Sekretarz Generalny ONZ twierdzi, że śmierć w Gazie pokazuje, że w izraelskiej taktyce jest coś „złego”.

Sekretarz Generalny ONZ twierdzi, że śmierć w Gazie pokazuje, że w izraelskiej taktyce jest coś „złego”.

NOWY JORK (Reuters) – Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres powiedział w środę, że liczba cywilów zabitych w Strefie Gazy pokazuje, że coś jest wyraźnie nie tak z izraelskimi operacjami wojskowymi przeciwko palestyńskim bojownikom Hamasu.

Izrael zobowiązał się wyeliminować Hamas, który rządzi Strefą Gazy, po tym, jak bojownicy zabili 1400 osób i wzięli ponad 240 zakładników w ataku 7 października. Izrael zbombardował z powietrza Strefę Gazy zamieszkaną przez 2,3 miliona ludzi, rozpoczął oblężenie i rozpoczął inwazję lądową.

„Hamas dopuszcza się naruszeń, gdy ma ludzkie tarcze” – powiedział Guterres na konferencji Reuters Next. „Ale gdy spojrzeć na liczbę cywilów zabitych w operacjach wojskowych, coś jest wyraźnie nie tak”.

Urzędnicy palestyńscy podali, że w Gazie zginęło dotychczas 10 569 osób, z czego 40% to dzieci.

„Ważne jest również, abyśmy uświadomili Izraelowi, że w interesie Izraela nie leży codzienne oglądanie okropnego obrazu tragicznych potrzeb humanitarnych narodu palestyńskiego” – powiedział Guterres. „To nie pomaga Izraelowi w oczach światowej opinii publicznej”.

Chociaż Guterres stanowczo potępił atak Hamasu na Izrael, powiedział: „Musimy rozróżnić: Hamas to jedno, a naród palestyński to inna sprawa”.

„Jeśli nie dokonamy tego rozróżnienia, uważam, że to sama ludzkość straci swoje znaczenie” – powiedział Guterres.

Guterres porównał liczbę dzieci zabitych w Gazie ze żniwami konfliktów na całym świecie, które co roku przedstawia Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W poniedziałek powiedział, że Gaza stała się „cmentarzem dzieci”.

„Każdego roku najwyższa liczba zabójstw dzieci dokonanych przez jakikolwiek podmiot we wszystkich obserwowanych przez nas konfliktach sięga setek” – powiedział Guterres.

Dodał: „W ciągu kilku dni w Gazie zginęło tysiące dzieci, co oznacza, że ​​istnieje również wyraźny błąd w sposobie prowadzenia operacji wojskowych”.

Raport ONZ na temat dzieci w konfliktach zbrojnych zawiera listę mającą na celu narażenie stron konfliktów w nadziei, że nakłonią je do wdrożenia środków mających na celu ochronę dzieci. Sprawa od dawna budzi kontrowersje, a dyplomaci twierdzą, że w ostatnich latach Izrael wywierał presję, próbując pozostać poza listą.

W czerwcu Guterres dodał rosyjskie siły zbrojne do listy sprawców zawartych w raporcie po tym, jak Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła, że ​​w 2022 r. zamordowali oni na Ukrainie 136 dzieci. Kolejny raport ma zostać opublikowany w połowie 2024 r.

„dramatyczne potrzeby”

Guterres określił sytuację humanitarną w Gazie jako „katastrofalną”. Sekretarz Generalny ONZ nalega na humanitarne zawieszenie broni, aby pomoc mogła dotrzeć do Gazy. Powiedział także, że zginęły 92 osoby współpracujące z agencją ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA).

„Jest absolutnie niezbędne, absolutnie niezbędne, aby do Gazy napłynęła pomoc humanitarna odpowiadająca ogromnym potrzebom, przed którymi stoi ludność” – powiedział Guterres.

Organizacja Narodów Zjednoczonych pracuje nad zwiększeniem dostaw pomocy humanitarnej do Gazy. Guterres powiedział, że w ciągu ostatnich osiemnastu dni tylko 630 ciężarówek z Egiptu mogło wjechać przez przejście graniczne w Rafah. ONZ chce także móc korzystać z kontrolowanego przez Izrael przejścia granicznego Kerem Shalom.

„Prowadzimy intensywne negocjacje z Izraelem, Stanami Zjednoczonymi i Egiptem, aby zapewnić skuteczną pomoc humanitarną dla Gazy” – powiedział Guterres. „Jak dotąd było to za mało i za późno”.

Jeśli chodzi o to, co stanie się w Gazie po zakończeniu walk, Guterres nakreślił, jak to określił, „najlepszy scenariusz” – według którego „ożywienie” Autonomii Palestyńskiej jest w stanie przejąć kontrolę polityczną.

Guterres przyznał, że należy wynegocjować okres przejściowy z Palestyńczykami i Izraelem. Opisał, że mówienie o ewentualnym utworzeniu sił pokojowych ONZ w przyszłości jest „przedwczesne”, stwierdzając, że taki krok nie był omawiany w organizacji światowej.

READ  „To nie wojna, to ludobójstwo” – mówi Ukrainiec, którego wieś zaatakowały wojska rosyjskie

„Wiele podmiotów może odegrać rolę. Organizacja Narodów Zjednoczonych może odegrać rolę. Wiele odpowiednich krajów w regionie może odegrać rolę. Stany Zjednoczone mogą odegrać rolę” – powiedział Guterres, dodając, że powinien to być zatem punkt wyjścia dla „ Poważne negocjacje w sprawie rozwiązania dwupaństwowego” obejmujące utworzenie państwa palestyńskiego obok Izraela.

Tekst: Michelle Nichols. Pod redakcją Willa Dunhama

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *