Rosyjski sąd nakazał aresztowanie 4 podejrzanych o atak na salę koncertową

Rosyjski sąd nakazał aresztowanie 4 podejrzanych o atak na salę koncertową

Rosja nakazała zatrzymanie czterech mężczyzn oskarżonych o zabicie co najmniej 137 osób w ataku na moskiewską salę koncertową pod zarzutem „terroryzmu”, przy czym oczekuje się, że liczba ofiar śmiertelnych wzrośnie, a ponad 100 osób pozostanie w szpitalu.

Mężczyznom grozi dożywocie, mimo że rosyjscy urzędnicy wzywali do zniesienia moratorium na karę śmierci i nałożenia surowszych kar.

Podczas serii nocnych rozpraw sądowych w Moskwie, które trwały do ​​wczesnych godzin porannych w poniedziałek, czterech mężczyzn z siniakami i skaleczeniami na twarzach zostało zaciągniętych do sądu na oczach kilkudziesięciu reporterów zgromadzonych w Basmanny w stolicy. . Sąd rejonowy.

Funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (FSB) zanieśli jednego z mężczyzn na przesłuchanie na noszach medycznych, kierując się doniesieniami i filmami zamieszczonymi w rosyjskich mediach społecznościowych przedstawiającymi brutalne przesłuchania po sobotnim aresztowaniu mężczyzn.

Sąd stwierdził, że dwóch oskarżonych przyznało się do winy.

Do ataku w piątkowy wieczór przyznało się Państwo Islamskie, choć rosyjscy urzędnicy nie skomentowali ich możliwego zaangażowania.

W swoich jedynych od tego czasu publicznych komentarzach prezydent Władimir Putin zasugerował powiązanie z Ukrainą, twierdząc, że czterech podejrzanych bojowników zostało zatrzymanych podczas próby ucieczki stamtąd. Kijów zdecydowanie zaprzeczył jakimkolwiek powiązaniom.

Co najmniej 137 osób, w tym troje dzieci, zginęło w piątkowy wieczór, gdy bandyci wtargnęli do ratusza Crocus w Krasnogorsku na północnych przedmieściach Moskwy, a następnie podpalili budynek.

Rosyjscy śledczy nie wydali jeszcze oświadczenia w sprawie siedmiu innych podejrzanych, którzy zostali aresztowani w związku z atakiem.

Rosyjskie media państwowe podały, że wszyscy czterej podejrzani o strzelaninę byli obywatelami Środkowoazjatyckiej Republiki Tadżykistanu.

„Karabiny maszynowe, noże i bomby zapalające”.

ISIS oświadczyło w sobotę, że ataku na salę koncertową „przeprowadziło czterech bojowników ISIS uzbrojonych w karabiny maszynowe, pistolet, noże i bomby zapalające” w ramach „szalejącej wojny” z „krajami walczącymi z islamem”.

Według grupy wywiadowczej SITE, trwające niecałe dwie minuty wideo, najprawdopodobniej nakręcone przez bojowników, zostało opublikowane na kontach w mediach społecznościowych powszechnie używanych przez ISIS.

READ  Pojawiły się doniesienia o rakietach lub pociskach, które uderzyły w Polskę w pobliżu granicy z Ukrainą, zabijając dwie osoby

Film, który prawdopodobnie został nakręcony w holu sali koncertowej, przedstawia kilka osób z zamazanymi twarzami i zniekształconymi głosami strzelającymi z karabinów szturmowych oraz nieruchome ciała rozrzucone na podłodze. W tle widać ogień.

Rosyjscy śledczy poinformowali, że po wejściu do teatru i zastrzeleniu widzów napastnicy podpalili budynek, zatrzymując wiele osób w środku.

Służby zdrowia podały, że liczba rannych wzrosła do 182, a 101 osób nadal jest leczonych w szpitalu, w tym 40 w stanie „krytycznym” lub „bardzo krytycznym”.

Był to najkrwawszy atak w Rosji od czasu oblężenia szkoły w Biesłanie w 2004 roku.

Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zidentyfikowało dotychczas 29 ofiar, ale pożar skomplikował proces identyfikacji.

W niedzielę ministerstwo opublikowało film przedstawiający podjazd ciężkiego sprzętu do płonącej sali koncertowej w celu rozebrania uszkodzonych konstrukcji i usunięcia gruzu.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *