały już skutecznie zamknięte:

Lubisz czytać WOLF STREET i chcesz ją wesprzeć? Możesz przekazać darowiznę. Bardzo to doceniam. Kliknij na kubek piwa i mrożonej herbaty, aby dowiedzieć się, jak:

Czy chcesz otrzymać powiadomienie e-mailem, gdy WOLF STREET opublikuje nowy artykuł? Rejestracja tutaj.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *