Sam Bankman Fried, założyciel FTX, został skazany na 25 lat więzienia w sprawie oszustwa związanego z kryptowalutami

Sam Bankman Fried, założyciel FTX, został skazany na 25 lat więzienia w sprawie oszustwa związanego z kryptowalutami

Były potentat kryptowalut Sam Bankman Fried został w czwartek skazany na 25 lat więzienia za rolę w upadku FTX w 2022 r., niegdyś jednej z najpopularniejszych na świecie platform handlu kryptowalutami.

Bankman Freed (32 l.) został w listopadzie skazany za siedem zarzutów oszustwa i spisku. Jury stwierdziło, że Bankman-Fried nielegalnie wykorzystywał środki od deponentów FTX na pokrycie swoich wydatków, które obejmowały zakup luksusowych nieruchomości na Karaibach, prywatnych odrzutowców, duże datki na kampanie polityczne w USA i rzekome łapówki dla chińskich urzędników.

Sędzia okręgowy Stanów Zjednoczonych Louis A. Kaplan powiedział, że orzeczenie odzwierciedla „istnieje ryzyko, że ten człowiek będzie w stanie zrobić coś bardzo złego w przyszłości. Nie jest to wcale trywialne ryzyko”. Dodał, że miało to na celu „unieruchomienie go w zakresie, w jakim można to zrobić w odpowiedni sposób przez dłuższy okres czasu”.

Prokuratorzy stwierdzili, że Bankman-Fried kosztował klientów, inwestorów i pożyczkodawców ponad 10 miliardów dolarów, defraudując miliardy dolarów w celu wspierania swojego dążenia do wpływów i dominacji w nowej branży.

Kara więzienia oznacza znaczący spadek w porównaniu ze szczytowym sukcesem, który obejmował reklamę na Super Bowl i poparcie takich gwiazd, jak rozgrywający Tom Brady, gwiazda koszykówki Stephen Curry i komik Larry David.

Obejrzane Prześledź wzloty i upadki Bankman Fried:

Sam Bankman Fried: Od króla kryptowaluty FTX do skazańca | O tym

Sam Bankman Fried w ciągu czterech krótkich lat z nikogo nie stał się dyrektorem generalnym wielomiliardowej giełdy kryptowalut FTX i stał się skazanym przestępcą. Andrew Chang wyjaśnia powstanie i upadek króla kryptowalut.

Mając możliwość zabrania głosu, Bankman-Fried wstał i w chaotycznym oświadczeniu przeprosił, mówiąc: „Wiele osób jest naprawdę sfrustrowanych. Byli bardzo sfrustrowani. I przykro mi z tego powodu. Przepraszam za to, co się stało. ” „To zdarzało się na każdym etapie”.

READ  Kanadyjski rząd krytykuje Tima Hortonsa za śledzenie inwazyjnych aplikacji

Dodał: „Moje życie użytkowe może się skończyć. Minęło już trochę czasu, jeszcze zanim zostałem aresztowany”.

„Life of Illusion”: obecny dyrektor generalny FTX

Prokuratura zalecała karę od 40 do 50 lat więzienia. Obrona domagała się nie więcej niż sześciu lat, utrzymując, że inwestorzy FTX w dużej mierze odzyskali swoje pieniądze – roszczenie to zostało zakwestionowane przez prawników zajmujących się upadłością FTX i jej wierzycieli.

„Pan Bankman-Fried w dalszym ciągu żyje w złudzeniach” – napisał w pozwie sądowym John Ray, dyrektor generalny FTX, który czyścił upadłą firmę. „‚Praca’, którą opuścił 11 listopada 2022 r., nie była ani wypłacalna, ani bezpieczna”.

słuchaj | Sam Bankman Fried, Nagi cesarz (od 2023):

Palnik przedni26:24Wyświetlacze przedniego palnika | Nagi cesarz | Proces Sama Bankmana Frieda

Dziś przedstawiamy dodatkowy odcinek Nagiego Cesarza, naszego miniserialu opowiadającego o wzroście i upadku giełdy kryptowalut FTX. Gdy w Nowym Jorku rozpoczyna się proces karny Sama Bankmana Frieda, gospodarz Jacob Silverman powraca, aby przedstawić najnowsze wydarzenia. Co wydarzyło się w sądzie przed rozprawą? Czego można się spodziewać w nadchodzących tygodniach? Do Jacoba dołącza Zeke Fu, reporter śledczy w Bloomberg i autor książek Rising Numbers: Wild Rise i Spectacular Fall kryptowalut.

W czwartek Kaplan zgodził się z prokuratorami, że Bankman Fried nie powinien uzyskać złagodzenia kary tylko dlatego, że niektórzy inwestorzy i klienci mogą odzyskać część swoich straconych pieniędzy. Opisał tę argumentację jako „błędną logicznie” i „spekulatywną”. Klienci stracili około 8 miliardów dolarów, inwestorzy stracili 1,7 miliarda dolarów, a pożyczkodawcom zabrakło 1,3 miliarda dolarów, powiedział.

Kaplan przytoczył także trzy przypadki, w których doszedł do wniosku, że Bankman-Fried dopuścił się krzywoprzysięstwa podczas swoich zeznań na rozprawie, w tym gdy Bankman-Fried zeznał, że dopiero na kilka tygodni przed upadłością FTX wiedział, że pieniądze klientów zostały przeniesione do funduszu hedgingowego pomocniczy. Z FTX.

READ  Oto, co ludzie mówią o niesamowitych cenach biletów Raptors w Toronto

Obrońca Mark Mukasey powiedział, że jego klient został źle zrozumiany.

„Sam nie był bezwzględnym seryjnym mordercą finansowym, który każdego ranka wyruszał, by ranić ludzi” – powiedział Mukasey. „Sam Bankman Fried nie podejmuje decyzji ze złośliwością w sercu. Podejmuje decyzje na podstawie obliczeń w głowie”.

Na zbliżeniu widać kobietę w okularach, siedzącą na tylnym siedzeniu samochodu.
Carolyn Ellison, była dyrektor generalna Alameda Research, założonej przez Sama Bankmana-Frieda, stawiła się przed sądem 10 października 2023 r. w Nowym Jorku. (Eduardo Munoz Alvarez/Associated Press)

FTX umożliwił inwestorom zakup dziesiątek wirtualnych walut, od Bitcoina po bardziej mało znane waluty, takie jak moneta Shiba Inu. Po napłynięciu miliardów dolarów od inwestorów Bankman Fried wyemitował reklamę na Super Bowl, aby promować swoją firmę i kupił prawa do nazwy areny w Miami.

Jednak załamanie cen kryptowalut w 2022 roku negatywnie wpłynęło na FTX i ostatecznie doprowadziło do jego upadku. Firma zajmująca się funduszami hedgingowymi FTX, znana jako Alameda Research, kupiła miliardy dolarów w różnych inwestycjach w kryptowaluty, które w 2022 r. straciły znaczną wartość. Bankman-Fried próbował załatać dziury w bilansie Alamedy pieniędzmi klientów FTX.

Trzy inne osoby z najbliższego otoczenia Bankmana-Frieda przyznały się do powiązanych przestępstw i złożyły zeznania na jego procesie, w tym Caroline Ellison, która była kiedyś dziewczyną Bankmana-Frieda.

Ellison, skazany w listopadzie na 11 lat więzienia, opisał Bankmana-Frieda jako osobę, która obliczyła, że ​​wiedział, że prawdopodobnie popełni przestępstwo, kierując wykorzystaniem funduszy klientów.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *