Pimpina pojawia się jako biały rycerz Inter Pipeline z nabyciem akcji o wartości 8,3 miliarda dolarów na szczycie wrogiej oferty Brookfielda

Pimpina pojawia się jako biały rycerz Inter Pipeline z nabyciem akcji o wartości 8,3 miliarda dolarów na szczycie wrogiej oferty Brookfielda

Rada dyrektorów Inter Pipeline Ltd. rekomenduje: Firma sprzedaje Pembina Pipelines Corp. za 8,3 miliarda dolarów kapitału, wywierając presję na Brookfield Infrastructure Partners LP, aby znacznie zwiększyć swoją ofertę wrogiego przejęcia.

Brookfield, największy akcjonariusz Inter Pipeline, złożył w lutym ofertę zwrotną w wysokości 7,1 miliarda dolarów. W tamtym czasie Brookfield był gotów zapłacić gotówką do 4,9 miliarda dolarów ceny zakupu, ale zarząd Inter Pipeline natychmiast odrzucił ofertę, argumentując, że firma jest warta znacznie więcej pieniędzy.

Wkrótce potem zarząd zmienił kierunek i rozpoczął strategiczny przegląd, który obejmował dalsze poszukiwanie partnera biznesowego dla kompleksu petrochemicznego Heartland, a także bezpośrednią sprzedaż do firmy. Kiedy rozpoczął się przegląd, wielu analityków uważało, że niewiele innych firm byłoby zainteresowanych przejęciem, więc Brookfield był powszechnie postrzegany jako lider – choć prawdopodobnie będzie musiał zwiększyć swoją ofertę.

Historia jest kontynuowana pod ogłoszeniem

Wraz z zakończeniem pokazu w Brookfield za zaledwie tydzień, Pembina pojawiła się we wtorek jako biały rycerz. W ramach oferty przejęcia akcjonariusze Inter Pipeline otrzymają 0,5 akcji Pembina za każdy posiadany przez nich Inter Pipeline, a cena zakupu wynosi 19,45 USD za akcję, co jest wartością wyższą niż oferta Brookfield w wysokości 16,50 USD za akcję.

Udziałowcy Pembiny będą łącznie posiadać 72 procent połączonej spółki, a akcjonariusze Inter Pipeline będą posiadali pozostałe 28 procent. Zespół wykonawczy Pembina będzie zarządzał połączoną spółką.

Akcje Pembiny spadły we wczesnych godzinach porannych, o prawie 3 procent do 37,80 USD, obniżając wartość akcji, którą akcjonariusze Inter Pipeline otrzymaliby w transakcji obejmującej wszystkie akcje.

„Uważamy, że ta transakcja zaskoczy rynek, biorąc pod uwagę fakt, że Pembina skupiała się w ciągu ostatniego roku na konserwatywnym nastawieniu podczas spowolnienia związanego z COVID” – napisał analityk RBC Dominion Securities w informacyjnej notatce badawczej skierowanej do klientów po pojawieniu się wiadomości. Reklamować.

READ  Poduszki powietrzne ratują życie, a czasem zostawiają siniaki na logo samochodu

Brookfield nie skomentował jeszcze swojego kolejnego kroku, który może obejmować zwiększenie oferty. Firma kontrolowała 9,75 procent akcji Inter Pipeline, kiedy po raz pierwszy została zaoferowana w lutym, a także miała ekspozycję ekonomiczną na dodatkowe 10 procent akcji Inter Pipeline poprzez swapy całkowitego zwrotu.

Pembina i Inter Pipeline prowadzą podobną działalność w różnych częściach zachodniej Kanady, więc Pembina traktuje przejęcie jako grę dywersyfikacji geograficznej. „Wielkość, siła finansowa i różnorodność umożliwią połączonym firmom podjęcie projektów, których nie są w stanie podjąć samodzielnie” – napisała spółka w prezentacji dla inwestora.

Oferując akcje, Pembina stara się utrzymać swój bilans w solidnej formie, zamiast rozszerzać się w podaż gotówki tylko po to, by mieć konkurenta. Jednak Inter Pipeline ma duże długi w księgach, głównie z powodu opóźnień w kompleksie petrochemicznym Heartland. Podczas konferencji we wtorek dyrektor generalny Pembina Mick Delger przyznał, że przejęcie przełoży się na wyższe zadłużenie w najbliższym czasie, ale uważa, że ​​w ciągu najbliższych kilku lat powróci do obecnego zakresu firmy.

Historia jest kontynuowana pod ogłoszeniem

„Kiedy zaczniesz patrzeć na lata 2023, 2024 … te miary dźwigni są coraz lepsze” – powiedział.

Podczas gdy Brookfield może powrócić z wyższą ofertą gotówkową, Pembina ma nadzieję pozyskać akcjonariuszy Inter Pipeline z bardziej atrakcyjnymi dochodami. W ramach oferty przejęcia Pembina podniosła miesięczną dywidendę o jeden cent na akcję do 22 centów, a po jej zatwierdzeniu akcjonariusze Inter Pipeline mogliby zobaczyć, jak ich obecne płatności wzrosną o 175 procent natychmiast po zamknięciu.

Pembina spodziewa się, że przejęcie doprowadzi do synergii przed opodatkowaniem w wysokości od 150 mln USD do 250 mln USD rocznie, z których większość ma pochodzić z niższych kosztów ogólnych, administracyjnych i operacyjnych – co oznacza utratę miejsc pracy.

READ  Alberta bije poprzedni rekord zużycia energii elektrycznej w okresie letnim w poniedziałek

Przed lutową ofertą Brookfield, cena akcji Inter Pipeline gwałtownie spadła z powodu słabych cen ropy i gazu, trwających przekroczeń kosztów i opóźnień w planowanej 4 miliardach dolarów petrochemii Heartland. Firma od ponad trzech lat buduje obiekt pod Edmonton i nie udało jej się znaleźć partnera do projektu.

Zakład Heartland będzie przetwarzał propan w Albercie na granulat z tworzywa sztucznego polipropylenu dla obu fabryk. W maju firma Inter Pipeline ujawniła, że ​​koszt jej budowy podskoczył o pół miliarda dolarów, osiągając 4 miliardy dolarów. Data gotowości również została przesunięta i oczekuje się, że Heartland będzie teraz działał z pełną wydajnością w 2022 roku.

Twój czas jest cenny. Otrzymuj biuletyn z najważniejszymi adresami biznesowymi i łatwo go dostarcz na swoją skrzynkę odbiorczą rano lub wieczorem. Zarejestruj się dziś.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *