Dyrektor Apple broni MacBooka Pro o wartości 1599 dolarów i pojemności 8 GB, twierdząc, że jest to odpowiednik 16 GB w komputerze PC.

Dyrektor Apple broni MacBooka Pro o wartości 1599 dolarów i pojemności 8 GB, twierdząc, że jest to odpowiednik 16 GB w komputerze PC.

Osiem gigabajtów to standardowa pojemność pamięci RAM w nowych MacBookach Pro przez większą część dekady, a w 2023 roku dyrektorzy Apple nadal uważają, że to wystarczy dla klientów.

Wraz z premierą w zeszłym miesiącu MacBooka Pro M3, podstawowy model 14-calowy z chipem M3 za cenę 1599 dolarów nadal zapewnia jedynie 8 GB zunifikowanej pamięci DRAM współdzielonej pomiędzy procesorem i procesorem graficznym, przetwarzaniem grafiki (GPU) i akceleratorem sieci neuronowej.

„Jest już prawie rok 2024, a Apple nadal dostarcza komputery PC z 8 GB pamięci RAM” – powiedzieliśmy wówczas, co nas… Jakiś kij Czytelników, którzy uznali, że pojemność jest więcej niż wystarczająca. Wszystko jest w porządku, ale my i inni spodziewaliśmy się więcej za tę cenę. Płacenie więcej daje oczywiście większą moc.

Okazując typową dla Apple skromność, Bob Borchers, przedstawiając rolę giganta technologicznego w zakresie sprzedaży produktów na całym świecie, argumentował, że… wywiad Dzięki inżynierowi uczenia maszynowego i twórcy treści Lin YilYi, zaprojektowany przez Apple, zgodny z ARM układ krzemowy i oprogramowanie z serii M jest tak wydajny pod względem pamięci, że 8 GB na komputerze Mac może równać się 16 GB na komputerze PC — więc powinniśmy być z tego zadowoleni. Dyskusja następuje po około 6,5 minutach rozmowy.

„Porównywanie naszej pamięci z pamięcią innych systemów właściwie nie jest równoważne ze względu na to, że mamy tak efektywne wykorzystanie pamięci, stosujemy kompresję pamięci i mamy ujednoliconą architekturę pamięci” – pochwalił się Borchers.

Odniesienie do zunifikowanej pamięci odnosi się do faktu, że pamięć dla komputerów Mac Apple Silicon Mac jest umieszczana obok matrycy typu system-on-a-chip w obudowie procesora, a nie lutowana do płyty głównej lub podłączana za pomocą modułów SODIMM. Jeśli na przykład otrzymasz 8 GB M3 lub 36 GB M3 Max, pamięć DRAM jest wbudowana w chip procesora.

READ  Nowy zestaw umiejętności mistrza League of Legends Renata Glasc i Ultimate

Według Borchersa wszystko to oznacza, że ​​komputerom Apple może wystarczyć mniejsza ilość pamięci. „Właściwie 8 GB w MacBooku Pro M3 to prawdopodobnie tyle samo, co 16 GB w innych systemach. Tak się składa, że ​​możemy z niego korzystać znacznie wydajniej” – powiedział.

Komentarze te przypominają słynny cytat „640 tys. powinno wystarczyć każdemu”, który w latach 80. regularnie przypisywany był Billowi Gatesowi, choć ten zaprzeczał, jakoby kiedykolwiek wypowiedział te słowa.

Chociaż wspólne pakowanie pamięci wraz z procesorem ma zalety, jeśli chodzi o opóźnienia i przepustowość – coś, co ma wyższej klasy seria M – nie zmienia to faktu, że w 8 GB można zmieścić mniej pamięci niż w 16 GB.

Jednak macOS stosuje kilka sztuczek, aby zoptymalizować wykorzystanie pamięci, w tym buforuje jak najwięcej danych w wolnej pamięci RAM, aby uniknąć uruchamiania z i do wolniejszej ilości rzeczy (nie ma sensu mieć niewykorzystanej fizycznej pamięci RAM w urządzeniu). I kompresuje informacje w pamięci, co robią na swój sposób inne systemy operacyjne, w tym Windows i Linux.

Wszystko to jest wyświetlane w Monitorze aktywności Apple – wyjaśnia Tutaj. Ze względu na sposób, w jaki te informacje są prezentowane użytkownikom, wykorzystanie pamięci stało się odwiecznym pytaniem zdezorientowanych kupujących, którzy chcą dowiedzieć się, ile pamięci RAM faktycznie potrzebują.

Niezależnie od tego, jak Twój system operacyjny radzi sobie z pamięcią, uruchom wystarczającą liczbę kart Chrome, a wynik będzie taki sam: w końcu system zacznie zwalniać, ponieważ będzie zajmował miejsce wymiany w Twojej pamięci.

Biorąc pod uwagę wystarczająco szybki dysk SSD, spadek wydajności związany ze zmniejszoną pamięcią RAM można w pewnym stopniu zamaskować, chociaż odbywa się to kosztem dodatkowego zużycia modułów flash NAND. Niestety, w ostatnich generacjach Apple aktywnie obniżał wydajność dysków SSD znajdujących się w wielu swoich urządzeniach klasy podstawowej. Tak było w przypadku MacBooka Air M2, ale będziemy musieli poczekać i sprawdzić, czy dotyczy to również 8 GB Apple MacBook Pro M3.

READ  Japoński ispace twierdzi, że lądownik księżycowy nieoczekiwanie przyspieszył i prawdopodobnie się rozbił

Ile pamięci tak naprawdę potrzebujesz? Borchers sugeruje klientom samodzielne przetestowanie urządzeń, prawdopodobnie w sklepie Apple Store, i sprawdzenie, jak działają. „Chciałbym powiedzieć, że poproszę ludzi… aby przyszli i wypróbowali, co chcą robić na swoich systemach, a myślę, że zobaczą niesamowitą wydajność”.

Nie lubimy twierdzić, że Apple zaprojektował swoje komputery tak, aby przez kilka minut działały niesamowicie dobrze w sklepie, a kilka miesięcy później w domu lub w biurze działały inaczej. Jego komentarz jest również nieco ironiczny, ponieważ w wywiadzie YilYi z Borchersem główny nacisk położony jest na wykorzystanie Apple Silicon w rozwoju uczenia maszynowego, czego nie robi się w sklepie.

Wiele z tych modeli wymaga do działania dużej ilości pamięci. Llama2 7B, powszechnie cytowany model wielkojęzykowy komputerów AI, potrzebuje około 7 GB pamięci, aby działać z 8-bitową precyzją. Tak więc, chociaż MacBook z serii M 8 GB ma wystarczającą moc, aby go uruchomić, nie będzie miał w ogóle pamięci, co jest wygodne.

Zauważmy, że Apple nie jest jedyną firmą, która sprzedaje komputery osobiste, które mają w standardzie 8 GB pamięci. Różnica polega na tym, że większość komputerów PC nie jest dostarczana w stopniu zbliżonym do tego, co robi Apple w zakresie modernizacji sprzętu powyżej podstawowych specyfikacji. Aktualizacja podstawowego modelu MacBooka Pro M3 do 16 GB będzie kosztować kolejne 200 dolarów, a wersji 24 GB – dodatkowe 400 dolarów. (Nie bez powodu nazywamy Apple operacją podatkową z Cupertino.)

Ponieważ pamięć jest wbudowana w pakiet SoC, oznacza to, że nie będzie możliwości jej rozbudowy w przyszłości i żadna kompresja pamięci ani buforowanie tego nie zmienią. ®

Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *